5 grudnia 1867 roku w Zułowie, litewskiej wsi, urodził się Józef Piłsudski – ojciec polskiej niepodległości. Choć budził olbrzymie emocje w dziejach Polski to jego działania i jasna droga do celu sprawiła, że dziś jako cały naród cieszymy się wolnością… W Elblągu z tej okazji odbyły się uroczystości złożenia kwiatów pod pomnikiem Ojców Niepodległości.
Wolność nie jest dana raz na zawsze… musimy pamiętać o dziedzictwie i wartościach jakie głosił marszałek Piłsudski
Obecna sytuacja geopolityczna na świecie obudziła wielu, nie tylko Polaków, ze snu, że wolność jest dana raz na zawsze. Jeszcze niedawno patrzyliśmy na wojny w Syrii, Afganistanie, Iraku, Gruzji czy szalone plany władcy Korei Północnej. Mimo wielkich słów przywódców światowych konfliktów przybywa, a nie ubywa. Zamiast pokoju, mamy coraz więcej wojen. W ostatnim czasie doszło przecież do wybuchu na pełną skalę na Ukrainie, a teraz znacznie zaostrzył się konflikt między Izraelem a Palestyną. Niestety, świat cierpi na spore braki polityków, których można uznać za mężów stanów patrzących szerzej niż tylko osobiste aspiracje.
Od naszego pokolenia, decyzji polityków i reakcji społeczeństw na świecie kształtuje się aktualnie przyszłość świata i tego w jakim systemie będziemy żyli w następnym stuleciu. Ten trudny czas jest niezwykle ważny by wracać pamięcią do osób wybitnych, które kiedyś walczyły by rozwiązać podobne problemy. Taką postacią z całą pewnością jest Marszałek Józef Piłsudski, który 156 lat temu urodził się małej litewskiej wsi Zułowie.
Od wielu lat Związek Piłsudczyków RP kultywuje pamięć w narodzie o marszałku. Aktywnie członkowie związku działają również w Elblągu organizując wiele cennnych wydarzeń ucząc najmłodsze pokolenia patriotyzmu do kraju i wyciągania mądrych wniosków z lekcji jakie daje nam nasza historia. Jedną z osób, która aktywnie zawsze wspomina marszałka Józefa Piłsudskiego jest Maria Kosecka, która obecna była pod pomnikiem również i w tym roku.
156 lat temu w pewnej patriotycznej rodzinie na Litwie urodził się, jako czwarte z kolei dziecko, syn. Nikt nie wiedział co go czeka, kim będzie, jaki los szykuje mu życie. Czasy były mroczne, nacechowane represjami po powstaniu styczniowym, w którym brał udział jego ojciec, a rodzina doświadczyła” dobrodziejstwa” prześladowań. Kornel Ujejski, który przed młodzieżą we Lwowie w stulecie zawiązania Konfederacji Barskiej 29 lutego1868 roku snuł wizję, że do wyzwolenia Polski spod zaborów, konieczne jest narodzenie się człowieka, bohatera – zwycięzcy, przywódcy uosabiającego ducha narodu, nie wiedział, że taki człowiek żyje już od trzech miesięcy. Nie wiedziała matka , która zrobiła wszystko aby wyrósł na patriotę, pogromcę ciemiężców i mściciela krzywd Narodu. Z oczywistych względów nie wiedział on sam. To prawda, że nie dokonał tego Wielkiego Czynu sam. Potrafił jednak w dniach próby swoim talentem organizacyjnym, umiejętnością godzenia przeciwności, zjednywaniem sobie i dla własnego planu działania nawet zdeklarowanych przeciwników, zaprzęgnąć wszystkich do działań dla osiągnięcia wspólnego i nadrzędnego celu. jakim było odzyskanie niepodległości a w dalszej kolejności jej obronienie. Z tych powodów jesteśmy Mu winni wieczną pamięć i wdzięczność. Za życia budził skrajne uczucia, tak jak to mają wielcy ludzie, był uwielbiany i nienawidzony, a po śmierci przez 50 lat skazany na niepamięć i tak jak nas przyzwyczaił przetrwał i ten okres od 30 lat ponownie jest czczony jako bohater. – mówi Maria Kosecka, która od wielu lat krzewi ideę pamięci marszałka Józefa Piłsudskiego w społeczności lokalnej
Niepodległość można też tracić poprzez ekonomię… Obecne czasy dobitnie to pokazują
Wielu z nas patriotyzm i niepodległość kojarzy głównie z obroną granic i obroną wojskową przed agresorem. Niestety ostatnie dziesięciolecia pokazują, że kraje tracą swoją suwerenność również przez błędną politykę gospodarczą. Widać to bardzo po biedniejszych krajach, które zaciągały pożyczki od Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Formalnie pożyczki, które miały pomagać w przetrwaniu kraju, powodowały jego dalsze problemy i spore ograniczenia w przyszłym zarządzaniu krajem przez lokale władze, które były uzależnione od żądań wierzyciela. Podobny przypadek obserwowaliśmy na przykładzie bankrutującej Grecji.
W ostatnich latach bardzo niebezpieczne zakusy gospodarcze widzimy ze strony Unii Europejskiej. Dotychczas każdy z krajów miał wpływ na funkcjonowanie sytuacji w UE poprzez prawo weta. Aktualnie trwają prace nad zmianami w traktatach unijnych, które te prawo mają znieść w pewnych dziedzinach społecznych i ekonomicznych w działaniu wszystkich krajach unijnych. Przedstawiciele unijnych struktur marzą o federalizacji Europy i kształtowaniu wspólnej polityki obronnej, podatkowej czy zdrowotnej. Jeśli takie plany by się zmaterializowały to właściwie rządy poszczególnych krajów miałyby nie wiele do powiedzenia w strategicznych sprawach dotyczących ich krajów. Już dziś, nawet bez zmiany traktatów, widzimy jak za pieniądze i pożyczki z unijnego tortu kraje mają wprowadzać reformy jakie narzuca Bruksela. Wystarczy chociażby spojrzeć na plany w tzw. kamieniach milowych jakie przywędrowały z Unii Europejskiej.
Pisaliśmy o tym zagadnieniu w materiale z stycznia 2023 roku:
Wielu z nas próbuje zasłaniać oczy nie widząc tego, że zaciąganie kolejnych długów odbiera nam suwerenność i prawo do decydowania o losach kraju samodzielnie. Warto byśmy jako obywatele pamiętali, że w obecnym skomplikowanym czasie warto byśmy mieli zarówno silną armię, gospodarkę jak i polityków z silnym kręgosłupem moralnym… Takie podejście na losy kraju zdecydowanie miał marszałek Józef Piłsudski, który umiał przewidywać czychające niebezpieczeństwa zanim one się wydarzyły… Tego obecnie niestety brakuje w obecnej klasie polityczne, gdzie wypływają afery za aferą zamiast wszelkie afery wykrywać za wczasu lub im przeciwdziałać w zarodku ich powstawania.