W minionym tygodniu Radni Olsztyna uchwalili program wsparcia mieszkańców w leczeniu niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego. W ciągu najbliższych dwóch lat z programu będzie mogło skorzystać 66 par.
Samorządy coraz chętniej wspierają pary w leczeniu niepłodności
Metoda in vitro była dofinansowana ze środków rządowych za czasów rządów PO-PSL. Program cieszył się dużym zainteresowaniem. W 2016 roku dzięki niemu urodziło się aż 22 tysięcy dzieci. Rząd Zjednoczonej Prawicy zrezygnował jednak z dofinansowania dla tego rodzaju leczenia niepłodności.
Tę potrzebę dla młodych par starają się wspierać samorządy. Do tej pory pary, które starają się o dzieci metodą in vitro mogły skorzystać z dofinansowania jakie oferował urząd marszałkowski woj. warmińsko-mazurskiego. Teraz pomóc młodym parom chcą także władze w Olsztynie. W minionym tygodniu Radni Olsztyna przyjęli uchwałę o rozpoczęciu programu in vitro. Działania do jego realizacji rozpoczęły się już w ubiegłym roku.
Będą mogły z niego skorzystać kobiety w wieku między 25. a 40. rokiem życia. Kierujemy zadanie do par, które wyczerpały wszelkie inne możliwości, by mieć potomstwo, przeszły też odpowiednie badania. Dodatkowo uczestnicy programu będą mogli skorzystać z indywidualnego poradnictwa psychologicznego. – mówi zastępca prezydenta Olsztyna Ewa Kaliszuk.
W bieżącym roku na realizację zadania w budżecie miasta zostało zarezerwowanych 200 tys. złotych. Zgodnie z zapisami identyczna kwota ma zostać przeznaczona w roku 2024. To pozwoliłoby na objęcie programem 33 par w każdym z lat.
Wg. najróżniejszych badań problem niepłodności w Polsce może dotyczyć 1,5 miliona do nawet 3 miliona osób. Stanowi to olbrzymią grupę społeczeństwa w wieku reprodukcyjnym. Problem nie dotyczy jednak jedynie Pań. Ok. 30% przypadków niepłodności ma swoje źródło u kobiety, ok. 30% u mężczyzny, kolejne 30% to kwestia wspólnych relacji, 10% to sprawy niewyjaśnione.
Dla wielu par z Olsztyna dzięki decyzji Radnych miejskich pojawia się więc nadzieja na to, że już wkrótce będą się cieszyć swoim potomstwem.
——–
Artykuł pochodzi z najnowszego wydania Gazety Bogaty Region. Chcesz zobaczyć resztę artykułów?