Pomimo licznych apeli policjantów, do kryminalnych wciąż zgłaszają się osoby pokrzywdzone działaniami oszustów. Tylko od początku 2022 roku policjanci odnotowali blisko 30 tego typu zdarzeń na terenie powiatu braniewskiego. I tym razem brak wymaganej ostrożności doprowadził do utraty gotówki oraz udostępnienia danych oszustom.
We wtorek do braniewskiej jednostki zgłosił się mieszkaniec powiatu braniewskiego, by powiadomić, że został oszukany.Sprawą zajęli się kryminalni. Z ustaleń funkcjonariuszy wynikało że, na jednym z portali sprzedażowych do pokrzywdzonego odezwał się potencjalny kupiec. W trakcie korespondowania ze zgłaszajacym nieznana mu osoba przekonywała, że warunkiem koniecznym do sfinalizowania zakupu i otrzymania zapłaty za wystawioną rzecz jest kliknięcie w nadesłany link. Pokrzywdzony postępował zgodnie z instrukcjami i jeszcze tego samego wieczoru zorientował się, że z jego konta zniknęły pieniądze.
Policjanci przestrzegają :
- NIE PRZEKAZUJ PIENIĘDZY OBCYM OSOBOM;
- ZAWSZE ZWERYFIKUJ TOŻSAMOŚĆ ZNAJOMEGO/CZŁONKA RODZINY, KTÓRY PROSI CIĘ O FINANSOWE WSPARCE
- NIE PRZESYŁAJ PIENIĘDZY NA PODANE PRZEZ OBCE OSOBY NUMERY KONT;
- NIE PODAWAJ NIKOMU DANYCH DO LOGOWANIA NA NASZE KONTA BANKOWE;
- NIE PRZEKAZUJ OBCYM OSOBOM KODÓW DO PŁATNOŚCI MOBILNYCH.
- NIE KLIKAJMY W LINKI w wiadomościach czy e-mailach wysłanych przez nieznane nam osoby. A jeśli nam się to zdarzy, dokładnie sprawdzajmy, na jakiej stronie się znajdujemy. Czytajmy też dokładnie wiadomości od rzekomych operatorów czy kurierów.
Apelujemy o przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa w sieci!
Nie klikajmy bez zastanowienia w nieznane linki! Zachowajmy ostrożność po otrzymaniu linku z przekierowaniem do innej witryny internetowej, szczególnie jeżeli przenosi ona nas do stron logowań do kont bankowych, portali społecznościowych czy aukcyjnych. Nie udostępniajmy swoich poufnych danych m.in. numeru PESEL, numeru karty płatniczej czy kodu CVV. Należy również zweryfikować nadawcę otrzymanej wiadomości. W tym celu można przeanalizować adres strony. Często są one tworzone przez oszustów i do złudzenia przypominają istniejące legalne witryny. Różnić się mogą jednak jedną literą, kropką czy podkreślnikiem.
Pamiętajmy, że zarówno w świecie realnym, jak i wirtualnym to my sami w pierwszej kolejności musimy zadbać o bezpieczeństwo naszych danych osobowych oraz finansów.
kom. Jolanta Sorkowicz
Oficer prasowy KPP w Braniewie