W minionych dniach dowiedzieliśmy się, że NFZ wydał zalecenie dla szpitali by ograniczyły do niezbędnego minimum lub czasowo zawiesiły wykonywanie zabiegów lekarskich, które wymagają później dłuższego pobytu w szpitalu na anestezjologii i intensywnej terapii. Czy to dobry kierunek w polskiej ochronie zdrowia? Odmiennego zdania jest Pani Poseł Koalicji Obywatelskiej Elżbieta Gelert.
NFZ i rząd zrzucają odpowiedzialność na lekarzy? Co dalej z pacjentami, którzy nie chorują na COVID-19….
W związku z rosnącym rozwojem pandemii koronwairusa NFZ i Ministerstwo Zdrowia zasugerowało by polskie szpitale zawiesiły lub ograniczyły do minimum pewne zabiegi lekarskie.
Sprytnie jest to tylko wydanie zalecenia, gdyż tym samym spycha się odpowiedzialność na lekarzy, którzy mają podjąć decyzję czy przyjmować czy nie przyjmować danego pacjenta.
„W każdym przypadku przesunięcie terminu zabiegu powinno być decyzją lekarza. Musi on uwzględnić stan zdrowia pacjenta i skutki, jakie może to mieć dla jego zdrowia.” – czytamy w komunikacie.
Więcej dostępne jest pod linkiem:
https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/w-szpitalach-tylko-pilne-przypadki
Jest to zaskakujące dla wielu Polaków, gdyż jeszcze rok temu jak wybuchła pandemia rząd mówił, że wprowadza drakońskie restrykcje, głównie dla przedsiębiorców, by odpowiednio przygotować ochronę zdrowia na dalszy czas rozwoju pandemii. Dlaczego zatem po roku dowiadujemy się, że właściwie jesteśmy znów na początku drogi skoro polskie szpitale dalej nie są przygotowane do leczenia nie tylko pacjentów na COVID- 19, ale jak się okazuje także reszty społeczeństwa, które choruje na inne ciężkie choroby.
O tym, m.in. mówiła w swoim wystąpieniu i pytała Ministra Zdrowia Elżbieta Gelert, Poseł Koalicji Obywatelskiej, która jednocześnie jest Dyrektorem Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu.
Poniżej treść wypowiedzi i nagranie z Sejmu wypowiedzi Posłanki Elżbiety Gelert:
„Panie Ministrze, to co Pan nam powiedział to znamy wszystko z konferencji, właściwie tu się nic nie zmieniło w Pana opowiadaniu, natomiast tak jak tytuł naszego dzisiejszego spotkania mówi to jest również sprawa możliwości udzielania zaplanowanych wcześniej świadczeń. Pan powiedział tylko i wyłącznie o swoich zaleceniach, co do tego aby nie wykonywać bądź wykonywać świadczenia, gdzie i tak odpowiedzialność końcowa spoczywa na lekarzu. Chciałabym się dowiedzieć jakie ma Pan plany, Panie Ministrze, wobec pacjentów covidowych, pacjentów nie – covidowych, wobec ozdrowieńców, bo coraz więcej w tej chwili mamy przypadków, gdzie Ci, którzy przechorowali ich stan zdrowia jest na tyle poważny, że należałoby im również zapewnić leczenie. Czy przewiduje Pan tutaj jakiś plan? Chciałabym na koniec powiedzieć, że nie do końca zgadzam się z Pana argumentami co do redukcji zabiegów …. ale to czas na dłuższą dyskusję„.
Czy Posłanka Elzbieta Gelert otrzyma już wkrótce plan co dalej z pacjentami, którzy leczą się na inne choroby. Zawieszenie lub ograniczenie do minimum pewnych zabiegów trudno nazwać planem rządu na polepszenie ochrony zdrowia Polaków. Czy rząd dobijając przez rok polską gospodarkę wieloma restrykcjami dobrze wykorzystał ten okres dla zapewnienia lepszej ochrony zdrowia Polaków? Wygląda na to, że niestety nie jest różowo….
Słyszałeś o planach centralizacji szpitali? – Dowiedz się więcej na ten temat …