Kino Światowid zaprasza na święto kina dokumentalnego – Weekend z Millennium Docs Against Gravity. Pokazy festiwalowe odbędą się od 10 do 12 września.
Millennium Docs Against Gravity to jeden z największych festiwali filmów dokumentalnych na świecie, prezentujący kino najwyższej próby. Zeszłoroczna hybrydowa edycja przyciągnęła w sumie rekordowe 170 000 widzów! W tym roku festiwal odbywa się od 3-12 września w siedmiu miastach: Warszawie, Gdyni, Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach, Lublinie i Bydgoszczy. A także w mniejszym wydaniu, 6 wybranych filmów w ramach Weekendu z Festiwalem MDAG. W Elblągu projekcje ruszają w piątek 10 września.
Piątek, 10 września
18:00 „Najpiękniejszy chłopiec na świecie” (reż. Kristina Lindstroem, Kristian Petri, Szwecja, 2021, 93 min)
W 1970 roku Luchino Visconti szukał młodego chłopca, który mógłby wcielić się w rolę Tadzia w ekranizacji „Śmierci w Wenecji” Tomasza Manna. Angaż otrzymał 15-letni BjörnAndresen. Visconti okrzyknął go „najpiękniejszym chłopcem na świecie”. Ten przydomek przykleił się do Björnana resztę życia i stał się jego przekleństwem. Film ukazuje kulisy powstania legendarnego dzieła oraz odsłania struktury władzy w przemyśle filmowym, które dzisiaj szerzej dyskutuje się dzięki ruchowi #metoo.
20:00 „Gorbaczow. Raj” (reż. Witalij Manski, Łotwa, Czechy, 2020, 100 min)
Michaił Gorbaczow, 89-letni ostatni lider Związku Radzieckiego, przyjmuje w swoim domu reżysera Witalija Manskiego. W lekkim stylu prowadzą rozmowy o poważnych sprawach. Program pieriestrojki i głasnosti Gorbaczowa miał naprawić państwo. Jednak jego własny naród oskarża go o zniszczenie imperium. Z takim ciężarem dawny przywódca żyje w luksusowej rezydencji na przedmieściach Moskwy, wspominając swoją żonę Raisę i czasy, które zmieniły świat.
Sobota, 11 września
18:00 „Stambuł bez smyczy” (reż. Elizabeth Lo, USA, 2020, 70 min)
Kto nie lubi historii opowiadanych z punktu widzenia czworonogów? Tym razem bezdomne psy oprowadzają nas po Stambule – gigantycznej metropolii, gdzie przeżycie każdego dnia to dla nich walka. Nasi bohaterowie zaprzyjaźniają się z grupą młodych Syryjczyków, którzy, tak jak oni, nie mają dachu nad głową. Po raz kolejny widzimy, jak wspaniała może być więź człowieka z czworonogiem.
20:00 „Tańcząca z rekinami” (reż. Sally Aitken, Australia, 2020, 90 min)
Zachwycający pod względem wizualnym portret żywej legendy w świecie nurkowania – Valerie Taylor, której nieustraszona pasja do rekinów nie zna granic. W latach 50. XX wieku była łowczynią rekinów. Z czasem zamieniła włócznię na aparat fotograficzny i stała się aktywną działaczką na rzecz ochrony tych groźnych stworzeń. Odważyła się podejść bliżej do rekina niż ktokolwiek wcześniej, dzięki czemu np. współpracowała ze Spielbergiem przy „Szczękach”.
Niedziela, 12 września
18:00 „Śledztwo w domu spokojnej starości” (reż. Maite Alberdi, Chile, Niemcy, Hiszpania, 2020, 86 min)
3-letni Sergio zostaje szpiegiem w domu spokojnej starości i bada, czy jego pensjonariusze są dobrze traktowani. Prawdziwym powodem ich nieszczęścia jest jednak coś innego… Ten nominowany do Oscara film to wyjątkowa medytacja nad współczuciem i samotnością ze wspaniałymi bohaterami i zwrotami akcji.
20:00 „Polaków Portret Własny” (reż. Jakub Drobczyński, Maciej Białoruski, Robert Rawłuszewicz, Polska, 2021, 110 min)
„Kończą się małżeństwa. Kończą się życia. Będzie ciężko, jak to wszystko się skończy. Dobrze, że chociaż z wami mogę porozmawiać. W cudzysłowie, oczywiście” – mówi Piotr, który od miesiąca siedzi zamknięty we własnym mieszkaniu. W tej samej sytuacji znaleźli się praktycznie wszyscy Polacy. W izolacji czekają na szczepionkę, która wyleczy ich z wirusa samotności. Film stanowi roczny zapis pandemicznej rzeczywistości w Polsce.
Bilety: 15 zł/film