Już za miesiąc jubileuszowe XV Święto Chleba. Zobacz co będzie się działo

W ostatnim czasie żyliśmy pandemią i duże wydarzenia albo nas omijały albo odbywały się w mniejszym rozmiarze. Jak okazało się podczas wczorajszej konferencji prasowej jedno z najbardziej renomowanych wydarzeń w Elblągu odbędzie się w tym roku, a do tego jego ramówka zapowiada się bardzo interesująco. Zabraknie chyba jedynie tradycyjnych odwiedzin delegacji z miast partnerskich.

Podczas tegorocznego jubileuszowego XV Święta Chleba, którego obchody łączą się w tym roku z 500 leciem Piekarczyka jak zawsze na elbląskim starym mieście pojawi się wielu wystawców. Pojawią się oni w tym roku w troszkę innej lokalizacji. Szacunkowe ponad 200 wystawców pojawi się na ulicach św. Ducha, Zamkowej, Wodnej, Rybackiej oraz na ul Stary Rynek pomiędzy Rybacką i Wigilijną.

Kolejnym elementem elbląskiego święta, które w tym roku prezentuje się bardzo atrakcyjnie będzie oprawa muzyczna. Poza tradycyjnymi występami przedszkolaków i uczniów szkół, zespołów ludowych czy Diamentów, Dikandy oraz Elbląskiej Orkiestry Kameralnej wystąpią gwiazdy takie jak zespół Piersi, Sarsa, Marek Piekarczyk z zespołem, zespół Tulia oraz Żywiołak.

Nowością będą Drzewne Biennale Form Przestrzennych, gdzie artyści będą w 5 metrowych kłodach rzeźbić postacie związane z Elblągiem, jedną z nich będzie oczywiści Piekarczyk, które następnie będą wskazywać kierunek na szlakach Wysoczyzny Elbląskiej.

Poniżej wszystkie wydarzenia tegorocznego Święta Chleba

Sobota 28.08.2021

Miejsce: Mała SCENA PRZY BRAMIE TARGOWEJ
Wspólne gotowanie Elbląski Klub Szefów Kuchni

Miejsce: SCENA NA PLACU PRZY KATEDRZE
Prezentacja zespołów ludowych: Zespół Pieśni i Tańca Szuwary oraz Zespół Pieśni i Tańca Malbork
SARSA
Koncert Piekarczyk dla Piekarczyka
Koncert TULIA

parada świateł – start przy Moście Wysokim

DZIEDZINIEC BIBLIOTEKI ELBLĄSKIEJ
– Drugie życie książki: kiermasz książek wycofanych z bibliotecznego księgozbioru
– warsztaty literackie z Joanną Mueller-Liczner /Jednodniówka Artystyczna
– spotkanie z dziennikarzem Bartoszem Kurkiem poświęcone jego debiutanckiej powieści kryminalnej pt. „Brud”
– spotkanie z poetką Joanną Mueller-Liczner/Jednodniówka Artystyczna

DZIEDZINIEC CS GALERIA EL
–Wystawa amerykańskich samochodów na dziedzińcu CS Galeria EL
–”Koncert na chór i…” Polskiego Narodowego Chóru Młodzieżowego, cena biletu 1 zł.
Bilety można rezerwować pisząc na mail: joanna.brylowska@nfm.wroclaw.pl
Szczegóły dot. koncertu: https://www.nfm.wroclaw.pl/component/nfmcalendar/event/8595

DZIEDZINIEC MUZEUM ARCHEOLOGICZNO – HISTORYCZNEGO
Warsztaty Piekarczyka Warsztaty tradycyjnych wypieków, podczas których zgłębimy tajniki pieczenia chleba i innych historycznych potraw z mąki. Uczestnicy poznają także budowę średniowiecznego pieca chlebowego, dowiedzą się, jak i z czego wypiekano w przeszłości ten najpopularniejszy składnik naszej diety oraz jakie zwyczaje były z tym związane.

Strefa Hefajstosa
– Pokazy dawnych rzemiosł i umiejętności rzemieślników, którzy wykorzystali moc żywiołu ognia by tworzyć kunsztowne przedmioty codziennego użytku
– wykłady i autoprezentacje artystów w ramach wydarzenia: REFLEKSY 2021. Technologies recycled – spotkania grafików, wystawy, konferencje, kolekcja
– otwarcie wystawy REFLEKSY 2021
„Magic show” (pokaz iluzji + animacje dla dzieci)
– pokaz tańca z ogniem

BULWAR ZYGMUNTA AUGUSTA ( RZEKA ELBLĄG)
Wyścig smoczych łodzi
Od 11.00 start zawodów

BULWAR ZYGMUNTA AUGUSTA
– Warsztaty pirograficzne . Podczas warsztatów będzie można wypalać pod okiem instruktora na przygotowanych deseczkach w formie drewnianych plastrów oraz drewnianych zakładek do książek, przygotowane wcześniej wzory związane z naszym miastem. Wypalony przedmiot stanie się własnością uczestnika warsztatów.
– Finał Biennale Form Drewnianych w Elblągu. W dniach 23-27.08.21r. na terenie Nadleśnictwa Elbląg, artyści będą rzeźbić piłami mechanicznymi 5 form. W sobotę odbędzie się godzinny pokaz rzeźbiarski, podczas którego każdy artysta wykona jedną rzeźbę z pni o średnicy ok. 40-50 cm i długości ok. 120 cm.
-Animacje dla dzieci
-ART. Kreatywni,

STARE MIASTO
Jarmark produktów regionalnych EŚCH

WYSPA SPICHRZÓW
Wesołe miasteczko


Imprezy towarzyszące

DOM SĄSIEDZKI POD CISEM UL. STAWIDŁOWA 3
„Pchli Targ po drugiej stronie rzeki”

MODRZEWINA POŁUDNIE
RFC Family

Aquathlon ( pływanie i bieganie)

Niedziela 29.08.2021

PRZY BRAMIE TARGOWEJ
Wspólne gotowanie Elbląski Klub Szefów Kuchni

SCENA NA PLACU PRZY KATEDRZE
– Koncert muzyki filmowej EOK i Ariel Ludwiczak z zespołem
– prezentacja drużyny EKS START ELBLĄG występującej w sezonie 2021/2022 w rozgrywkach PGNiG Superligi kobiet
– DIAMENTY
– DIKANDA
– ŻYWIOŁAK

BIBLIOTEKA ELBLĄSKA
– Drugie życie książki: kiermasz książek wycofanych z bibliotecznego księgozbioru

DZIEDZINIEC CS GALERIA EL
– Koncert Wojtek Pilichowski Band

DZIEDZINIEC MUZEUM ARCHEOLOGICZNO – HISTORYCZNEGO
– Warsztaty Piekarczyka Warsztaty tradycyjnych wypieków, podczas których zgłębimy tajniki pieczenia chleba i innych historycznych potraw z mąki. Uczestnicy poznają także budowę średniowiecznego pieca chlebowego, dowiedzą się, jak i z czego wypiekano w przeszłości ten najpopularniejszy składnik naszej diety oraz jakie zwyczaje były z tym związane.
-Strefa Hefajstosa
-Pokazy dawnych rzemiosł i umiejętności rzemieślników, którzy wykorzystali moc żywiołu ognia by tworzyć kunsztowne przedmioty codziennego użytku
– Łucznicza niedziela
Trening łucznictwa – otwarte spotkanie z elbląskimi pasjonatami tego sportu. Uczestnicy wydarzenia dowiedzą się o niezbędnych umiejętnościach w praktyce posługiwania się łukiem, a także spróbują własnych sił w strzelaniu do tarcz na muzealnym dziedzińcu.
– 12.00-16.00 SPECJALNA EDYCJA KAMPANII KIERUNEK ZDROWIE
(ARTETERAPIA):
Warsztaty z udziałem seniorów oraz młodzieży „MALARSKIE IMPRESJE – DIALOG POKOLEŃ – WSPÓLNE PORTRETOWANIE ELBLĄGA”
13.00 Zumbrasil Z Fabio De Oliveira Cm Galo
14.00 kocykowo przy kociołku i muzyce zespołu „LAZURKI”
16.00 kabaret Ale Babki i zespół taneczny Fantastik z Uniwersytetu III Wieku
11.00-18.00 Wystawa REFLEKSY2

BULWAR ZYGMUNTA AUGUSTA
– Warsztaty pirograficzne. Podczas warsztatów będzie można wypalać pod okiem instruktora na przygotowanych deseczkach w formie drewnianych plastrów oraz drewnianych zakładek do książek, przygotowane wcześniej wzory związane z naszym miastem. Wypalony przedmiot stanie się własnością uczestnika warsztatów.
– Animacje dla dzieci

WYSPA SPICHRZÓW
9.00 -20.00 Wesołe miasteczko

STARE MIASTO
9.00-20.00 Jarmark produktów regionalnych

Imprezy towarzyszące

KAMIENICZKI STAROMIEJSKIE
11.00 WYSTAWA ELBLASKI PIEKARCZYK OCZYMA UCZNIÓW MIAST PARTNERSKICH ELBLĄGA

MODRZEWINA POŁUDNIE
RFC Family

Nasza Dieta
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze