Zmiany jakie dokonano w komunikacji miejskiej zirytowały tysiące mieszkańców Elbląga. Burza nie ustaje. Jakie zdanie na temat tych zmian mają elbląscy Radni i władze miasta? Postanowiliśmy sprawdzić. Otrzymaliśmy wspólne stanowisko od Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej oraz Radnych KWW Witolda Wróblewskiego.
- Czy jest Pan/Pani za tym by zwołać nadzwyczajną Radę Miasta by w trybie pilnym omówić sprawy komunikacji miejskiej i ewentualnych poprawek wprowadzonych przez ZKM
- Jeśli taka sesja by się odbyła to jakie byłyby Pana/Pani postulaty i kierunki zmian w komunikacji miejskiej w Elblągu?
1 stycznia 2021 roku ZKM w Elblągu wprowadził zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Dotyczą one głównie połączeń autobusowych. Nowy układ komunikacyjny uwzględnia przede wszystkim tramwaje jako główny system transportowy miasta. W założeniu linie autobusowe pełnią więc funkcję uzupełniającą i pomocniczą.
Pragnę podkreślić, że zmiany zostały wprowadzone przez Zarząd Komunikacji Miejskiej po analizie „potoków pasażerskich” – nieduże napełnienie, potrzeb mieszkańców i możliwości spółki. Takie decyzje nie leżą w kompetencjach Rady Miejskiej.
Nowy rozkład jazdy wymusza przesiadki na niektórych połączeniach. Należy jednak przypomnieć, że bilet jednorazowy ważny jest 60 minut, bez względu na ilość przesiadek w tym czasie.
Z uzyskanych przez nas informacji do końca stycznia br. w ZKM przyjmowane są uwagi od mieszkańców. Do nas radnych także wpływają uwagi i propozycje rozwiązań. Zawnioskowaliśmy do Prezydenta o udział radnych w pracach nad modyfikacją nowego rozkładu jazdy.
Przewodniczący Klubów Radnych:
Koalicji Obywatelskiej – Małgorzata Adamowicz
KWW Witolda Wróblewskiego – Marek Burkhardt
Zobacz inne artykuły Bogaty Region na temat komunikacji miejskiej w Elblągu: