Pomorska Noc Naukowców zyskała uznanie Komisji Europejskiej. Projekt „NightMission”, którego częścią jest Centrum Nauki Experyment, otrzymał prestiżowy grant z programu „Horyzont Europa” na kolejne edycje wydarzenia, które zaplanowano w 2024 i 2025 roku.
Noc Naukowców w Experymencie ma długą tradycję. Najbliższa edycja będzie jubileuszowym, piętnastym wydarzeniem spod tego szyldu.
W 2023 roku CNE, razem z pomorskimi uczelniami wyższymi i gdańskim Hevelianum, zainaugurowało szerszy projekt – Pomorską Noc Naukowców – którą koordynuje Gdański Uniwersytet Medyczny. Pilotażowa edycja wydarzenia okazała się dużym sukcesem. Uczestniczyło w niej w całym Trójmieście blisko 7 tysięcy osób. Naukowe show przygotowało ponad 100 naukowców, doktorantów, studentów i edukatorów centrów nauki. Zaprezentowano łącznie 172 naukowe atrakcje: doświadczenia, prezentacje, gry, quizy oraz wykłady popularnonaukowe. W samym Experymencie w ostatni piątek września zjawiło się ponad 700 gości.
– Jesteśmy dumni. W naborze startowały 134 konsorcja z całej Europy, z których jedynie 57 otrzymało finansowanie Nocy Naukowców. Zdobycie przez nas tak prestiżowego grantu Komisji Europejskiej jest potwierdzeniem bardzo silnej pozycji trójmiejskiego środowiska popularyzującego naukę a także docenieniem roli gdyńskiego centrum nauki – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydentka Gdyni ds. gospodarki. – Dwuletni grant na wydarzenia komunikujące dokonania nauki dla dzieci, rodzin i dorosłych pozwoli długoterminowo rozwinąć nasze działania.
– Cieszymy się, że nasze 15-letnie doświadczenie w organizacji Nocy Naukowców mogło stać się jednym z fundamentów do stworzenia Pomorskiej Nocy Naukowców. Jesteśmy bardzo zadowoleni z efektów zeszłorocznego wydarzenia i widzimy, że w tym gronie jesteśmy w stanie rozwinąć tę inicjatywę jeszcze mocniej. Zauważyła to również Komisja Europejska, która wysoko punktowała nasz projekt i sklasyfikowała go ponad 77 konsorcjami z innych części Europy. Jesteśmy dumni, że w kolejnych latach będziemy częścią tak prestiżowego i dynamicznie rozwijającego się projektu – mówi Alicja Harackiewicz, dyrektor Centrum Nauki Experyment w Gdyni.
Pomorska Noc Naukowców w latach 2024 i 2025 dotyczyć będzie wyzwań czekających Europę przed 2030 r. To one będą podstawową tematyką organizowanych spotkań i stoisk naukowych. Co zatem wydarzy się w CNE w 2024 i 2025 roku? Atrakcje związane z Pomorską Nocą Naukowców będą miały swoje preludium już w czerwcu, kiedy to zostanie zorganizowany cykl spotkań z uczniami ze szkół podstawowych i liceów pod hasłem „Naukowcy w Szkołach” (a właściwie – w centrach nauki). Jego celem jest popularyzacja nauki i pracy badawczej jako potencjalnej drogi rozwoju kariery zawodowej. Naukowcy będą nawiązywać interakcję z uczestnikami i prezentować naukę w atrakcyjnej formie, a także opowiadać o swojej codziennej pracy. Spotkania odbędą się w czerwcu 2024 i 2025 roku.
Kumulacja projektu nastąpi oczywiście we wrześniu (27 września 2024 i 29 września 2025). Wtedy w całym Trójmieście odbywać się będą wydarzenia związane z Pomorską Nocą Naukowców. W Experymencie wieczorne imprezy zorganizowane zostaną pod hasłem „Kapitan Planeta” (w 2024 roku) i „Powrót do przyszłości 2.0” (w roku 2025). W planach organizatorów są m.in. warsztaty, pokazy i wykłady popularnonaukowe.
– Podczas naszej Pomorskiej Nocy Naukowców pragniemy nawiązać do Misji UE zawartych w programie Horyzont Europa. Wybraliśmy tę dotyczącą adaptacji do zmian klimatu. Dlatego w trakcie wydarzenia przedstawimy zagadnienia żywiołów – ziemi, powietrza, wody i ognia – mówi Alicja Harackiewicz. – Z kolei w 2025 roku będziemy próbowali przewidzieć przyszłość technologii, nad którymi są obecnie prowadzone badania, a także ich wpływ na proklimatyczne zmiany w otaczającym nas świecie – dodaje.
Projekt pt. „Pomeranian Researchers Night: European Challenges And Missions Closer To The Citizens” (akronim „NightMission”) angażuje najważniejszych partnerów regionalnych: Uniwersytet Morski w Gdyni, Akademię Marynarki Wojennej w Gdyni, Uniwersytet Gdański, Politechnikę Gdańską, Instytut Oceanologii PAN w Sopocie oraz Centrum Nauki Experyment i Centrum Hevelianum. Realizacja projektu będzie wspierana również przez Urząd Miejski w Gdańsku, Urząd Miasta Gdyni, a także Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.
Zapraszamy do śledzenia profilu Pomorskiej Nocy Naukowców na Facebooku oraz do odwiedzenia strony Pomorskiej Nocy Naukowców www.pomorskanocnaukowcow.eu.
Paweł Szyca
fot. TKaminsk
UM Gdynia