4 czerwca w Zegrzu odbyła się Gala Finałowa III edycji konkursu „Pracodawca przyjazny WOT. Nagrody przyznane zostały w pięciu kategoriach. W trzech z nich w gronie laureatów znalazły się przedsiębiorstwa i instytucje z Warmii i Mazur.
„Pracodawca Przyjazny WOT” to inicjatywa, mająca na celu wyróżnienie i promowanie pracodawców, którzy wspierają swoich pracowników, będących żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT). Celem tego programu jest stworzenie lepszych warunków pracy osobom, które łączą życie zawodowe z obowiązkami wojskowymi. Częścią programu jest konkurs, w którym mogą brać udział pracodawcy, w sposób szczególny wspierający swoich pracowników-żołnierzy.
W trzeciej odsłonie konkursu uczestniczyło ponad 130 podmiotów: firmy, placówki oświatowe, przedsiębiorstwa sektora państwowego oraz urzędy administracji publicznej. 4 czerwca 2025 roku w Klubie Centrum Łączności i Informatyki w Zegrzu laureaci spotkali się na uroczystej Gali Finałowej, podczas której odebrali statuetki i wyróżnienia z rąk gen. bryg. dr. Krzysztofa Stańczyka, Dowódcy WOT.
To dzięki Wam – ludziom odpowiedzialnym i świadomym roli jaką pełnicie, WOT mogą działać skutecznie. Jesteście jednym z filarów narodowego systemu bezpieczeństwa. W imieniu własnym oraz dowódców i komendantów jednostek przybyłym na dzisiejszą uroczystość, którymi mam zaszczyt dowodzić – dziękuję Państwu za zrozumienie, zaufanie i indywidualne podejście do każdego pracownika – żołnierza WOT. Dzięki Waszej otwartości za współpracę żołnierze WOT mogą realizować najważniejsze zadania dla Rzeczypospolitej Polskiej. Wasza elastyczność bezpośrednio przekłada się na naszą gotowość operacyjną. Umożliwienie swoim pracownikom służby w sytuacjach, które mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa lokalnych społeczności i całego państwa. Pracodawcy – wasza postawa to wzór odpowiedzialności społecznej, patriotyzmu i zrozumienie dla służby publicznej. Bez Was nie byłoby możliwe łączenie pracy zawodowej z obowiązkiem wobec Ojczyzny. Dziękuję, że jesteście z nami. Razem budujemy odporność państwa, która w tym szczególnym czasie jest bardzo ważna dla was wszystkich.
– zwrócił się do uczestników wydarzenia gen. Stańczyk.
Komisja konkursowa wyłoniła 15 laureatów w pięciu kategoriach: mikroprzedsiębiorstwa, małe przedsiębiorstwa, średnie przedsiębiorstwa, edukacja i szkolnictwo oraz przedsiębiorstwa sektora publicznego i urzędy administracji państwowej.
W gronie wyróżnionych znalazło się trzech przedstawicieli Warmii i Mazur. W kategorii małych przedsiębiorstw drugie miejsce zdobyło Stowarzyszenie Niesienia Pomocy Dzieciom „MARIO” z Lidzbarka. Trzecie miejsce w kategorii przedsiębiorstw średnich zdobyła Grupa Meblowa SZYNAKA z Lubawy. Z kolei w kategorii edukacja i szkolnictwo drugie miejsce zajęło ełckie Centrum Edukacji Mundurowej.
W swoich wystąpieniach laureaci podkreślali pozytywne aspekty współpracy z WOT oraz zapewniali o dalszym wsparciu swoich pracowników-żołnierzy w pełnieniu Terytorialnej Służby Wojskowej.
Jesteśmy dumni, że mamy taki partnerów jak WOT. Jestem naprawdę dumny, że moi pracownicy są tak aktywni na całym terenie naszego kraju. Służba, którą Państwo rozwijacie, gdzie służycie dla nas, aby każdy dzień był spokojny, bezpieczny – to jest naprawdę bardzo ważne. Dziękuję za to, bo to jest o wiele głębsze wychowanie i odpowiedzialność, która budowana jest w głowie, w świadomości i w środowisku naszych pracowników.
– podkreślił pan Jan Szynaka, prezes Grupy Meblowej SZYNAKA Meble.
Dyrektorzy placówek oświatowych nie ukrywali, że nauczyciele będący jednocześnie żołnierzami są istotną częścią budowania postaw patriotycznych wśród uczniów oraz podkreślali istotę współpracy z Brygadami OT.
Przepis na sukces jest prosty. Jeśli jest zadowolony pracownik i dumny żołnierz, to jest to wynikowa fantastycznej współpracy pomiędzy szkołą a dowódcą Brygady. Serdecznie dziękuję dowódcy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej panu pułkownikowi Jarosławowi Kowalskiemu (dowódcy 4WMBOT), za ogromne wsparcie dla szkół. Panie pułkowniku – to nauczyciele, nasi pracownicy, są przykładem patriotyzmu dla młodzieży, a taką będziemy mieli młodzież, jak będziemy ją wspierać.
– powiedziała pani mgr Agnieszka Pasko, dyrektorka Centrum Edukacji Mundurowej – Liceum Ogólnokształcącego im. mjr. Władysława Raginisa.
- Laureaci III edycji konkursu „Pracodawca przyjazny WOT”
KAGRO sp. z o.o. – zwycięzca w kategorii mikro przedsiębiorstwa
II miejsce – PPF SOLUTIONS POLSKA sp. z o.o.
III miejsce – Centrum Terapii w Częstochowie
Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. – zwycięzca w kategorii małe przedsiębiorstwa
II miejsce – Stowarzyszenie Niesienia Pomocy Dzieciom „MARIO”
III miejsce – DRUKARNIA VACAT Barbara Łętocha
Centrum Medyczne „Medyk” – zwycięzca w kategorii średnie przedsiębiorstwa
II miejsce – „Galmet sp. z o.o.” sp. k.
III miejsce – Grupa Meblowa SZYNAKA
Zespół Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta w Konstancinie-Jeziornie – zwycięzca w kategorii edukacja i szkolnictwo
II miejsce – Centrum Edukacji Mundurowej – Liceum Ogólnokształcące im. mjr. Władysława Raginisa
III miejsce – Zespół Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Policach
Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego – zwycięzca w kategorii przedsiębiorstwa sektora państwowego i urzędy administracji państwowej
II miejsce – PGE Dystrybucja S.A.
III miejsce – Krajowy Zasób Nieruchomości.
Specjalne wyróżnienie, za współpracę z Ośrodkiem Reprezentacyjnym Wojsk Obrony Terytorialnej otrzymał Urząd Miejski w Zwoleniu. Statuetkę odebrał osobiście pan Arkadiusz Sulima – Burmistrz Zwolenia.
Galę Finałową konkursu uświetnił występ Orkiestry Reprezentacyjnej WOT, która wykonała koncert pod tytułem „Wspólnie dla Ojczyzny”.3. edycji konkursu „Pracodawca Przyjazny WOT” patronuje Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Wydarzenie patronatem medialnym objęły Polska Zbrojna, Defence24 oraz Sektor Obronny.
Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za wspieranie idei Terytorialnej Służby Wojskowej – jedynej, którą można pełnić bez konieczności rezygnacji z pracy.
—
Zatrudniasz Terytorialsa? Skorzystaj z przywilejów!
Zwolnienie z obowiązku wypłaty odprawy zatrudnionym w ramach stosunku żołnierzom w wysokości dwutygodniowego wynagrodzenia oraz preferencyjne traktowanie przy ubieganiu się o przetarg na realizację zamówienia publicznego – to tylko część udogodnień, które zostały przygotowane dla pracodawców w Ustawie z dnia 1 października 2024 r. o zmianie niektórych ustaw w celu wsparcia przedsiębiorców zatrudniających żołnierzy Obrony Terytorialnej lub żołnierzy Aktywnej Rezerwy.
Z początkiem 2025 roku zaczęły obowiązywać zapisy dotyczące możliwości odliczenia od podstawy opodatkowania nawet 24 000 zł za każdego pracownika będącego jednocześnie żołnierzem WOT. Kwota ta jest zależna od długości służby pracownika i przestawia się następująco:
– 12 000 złotych, jeżeli zatrudniony w ramach stosunku pracy żołnierz terytorialnej służby wojskowej, jak również żołnierz aktywnej rezerwy pełni co najmniej 1 rok nieprzerwanie terytorialną służbę wojskową lub służbę w aktywnej rezerwie;
– 15 000 złotych, jeżeli zatrudniony w ramach stosunku pracy żołnierz terytorialnej służby wojskowej, jak również żołnierz aktywnej rezerwy pełni co najmniej 2 lata nieprzerwanie terytorialną służbę wojskową lub służbę w aktywnej rezerwie;
– 18 000 złotych, jeżeli zatrudniony w ramach stosunku pracy żołnierz terytorialnej służby wojskowej, jak również żołnierz aktywnej rezerwy pełni co najmniej 3 lata nieprzerwanie terytorialną służbę wojskową lub służbę w aktywnej rezerwie;
– 21 000 złotych, jeżeli zatrudniony w ramach stosunku pracy żołnierz terytorialnej służby wojskowej, jak również żołnierz aktywnej rezerwy pełni co najmniej 4 lata nieprzerwanie terytorialną służbę wojskową lub służbę w aktywnej rezerwie;
– 24 000 złotych, jeżeli zatrudniony w ramach stosunku pracy żołnierz terytorialnej służby wojskowej, jak również żołnierz aktywnej rezerwy pełni co najmniej 5 lat nieprzerwanie terytorialną służbę wojskową lub służbę w aktywnej rezerwie.
Co istotne – mikro-przedsiębiorcy lub mali przedsiębiorcy (w rozumieniu odpowiednio art. 7 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców) mogą podwyższać ww. kwoty o współczynnik 1,5. Pracodawcy zatrudniający przez cały rok podatkowy co najmniej 5 pracowników, którzy jednocześnie nie są mikro-przedsiębiorcami lub małymi przedsiębiorcami, mogą podwyższać ww. kwoty o współczynnik 1,2. Kwota odliczenia przysługuje na każdego zatrudnionego w ramach stosunku pracy żołnierza Terytorialnej Służby Wojskowej lub żołnierza Aktywnej Rezerwy, któremu, zgodnie z umową o pracę, przysługuje miesięczne wynagrodzenie w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę. Okres służby żołnierza Terytorialnej Służby Wojskowej lub żołnierza Aktywnej Rezerwy, ustala się na dzień 31 grudnia roku podatkowego albo ostatni dzień zatrudnienia tego żołnierza w roku podatkowym.