Coraz szerszym echem w całej Polsce odbijają się plany w poszczególnych województwach i miastach w Polsce o tworzeniu tzw. Centrów Integracji Cudzoziemców… Wg. wielu już opracowanych i widocznych materiałów z pieniędzy unijnych mogą takie ośrodki powstawać na terenie naszego kraju, w tym przede wszystkim byłych miastach wojewódzkich jak Elbląg czy Olsztyn. Grupa obywatelska i i liczna grupa elblążan od pewnego czasu chce temu przeciwdziałać i liczy na to, że władze miejskie dadzą szansę wypowiedzenia się w tym temacie mieszkańcom. Sprawa wchodzi w decydującą fazę… Jak zagłosują elbląscy Radni?
Jak zagłosują elbląscy Radni?- publikujemy list otwarty grupy inicjatywy uchwałodawczej
Od paru miesięcy spora grupa elblążan jest w pełni zmobilizowana by uchwalić obywatelskie referendum w sprawie tak istotnej dla miasta jak bezpieczeństwo mieszkańców. Chodzi o ewentualność powstania Centrów Integracji Cudzoziemców lub innych działań narzucających naszemu samorządowi przyjmowanie imigrantów. Gdyby mieszkańcy mieli szansę wypowiedzenia się w tym temacie w referendum byłby to jasny sygnał dla władz miejskich jakie decyzje podejmować na ewentualność gdyby takie decyzje płynęły z wyższych szczebli władz krajowych czy samorządowych.
By jednak tak się stało Radni elbląscy muszą poprzeć wniosek pod którym podpisały się setki elblążan, a popierany jest z całą pewnością przez wiele tysięcy osób w Elblągu. O sprawie pisaliśmy m.in. w poniższych artykułach:
Elblążanie chcą referendum!- Ponad 400% więcej głosów niż wymagana norma – Bogaty Region
List otwarty do Radnych Rady Miejskiej w Elblągu.
Szanowni Państwo Radni,
Jako komitet obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej przedstawiamy Państwu w ramach obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej projekt uchwały w sprawie potrzeby zasięgnięcia opinii mieszkańców Elbląga w drodze referendum dotyczącej przyjęcia imigrantów na terenie miasta Elbląg.
Zgodnie z art. 8 ustawy o samorządzie gminnym samorząd gminny wykonuje zadania zlecone z zakresu administracji rządowej. Gmina może wykonywać powyższe zadania zlecone na podstawie porozumienia z organami tej administracji.
Dlatego w §1 projektu uchwały zaproponowaliśmy zapis: W przypadku oświadczenia woli zawarcia porozumienia z administracją rządową lub w przypadku nadania gminie miasto Elbląg obowiązku ustawowego dot. przyjęcia i rozlokowania imigrantów na terenie miasta Elbląg Rada Miejska uważa za zasadne potrzebę zasięgnięcia opinii mieszkańców Elbląga w drodze referendum w tej kwestii.
Jako Komitet, mając na uwadze zasady demokratyczne i dbając o ważne sprawy społeczne, aby dać możliwość wypowiedzenia się Elblążanom, mieliśmy do wyboru:
- zgłosić wniosek o referendum zgodnie z zapisami w rozdziale 3 ustawy o referendum lokalnym albo
- zgłosić projekt uchwały dot. referendum zgodnie z zapisami w rozdziale 2 ustawy o referendum lokalnym w ramach obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej.
Przyjęliśmy jednak inną drogę, stawiając a priori:
- elbląscy radni działają na rzecz Elblążan,
- możemy wspólnie, nie bacząc na Wasze przynależności partyjne, zadbać o podstawowe prawo w demokracji jakim jest możliwość wyrażenia opinii
Dlatego projekt uchwały nie jest wnioskiem o referendum w rozumieniu art 11.1 ustawy o referendum lokalnym chociażby z uwagi na art. 4 tejże ustawy. Nie jest też projektem uchwały o referendum z inicjatywy organu czyli zgodnego z art. 9 chociażby z uwagi na punkt 2 tego artykułu.
Nasza ideą było, aby zapisy w projekcie uchwały były tylko przedstawieniem organom państwowym faktu, że w przypadku podjęcia przez te organy działań mających na celu umieszczenie nielegalnych imigrantów w Elblągu, przywiezionych z krajów Europy Zachodniej (bo tego m.in. dotyczy pakt migracyjny) elbląski organ samorządowy będzie zobligowany do podjęcia uchwały o referendum lokalnym. Zobowiązanie to będzie wynikało z zapisów przedstawionego Wam projektu uchwały.
Dopiero w ewentualnym Waszym projekcie uchwały jako organ do tego uprawniony i mający kompetencje zainicjujecie Państwo uchwałę wraz z niezbędnymi dokumentami zgodnymi z ustawą o referendum lokalnym m.in. ze wzorem karty do głosowania sporządzonym w alfabecie Braille’a, kalendarzem czynności związanych z przeprowadzeniem referendum i oczywiście pytaniem referendalnym.
Inaczej mówiąc inicjatywa uchwałodawcza spoczywać będzie na organach wymienionych w § 17.1 ppkt 1 – 4 Statutu miasta Elbląga, a jako uzasadnienie uchwały należy przyjąć treść uchwały, którą Państwo na najbliższej sesji zarekomendujecie. Wasza Uchwała o przeprowadzenie referendum lokalnego będzie zgodna z art. 2.1 ppkt. 3 Ustawy o referendum lokalnym.
Jak Państwo zauważyliście w projekcie uchwały nie wartościujemy czy przyjęcie nielegalnych imigrantów relokowanych z krajów Europy Zachodniej jest korzystne dla Elbląga. Naszym priorytetem jest możliwość wypowiedzenia się przez lokalne społeczeństwo w ważnych dla nas kwestiach społecznych o czym traktuje wspomniany artykuł ustawy.
Zaproponowaliśmy powierzenie wykonanie uchwały Prezydentowi Miasta. Prezydent w ubiegłym roku przeznaczył 420 miejsc na potrzebę zakwaterowania imigrantów w Elblągu. Liczba tych miejsc może ulec zwiększeniu zwykłym zarządzeniem prezydenta np. w sprawie realizacji zadań z zakresu bezpieczeństwa powszechnego. Wydaje się więc, że przyjęcie imigrantów może nastąpić z pominięciem organu uchwałodawczego a nawet bez jej wiedzy.
Pragniemy też zauważyć, że w projekcie uchwały nie wskazujemy, na tak poruszającą społeczeństwo kwestię jak tworzenie Centrum Integracji Cudzoziemców, które zgodnie z rządowymi wytycznymi, uruchomione zostanie w Elblągu (jako byłym mieście wojewódzkim). Nie poruszamy tego tematu wiedząc, że istnieje konsensus pomiędzy obu partiami. Politycy zarówno PiS jak i KO uznali wszak funkcjonowanie takich punktów kompleksowej obsługi cudzoziemców już w 2021r. za niezbędne i potrzebne. Tej opinii polityków nie chcemy w żaden sposób dyskredytować i do tego nie namawiamy.
Ideą naszej inicjatywy, co podkreślaliśmy przy zbiórce podpisów, jest możliwość wyrażenia opinii przez Elblążan ws przyjęcia nielegalnych imigrantów relokowanych z krajów Europy Zachodniej.
Prawo miejscowe, które na mocy uchwały i wyniku ewentualnego referendum zostanie uchwalone, jako prawo szczegółowe nie jest sprzeczne z ogólnym prawem międzynarodowym. Proszę zauważyć, że ani w pakcie o migracji i azylu ani w dyrektywie azylowej Unii Europejskiej literalnie nie jest wymieniony Elbląg jako miejsce azylu migrantów. Wynik ewentualnego referendum może stworzyć tylko wyjątek od reguły, zapisanej czy to w dyrektywie czy w ustawie. Taki wyjątek jest dopuszczalny i stosowany w legislaturze każdego demokratycznego państwa.
Szanowni Radni! Zagłosujcie za demokracją, poprzyjcie inicjatywę lokalną.
Komitet obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej