Nowi Radni i Prezydent Olsztyna złożyli ślubowania

Rozpoczęła się IX kadencja polskiego samorządu terytorialnego. We wtorek (7 maja) w sali sesyjnej olsztyńskiego magistratu ślubowanie złożyli zarówno ci, którzy wywalczyli mandaty radnych, jak i nowy prezydent miasta.

Odebranie przez nowo wybranych samorządowców zaświadczeń o wyborze, a następnie złożenie ślubowania oraz ukonstytuowanie się prezydium Rady Miasta. Tak wyglądała uroczysta, I sesja kadencji 2024-2029. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło parlamentarzystów, honorowych obywateli Olsztyna czy przewodniczących rad osiedli.

– Po pięcioletniej przerwie znów mam zaszczyt poprowadzić obrady, lecz tym razem wynika to z mojego wieku – powiedziała Radna Seniorka I sesji Rady Miasta Olsztyna, Halina Ciunel. – Dziękuję wszystkim olsztynianom za oddane na nas wszystkich głosy. Zapewniam, że będziemy z pełnym zaangażowaniem działać na rzecz naszego miasta.

Zgodnie z decyzją wyborców spośród 25 mandatów 12 trafiło do Koalicji Obywatelskiej. Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło ośmioro radnych. Pozostałe pięć miejsc przypadło samorządowcom reprezentującym indywidualne komitety.

Spośród wybranych 7 kwietnia radnych najwyższym poparciem cieszyli się Robert Szewczyk (3244 głosów), Paweł Klonowski (3054) oraz Łukasz Łukaszewski (2512) – wszyscy z Koalicji Obywatelskiej. Natomiast rajcowie, którzy zdobyli mandat, ale cieszyli się najniższym poparciem to Katarzyna Faliszewska (494) z KO oraz Adam Andrasz i Radosław Nojman (po 462) z Prawa i Sprawiedliwości.

Już przed rozpoczęciem I sesji było wiadomo, że skład Rady Miasta będzie nieco odbiegać od tego ustalonego w kwietniowym głosowaniu. Miejsce Roberta Szewczyka – nowego prezydenta miasta – zajął Marek Fabianowicz (362 głosy), natomiast mandat Sylwii Rembiszewskiej-Piątek (będzie nadal zastępczynią prezydenta) pozostało tymczasowo nieobsadzone.

– Gratuluję wyboru i życzę owocnej pracy na rzecz naszego miasta – powiedziała wręczając zaświadczenia o wyborze przewodnicząca Miejskiej Komisji Wyborczej, Iwona Okuniewska.

Przewodniczącym Rady Miasta został Łukasz Łukaszewski. Jego zastępcami w tej kadencji będą Ewa Zakrzewska, Nelly Antosz i Grzegorz Smoliński.

Podczas wtorkowej, uroczystej sesji swoją przysięgę złożył także nowy prezydent miasta. Do wyboru ponownie niezbędne były dwie tury głosowania. W tym ostatecznym (z 21 kwietnia) Robert Szewczyk pokonał Czesława Jerzego Małkowskiego, zdobywając ponad 27,5 tys. głosów (53,45 proc.).

– Właśnie otwieramy nowy rozdział w historii naszego miasta – powiedział po zaprzysiężeniu prezydent Olsztyna Robert Szewczyk. – Olsztyn to miasto z ogromnymi ambicjami, stolica regionu chętnie odwiedzanego przez turystów z Polski i zagranicy. Nie stać nas przeciętność, dlatego zdaję sobie sprawę, jak ogromne wyzwanie przede mną.

Zachęcenie młodych do pozostania w mieście lub powrotu do niego, większa dbałość o rodziny i przedsiębiorców, otwarcie na dialog, spór i dyskusję – to jedne z kluczowych obszarów dla nowego prezydenta. Wśród najbliższych działań wymienił złożenie wniosku o dofinansowanie budowy żłobka przy ul. Antonowicza, wprowadzenie od września bezpłatnych przejazdów dla młodych mieszkańców poniżej 18. roku życia. W najbliższym czasie powinniśmy także poznać wykonawców ul. Nowobałtyckiej oraz stadionu.

Robert Szewczyk urodził się w Olsztynie. Tu uczył się w I Liceum Ogólnokształcącym, jest także absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Ponad ćwierć wieku działał w różnych organizacjach pozarządowych i w Radzie Osiedla Gutkowo. Od 2010 roku uzyskiwał mandat miejskiego radnego, a w minionej kadencji pełnił funkcję przewodniczącego Rady Miasta Olsztyna.

Wraz z żoną Anią mają trzech synów.

Skład Rady Miasta Olsztyna 2024-2029

*** Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska (12 mandatów)
Robert Jan Szewczyk*,
Marcin Grzegorz Galibarczyk (n),
Katarzyna Faliszewska (n),
Ewa Renata Zakrzewska,
Joanna Dorota Misiewicz,
Łukasz Jacek Łukaszewski,
Sylwia Rembiszewska-Piątek (n)*,
Marta Kamińska,
Paweł Radosław Klonowski,
Halina Teresa Ciunel,
Tomasz Jan Głażewski,
Wioletta Śląska-Zyśk (n).

*** Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość (8 mandatów)
Przemysław Bałdyga (n)
Adam Krzysztof Andrasz (n)
Grzegorz Paweł Smoliński (n)
Edyta Urszula Markowicz
Jarosław Stanisław Babalski
Radosław Marcin Nojman
Zdzisława Barbara Tołwińska
Krzysztof Guzek (n).

*** Komitet Wyborczy Wyborców Czesława Jerzego Małkowskiego (2 mandaty)
Nelly Elżbieta Antosz,
Czesław Jerzy Małkowski.

*** Komitet Wyborczy Wyborców Piotra Grzymowicza
Piotr Władysław Grzymowicz (n)

*** Komitet Wyborczy Wyborców Wspólny Olsztyn
Mirosław Arczak

*** Komitet Wyborczy Wyborców Marcina Możdżonka – Lepszy Olsztyn
Marcin Rafał Możdżonek (n)

(n) nie był w Radzie Miasta w minionej kadencji;
* zrezygnowali z objęcia mandatu. W momencie zaprzysiężenia (7 maja) miejsce Roberta Szewczyka zajął Marek Fabianowicz, natomiast mandat Sylwii Rembiszewskiej-Piątek pozostał tymczasowo nieobsadzony.

Poprzedni artykułCentrum Południe – jakie będzie?
Następny artykułDni Otwarte MPEC i MPK
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze