– Na tym etapie realizacji OBO, bardzo ważna jest współpraca z mieszkańcami – mówi Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna. – Dlatego również w tej edycji współpracujemy z organizacjami pozarządowymi, na przykład przy organizacji spotkań czy punktów konsultacyjnych. W tym roku wspiera nas ponownie Federacja Organizacji Socjalnych Fosa. Bardzo się cieszymy, że w OBO biorą udział różne środowiska naszego miasta – dodaje prezydent.
Etap składania wniosków to naprawdę ważna część całego procesu. To od nas – mieszkanek i mieszkańców zależy, co miasto Olsztyn zrealizuje w przyszłym roku za 6,5 miliona złotych z naszych podatków. Jak zaplanować projekt, jak go złożyć, a przede wszystkim jak dojść do tego, co jest najważniejsze w naszym otoczeniu – także społecznym i kulturalnym – na tego typu pytania będą odpowiadać moderatorzy z Fosy.
– Przede wszystkim będziemy prowadzić stały punkt konsultacyjny, który można także „odwiedzać” telefonicznie czy e-mailowo. Mamy doświadczenie w realizacji takich przedsięwzięć i lubimy to! – mówi Piotr Pniewski z Federacji Fosa. – Wszystkim działaniom będą towarzyszyły obowiązujące zalecenia sanitarno-epidemiologiczne.
Fosa już zaplanowała kilka działań dla naszych mieszkańców:
* prowadzenie stałego punktu konsultacyjnego – w dni robocze (od poniedziałku do piątku) w godzinach 12.00-16.00,
* plenerowe spotkanie promocyjno-informacyjne z udziałem zwycięzców z poprzednich edycji OBO z towarzyszącym mu happeningiem,
* dwa otwarte spotkania edukacyjne,
* dwa Maratony Pisania Wniosków do OBO 2021,
* cztery spotkania informacyjne,
* cztery akcje ulotkowe i informacyjne,
* dwa spotkania online z wykorzystaniem Google Meet (w tym jedno dedykowane Radom Osiedli).
O wszystkich terminach będziemy informować mieszkańców z wyprzedzeniem, za pomocą mediów społecznościowych, stron internetowych, radia, telewizji, prasy czy w sposób bezpośredni. W tym roku bardzo łatwo złożyć projekt on-line i co ważne, członkowie Zespołów: Koordynującego i Opiniującego również będą pracować nad wnioskami on-line w tym samym systemie.
Warto już teraz zacząć planować swój projekt, pomoże w tym platforma pod tym samym adresem, co w latach ubiegłych: www.glosujobo.olsztyn.eu.
W tym roku budżet OBO wynosi: 6 538 221 zł. Mieszkańcy mogą składać propozycje zadań miejskich i osiedlowych, w tym projekty miękkie i twarde.