„Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości” – te słowa trzeba powtarzać na każdym kroku, szczególnie młodemu pokoleniu, które często próbuje patrzeć jedynie do przodu.
Za nami obchody 82 rocznicy agresji ZSRR na Polskę
Dziś w Elblągu, 17 września, przy Krzyżu Katyńskim na cmentarzu Agrykola odbyły się uroczystości upamiętniające 82 rocznicę agresji Związku Radzieckiego na Polskę.
W obecnej napiętej geopolitycznej sytuacji na świecie warto wspominać tamte dni. 17 września był bowiem wypełnieniem ustaleń paktu Ribbentrop- Mołotow. Polacy dzielnie odpierali od wielu dni ataki armii niemieckiej, wkroczenie jednak wojsk sowieckich było sporym ciosem dla walczących Polaków.
Propaganda sowiecka mówiła o upadku stolicy, ale działania sowieckie z całą pewnością nie miały charakteru pokojowego czy ochronnego. – przypominał w swoim przemówieniu prezydent Elbląga Witold Wróblewski.
Agresja Związku Radzieckiego na Polskę znalazła swoje odbicie w brutalnych zbrodniach, jakie zostały dokonane na polskich oficerach i policjantach w Katyniu, Charkowie i Twerze – mówił z kolei Antoni Czyżyk, przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu.
Agresja ZSRR na Polskę postawiła wielu Polaków w obliczu śmierci lub zsyłki, gdzie pracowano w obozach zdecydowanie ponad ludzkie możliwości. Wszyscy pamiętamy też późniejszy mord w Lesie Katyńskim, gdzie zginęła liczna elita naszego kraju.
Bardzo często dziś zapominamy o patriotycznych postawach z tamtych lat, oddając się zakochaniu w świat europejskich wartości i luksusu. Często też uważamy problemy obecnego świata za przygnębiające, narzekając na wszystko każdego dnia. Czy jednak w porównaniu do tamtych lat nasze życie jest aż tak trudne? Warto w takie dni pamiętać, że to dzięki heroicznemu poświęceniu wielu Polaków w tamtych czasach możemy cieszyć się polską mową. polską historią, cieszyć się niepodległością, wolnością i spokojem w codziennym życiu. Doceniajmy to co zawdzięczamy bohaterom i patriotom z tamtych lat.