Za nami kolejny akcent III Elbląskiego Festiwalu Organowego. Tym razem w kościele św. Wojciecha mogliśmy nie tylko usłyszeć muzykę organową w wykonaniu Krzysztofa Urbaniak, ale również Akademicki Chór Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Chór wykonał trzy utwory a’capella, następnie wybrane fragmenty Missa Brevis Z. Kodaly’ego oraz Let All the World autorstwa R.V. Whilliamsa. a Krzysztofa Urbaniak wykonał Fantazje G dur Bacha oraz improwizacje na temat Ite missa est Kodaly’ego.
O Artystach:
Akademicki Chór Uniwersytetu Morskiego to pierwszy uczelniany chór działający w Gdyni. Powstał jesienią 2001 roku i zrzesza studentów, absolwentów, pracowników i osoby spoza uczelni. Dyrygentem chóru od początku istnienia zespołu jest Karol Hilla, wykładowca łódzkiej Akademii Muzycznej. Chór jest laureatem wielu konkursów chóralnych, m.in.: I Nagroda oraz nagroda dla najlepszego dyrygenta– Pomorski Festiwal Pieśni Pasyjnej –Szemud , I Nagroda – Międzynarodowy Konkurs chóralny w Eisiskas – Litwa, II Nagroda – Międzynarodowy Festiwal Chóralny i Konkurs „Canco Mediterrania” – Barcelona (w kategoriach muzyka sakralna i muzyka ludowa), Srebrny Dyplom w Konkursie Chóralnym „Musica in Urbe” (Bydgoszcz), Złoty Dyplom na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Liviu Borlana w Baia Mare – Rumunia.
W repertuarze chóru znajdują się utwory reprezentujące różne epoki: od średniowiecza po współczesność, od małych form a cappella po wielkie dzieła wokalno-instrumentalne. Swoimi występami chór regularnie uświetnia wydarzenia kulturalne, konferencje naukowe, uroczystości kościelne i akademickie. Zespół z powodzeniem śpiewa w największych salach i najbardziej prestiżowych miejscach w Polsce (m.in. Stadion Narodowy w Warszawie, Stadion Śląski w Chorzowie, sala koncertowa NOSPR-u) jak i za granicą, m.in.: Katedra Santiago de Compostela, Katedra w Barcelonie, Columbia University w Nowym Yorku. Występował podczas koncertów z udziałem wybitnych śpiewaków: Piotr Kusiewicz, Jadwiga Rappe; wielokrotnie u boku Andrei Bocellego a także ze znanymi gwiazdami polskiej sceny muzyki rozrywkowej – m.in. Natalią Kukulską, Patrycją Markowską, Michałem Szpakiem, Justyną Steczkowską. Zespół realizował koncerty z wieloma orkiestrami symfonicznymi (Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Orkiestra Kameralna Ponticello, Gdyńska Orkiestra Barokowa „Sinfonia Nordica” i in.).
Krzysztof Urbaniak – organy
Jest absolwentem uczelni muzycznych w Warszawie i Stuttgarcie (KA oraz Konzertexamen) w klasach organów i klawesynu Józefa Serafina, Leszka Kędrackiego, Ludgera Lohmanna i Jörga Halubka. Profesor organów historycznych w Hochschule für Künste w Bremie oraz profesor w Katedrze Organów Akademii Muzycznej w Krakowie. Jako wykładowca prowadzi kursy mistrzowskie m.in. na zaproszenie uczelni muzycznych i fundacji w Tokyo, Seulu, Helsinkach, Lubece, Pradze, Trieście i Budapeszcie.
Kurator organów Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina oraz wieloletni rzeczoznawca do spraw zabytkowych organów przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczpospolitej Polskiej. Od 2023 roku członek unikatowego w skali Europy Zespołu ds. Organów Historycznych przy Narodowym Instytucie Dziedzictwa – grupy ekspertów inwentaryzujących i klasyfikujących polski zasób zabytkowych organów obejmujący ok. 10.000 obiektów. Autor kilkudziesięciu publikacji z zakresu wykonawstwa muzyki organowej oraz organologii. Jako ekspert organowy konsultuje projekty konserwacji historycznych organów w kilku krajach Europy – do jego najistotniejszych projektów należą konserwacje organów fary w Olkuszu (1611–1631), Pasłęku (1717–1719), kaplicy zamkowej w Lidzbarku (1760) oraz rekonstrukcje instrumentów fary w Starym Sączu (1679) oraz opactwa tynieckiego (organy z XVI w.). Jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Pasłęku oraz dyrektorem artystycznym Olkusza z ramienia stowarzyszenia European Cities of Historic Organs (ECHO).
Dla tych, którym brakuje tego typu koncertów mamy dobrą informację. Kolejny ale niestety już ostatni koncert III Elbląskiego Festiwalu Organowego już w najbliższą niedzielę. Więcej w linku: https://bogatyregion.pl/kultura-i-rozrywka/2025/06/04/to-juz-final-iii-elblaskiego-festiwalu-organowego/

























