
W czasie, kiedy w przestrzeni społecznej toczą się rozmowy dotyczące ilości porodówek w kraju i w naszym regionie, kiedy argumentami nad utworzeniem nowej mapy miejsc z oddziałami położniczymi jest jakość opieki medycznej noworodka i kobiety rodzącej, my przyglądamy się warunkom porodu i opieki medycznej największego ośrodka medycznego w naszej części naszego województwa czyli w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu.
Wybór szpitala do porodu to ważna decyzja dla kobiety w ciąży. To miejsce, gdzie kobieta przeżyje jeden z najbardziej wyjątkowych momentów w życiu i powita na świecie swoje dziecko. Oczekiwania przyszłych matek związane z pobytem w szpitalu obejmują nie tylko opiekę przed i w czasie porodu. Coraz więcej osób zwraca także uwagę na opiekę i gotowość do ewentualnego leczenie noworodka, jeśli zaistniałaby taka konieczność.
W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu przestrzeń Oddziału Ginekologiczno-Położniczego wraz z Traktem Porodowym to nowoczesne i bardzo dobrze wyposażone miejsce dla pacjentek w ciąży, w czasie porodu i pierwszym okresie połogu. Szpitalne oddziały wyposażone są w nowoczesny sprzęt medyczny, m.in.: kompletny zestaw intensywnego nadzoru położniczego z kardiotokografami, kardiomonitory, USG do wykrywania wad wrodzonych płodu, nowoczesne inkubatory. Wyposażenie oraz wykwalifikowany personel medyczny pozwala utrzymać III stopień referencyjności Oddziału Ginekologiczno-Położniczego oraz Oddziału Oddział Noworodka, Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka
III stopień referencyjności. Co to oznacza?
Referencyjność szpitala zależy od poziomu wyspecjalizowania placówki. W polskiej ochronie zdrowia wyróżnia się trzy poziomy referencyjności, przy czym III poziom jest najwyższy. Taki poziom referencyjności ma Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu. Im lepiej wyposażony szpital i bardziej wyspecjalizowany zespół, tym wyższy ma poziom referencyjności. III stopień referencyjności oznacza najwyższe standardy opieki. W tego typu placówkach personel przygotowany jest także do opieki nad kobietami z ciążą zagrożoną, gdzie istnieje ryzyko urodzenia przed 31. tygodniem ciąży, a także gdy stwierdzono u płodu choroby lub wady genetyczne.
Oddział neonatologiczny
W elbląskim szpitalu lekarze i pielęgniarki oddziału neonatologicznego zajmują się noworodkami, które urodziły się nawet przed 24. tygodniem ciąży i ważyły 480 gram. To z kolei może wiązać się m.in. z zaburzeniami oddechowymi, metabolicznymi, diagnostyką ewentualnych wad wrodzonych i potrzebą leczenia. Dla kobiety rodzącej, bliskość tak fachowej opieki dla dziecka staje się często kluczowym argumentem zapewniającym wewnętrzny spokój podczas porodu.

Szkoła Rodzenia i Drzwi otwarte
Urządzenia wykorzystujące najnowsze technologie do badania stanu kobiety oraz dziecka oraz specjaliści zapewniający opiekę zdecydowanie wpływają na jakość pobytu. W szpitalu prowadzone są także zajęcia edukacyjne w funkcjonującej przy oddziale Szkole Rodzenia, do której przyszłe mamy powinny się zgłaszać po 20. tygodniu ciąży. Podczas kilkunastu cyklicznych spotkań przyszli rodzice mają możliwość konsultacji na temat porodu, pielęgnacji noworodka, laktacji, połogu.
Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu organizuje także Drzwi otwarte adresowane do przyszłych rodziców, w ramach których mają możliwość wizyty i rozmowy ze specjalistami: w szkole rodzenia na oddziale ginekologiczno-położniczym oraz Oddziale Noworodka, Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka.
Szpital prowadzi także profil FB „Rodzę w Elblągu” dedykowany przyszłym i młodym rodzicom.
Przytoczone fakty dotyczące kompleksowej opieki matki oraz narodzonego dziecka, to obecnie czynniki wpływające na wybór szpitala. Już teraz wiele pacjentek z regionu decyduje się na wybór szpitala w Elblągu. Wydaje się zatem, że to same pacjentki zadecydują o nowej mapie porodówek w naszym regionie. W tym wypadku decyduje nie bliskość, lecz jakość.
Artykuł pochodzi z najnowszego wydania Gazety Bogaty Region. Chcesz zobaczyć resztę artykułów?
Kliknij i zobacz wersję e-wydania Gazety Bogaty Region