Obóz patriotyczny w Elblągu ciągle staje na wysokości zadania by godnie mieszkańcy naszego miasta mogli uczcić ważne wydarzenia w historii naszego kraju. Niewątpliwie do takich świąt i uroczystości należy 83 rocznica powstania Narodowych Sił Zbrojnych. W najbliższą sobotę (20 września) odbędzie się wiele wydarzeń z tej okazji. Co nas czeka?
To już 10 raz gdy Elbląg włącza się w upamiętnienie rocznicy powstania Narodowych Sił Zbrojnych
Wydarzenie przygotowane w ramach współpracy Środowiska Patriotycznego Polski Północnej odbędzie się w najbliższą sobotę – 20 września. Organizatorami są:
Stowarzyszenie Elbląscy Patrioci
Okręg Pomorski Związku Żołnierzy NSZ
Młodzież Wszechpolska – Okręg Pomorski
Jest to największe wydarzenie upamiętniające NSZ w województwie warmińsko-mazurskim. Dla każdego elbląskiego patrioty będzie to dzień pełen emocji na którym warto być.
Narodowe Siły Zbrojne powstały 20.09.1942 roku. Była to polska, konspiracyjna organizacja wojskowa, walcząca z niemieckim i sowieckim okupantem oraz formacjami komunistycznymi. To druga, co do wielkości, organizacja zbrojna polskiego podziemia niepodległościowego. W programie uroczystości przewidziano liczne atrakcje związane z pogłębieniem wiedzy i upamiętnieniem żołnierzy NSZ.
Co nas czeka?
Inauguracja wydarzenia nastąpi już o godzinie 9:00 na boisku Orlik przy ulicy Robotniczej 173, gdzie będzie miał miejsce V Patriotyczny Turniej Piłkarski Pamięci żołnierzy NSZ.
Kolejnym, niezwykle ważnym punktem uroczystości, będzie Msza Święta w intencji żołnierzy NSZ. Rozpocznie się ona o godzinie 13:00 w Katedrze św. Mikołaja.
O godzinie 14:00 wyruszymy spod katedry w Marszu Pamięci Żołnierzy NSZ, aby przemierzając ulice starego miasta i dać wyraz pamięci o niezłomności naszych bohaterów.
Po marszu odbędzie się uroczysty Apel Pamięci a następnie uczestnicy przeniosą się do Ratusza Staromiejskiego, gdzie od godziny 15:00 będzie można wysłuchać interesujących prelekcji .
Po godzinie 17:00 rozpocznie się występ muzyczny. Swój patriotyczny repertuar zaprezentuje Andrzej Kołakowski – bard upamiętniający Żołnierzy Wyklętych oraz ważne wydarzenia z historii Polski. Zaprezentowane zostaną również dwie wystawy „Wybitne postaci NSZ” oraz ” Droga do NSZ”.
Wstęp wolny.
W razie wszelkich pytań warto kontaktować się z Jacek Gierwatowski- Prezes Okręgu Pomorskiego ZŻ NSZ

Jacek Gierwatowski
Prezes Okręgu Pomorskiego ZŻ NSZ


