Rok 2020 dobiega końca. Jest to czas podsumowań i refleksji. Najwięcej pytań i niepewności pojawia się w temacie pandemii, która niewątpliwie wpłynęła na realizację naszych zamierzeń. Mimo przeciwności, wiele z nich realizujemy i z optymizmem spoglądamy w przyszłość, precyzując plany związane z dalszym rozwojem Braniewa – mówi Burmistrz Tomasz Sielicki.

Mijający rok dla wszystkich stał pod znakiem pandemii i walki z koronawirusem. Czy pandemia zmieniła wiele w funkcjonowaniu, planach miasta i działaniach samego Urzędu?

Sytuacja panująca na całym świecie, znacząco odbija się na życiu każdego z nas. Funkcjonowanie miast, jednostek samorządowych i realizacja założonych planów z pewnością uległa zmianie. W Braniewie nie odbywają się wcześniej zaplanowane imprezy, a wiele wydarzeń organizowanych jest w zmienionej formule, oczywiście z zachowaniem reżimu sanitarnego. Mimo tego staramy się jak najmniej odbiegać od naszych założeń. Urząd Miasta Braniewa również funkcjonuje inaczej. W trosce o zdrowie i życie pracowników oraz mieszkańców odwiedzających urząd, wprowadziliśmy rotacyjny system pracy. Pracujemy wymiennie, tworząc w ten sposób dwie stałe grupy, które nie mają ze sobą kontaktu. Minimalizuje to rozprzestrzenianie się COVID-19 oraz jest gwarancją ciągłości pracy urzędu. Mimo zmian organizacyjnych obsługa mieszkańców przebiega sprawnie, a sprawy załatwiane są w sposób kompleksowy. W tym miejscu bardzo dziękuję mieszkańcom za cierpliwość i zrozumienie, a moim współpracownikom za wykazywaną odpowiedzialność i poświęcenie.

Jak pandemia koronawirusa wpłynęła na finanse miasta? Czy duży jest ubytek wpływów z podatków, jak duże koszty miasto ponosi, np. w związku z dezynfekcją miasta?

Panująca pandemia to ciężki czas dla gospodarki krajowej, a także dla wszystkich szczebli samorządu. Dokładamy wszelkich starań, aby koronawirus nie pozostawił znaczącego śladu w budżecie naszego miasta. Niestety nie da się wszystkiego przewidzieć. Mamy liczne prośby mieszkańców o wsparcie w tych trudnych czasach. Przedsiębiorcy w początkowym okresie pandemii zgłaszali się do urzędu z prośbą o zwolnienie lub rozłożenie na raty opłat lokalnych i podatków. W związku z tym zmniejszenie dochodów jest odczuwalne, ale nie na tyle duże, aby miasto nie mogło płynnie funkcjonować. Staramy się zapewnić ochronę naszym mieszkańcom na najwyższym poziomie, dlatego systematycznie organizujemy dezynfekcję publicznej przestrzeni, chociażby przystanki autobusowe czy place zabaw. Niezawodnym wsparciem podczas działań covidowych jest Ochotnicza Straż Pożarna w Braniewie i Zakład Gospodarki Komunalnej, dzięki którym miasto nie ponosi dodatkowych kosztów związanych z dezynfekcją.

W czasie kampanii wyborczej mocno zabiegał Pan o dołączenie do sieci miast Cittaslow. To się udało. Jakie korzyści płyną z tej współpracy i co Braniewo może zyskać w najbliższych latach?
Idea Cittaslow to mocny bodziec dla Braniewa prowadzący w kierunku zrównoważonego rozwoju i spokojnego życia. Dzięki niej niewielkie miasta zostają docenione, przyjmują wspólne cele dla polepszenia jakości życia mieszkańców i przybliżania kultury dobrego życia. Przystąpienie do stowarzyszenia było słuszną decyzją. Mamy wiele planów i pomysłów związanych z działalnością prospołeczną i prośrodowiskową. Chcemy zadbać również o zachowanie niepowtarzalnego charakteru Braniewa, stąd zamierzenia związane m.in. z odbudową Starego Miasta. Przystąpienie do Cittaslow wiąże się z dodatkową możliwością pozyskania środków zewnętrznych na rewitalizację miast. W nowej perspektywie 2021-2027 z pewnością skorzystamy z wielu programów, które pozwolą nam zrealizować inwestycje, na które mieszkańcy czekają od lat.

Wiemy, że powstaje strategia rozwoju Braniewo 2030. Jak mieszkańcy mogą się włączyć w jej tworzenie ze swoimi pomysłami?

Zgadza się, przystąpiliśmy do opracowania strategii rozwoju miasta na najbliższe 10 lat. Obecnie precyzujemy kierunki rozwoju Braniewa, które związane będą m.in. z ekologią i czystym powietrzem oraz troską o zieleń. Skupiamy się również na aspekcie dotyczącym komunikacji i transportu, w tym budowie ścieżek rowerowych oraz modernizacji infrastruktury drogowej.Ustalenia strategii będą miały wpływ na działania podejmowane w celu zaspokojenia potrzeb lokalnych wspólnot, przedsiębiorstw, a w efekcie przyniosą korzyść i poprawią jakość życia mieszkańców. W październiku udało nam się zorganizować spotkanie z mieszkańcami, podczas którego w punktach konsultacyjnych mogli wyrazić swoje opinie i określić potrzeby rozwojowe Braniewa.

W trosce o bezpieczeństwo uczestników, ankiety były dostępne również w formie elektronicznej. Prace nad strategią wciąż trwają, choć pandemia pokrzyżowała nam plany związane z częstszymi spotkaniami z mieszkańcami. Mimo wszystko, wierzę, że wspólnie stworzymy ten strategiczny dokument.

Pana ambicją jest odbudowa Starego Miasta. Od lat brakuje w Braniewie serca miasta tętniącego życiem. Na jakim etapie są prace, jak długo ten projekt może potrwać?

Odbudowa Starego Miasta to ogromne przedsięwzięcie wymagające wiele pracy, czasu, środków finansowych, a najważniejsze – ekspertów w tej dziedzinie. Stale poszerzamy naszą wiedzę w temacie i skupiamy się na dokładnej analizie zamierzonych celów. Spotykam się z osobami, które mają nieocenioną wiedzę w dziedzinie historii, architektury oraz problematyki badań i ochrony zabytkowych ośrodków miejskich. Do ich grona zalicza się Pan prof. Jan Salm z Instytutu Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej, z którym niedawno miałem przyjemność się spotkać i omówić nasze plany. Do rozpoczęcia konkretnych prac nad odbudową Starego Miasta niezbędne są fundusze. Chciałbym, aby planowane prace zostały wsparte finansowo środkami zewnętrznymi i na tym nasze działania będą się teraz skupiały. Mam nadzieję, że w przyszłości Braniewo będzie mogło się cieszyć i chwalić piękną starówką.

W mijającym roku wielkim osiągnięciem sportowym była wygrana polskiej tenisistki Igi Świątek. Prawdopodobnie w najbliższej dekadzie może powstać efekt „Świątkomani” a Polacy pokochają grę w tenisa. W Braniewie prężnie działa Akademia Tenisa, odbywa się tu wiele turniejów. Może warto postawić na promocję Braniewa poprzez grę w tenisa? Zbudować nauczanie od najmłodszych lat, profilowe klasy tenisowe, tzw. wielką Akademię na północy Polski tak by w następnym pokoleniu to właśnie z Braniewa pochodził talent wygrywający French Open czy Australian Open?

Wygrana polskiej tenisistki w tak prestiżowym turnieju na poziomie światowym to ogromny sukces dla naszego kraju. Iga Świątek pokazała dużą klasę i z pewnością jest autorytetem dla wielu młodych osób, które szukają swojej drogi życiowej. Tak się składa, że w Braniewie funkcjonuje dobre zaplecze do gry w tenisa. Nowoczesne hale dają wiele możliwości do uprawiania tak popularnego w ostatnim czasie sportu. Prawdą jest, że coraz więcej mieszkańców interesuje się tenisem, a młodzież mamy pod tym względem bardzo uzdolnioną.
Jako samorząd, korzystamy z dobrodziejstw funkcjonującej w Braniewie Akademii Tenisa, poprzez organizację zajęć lekcyjnych dla szkół. Mamy również wielu pasjonatów nie tylko tenisa ziemnego, ale również badmintona i tenisa stołowego. W ramach współpracy Miejskiego Ośrodka Sportu z Akademią Tenisa, mieszkańcy mogą nieodpłatnie korzystać z hali tenisowej. Stawiamy na aktywny i zdrowy tryb życia, dlatego wspieramy sport i wszystkie sportowe przedsięwzięcia organizowane w mieście. Wiele sportowych talentów wychowało się na naszej ziemi i odnosi sukcesy w różnych dziedzinach sportu, tym samym godnie reprezentując Braniewo.

W tym roku z powodu pandemii koronawirusa odwołano Dni Braniewa. Raczej będzie trzeba też zrezygnować z miejskiego sylwestra. Czy po ustaniu pandemii może Pan obiecać, że Braniewo odbije sobie z nawiązką ten rok przerwy i możemy liczyć na znane gwiazdy w braniewskim amfiteatrze?

Ten rok okazał się zupełnie innym niż oczekiwaliśmy i planowaliśmy. Dni Braniewa to jedna z kilku imprez masowych jakie zostały odwołanez powodu koronawirusa. Plano-waliśmy w tym roku huczne i radosne obchody święta naszego miasta. Główną gwiazdą imprezy miał być znany i powszechnie lubiany Zenek Martyniuk. Z racji wprowadzonych obostrzeń, zmu-szeni jesteśmy zrezygnować również z Sylwestra Miejskiego, który w ostatnich latach zyskał duże uznanie wśród mieszkańców.

Wszyscy liczymy na to, że pandemia wreszcie wyhamuje i powoli wrócimy do normalnego funkcjonowania. Jeżeli nic nie stanie na prze-szkodzie, to przyszłoroczne uroczystości i imprezy miejskie będziemy realizowali zgodnie z planem. Z pewnością będą pełne atrakcji i niespodzianek. Tego sobie i wszystkim życzę.

Jakie oczekiwania i plany ma Pan Burmistrz na 2021 rok?

Ważnym elementem mojej pracy są spotkania z Mieszkańcami Braniewa. Ubiegły rok obfitował
w niezliczoną ilość imprez sportowych i kulturalnych, dzięki czemu mieliśmy okazję do częstych rozmów. Ten rok zaskoczył nas pandemią, w związku z czym nasze kontakty osobiste są znacznie utrudnione, nad czym bardzo ubolewam. W związku z tym, mam głęboką nadzieję, że nadchodzący rok, będzie powrotem do normalności i stabilizacji. Mocno wierzę, że spotkamy się w dobrej kondycji i zdrowiu.

Dziękujemy za rozmowę i życzymy dużo zdrowia Panu i współpracownikom.

Nasza Dieta
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze