Miejskie instytucje przygotowały na najbliższe dni szereg atrakcji dla dzieci. Wydarzenia zaplanowano stacjonarnie oraz online. W programie m.in. Karnawał Latawców na Wyspie Sobieszewskiej, gra terenowa w gdańskim ZOO czy spotkanie online z Panienką z okienka.
W Gdańsku Dzień Dziecka rozpoczyna się już w weekend. Z szerokiej oferty każdy będzie mógł wybrać coś dla siebie. Czekają atrakcje na świeżym powietrzu, zamkniętej przestrzeni, a także zabawy i spotkania, w których można wziąć udział w domowym zaciszu. Zaplanowane wydarzenia są tak rozłożone w czasie, że bez problemu można skorzystać z kilku możliwości.
Maluchy w gdańskim ZOO – gra terenowa
Już w piątek wieczorem Gdański Ogród Zoologiczny na swoim faceboooku i stronie internetowej udostępni quiz, który będzie częścią gry terenowej. Aby poznać odpowiedzi, trzeba będzie się wybrać na wycieczkę do ZOO. Podpowiedzi do rozwiązania quizu będzie można znaleźć na specjalnych tabliczkach, które umieszczone zostaną w pobliżu wybiegów zwierząt. Do dyspozycji gości będzie również mapka z zaznaczonymi punktami, które wskażą, gdzie szukać podpowiedzi. Dzięki tej zabawie wszyscy chętni będą mogli poznać maluchy, które pojawiły się w ostatnim roku w gdańskim ZOO. Dowiedzą się, jak mają na imię i jak opiekują się nimi ich mamy.
Po rozwiązaniu gry Cafe ZOO (kawiarnia przy wybiegu hipopotamów) zaprasza na promocje na pyszności dla maluchów! Osoby, które wypełnią poprawnie całą grę i okażą w kawiarni potwierdzenie ukończonej zabawy (po ukończeniu quizu na urządzeniu pojawi się komunikat o zdobytym wyniku) będą mogły skorzystać ze specjalnych cen na pyszności.
Zabawa trwa przez cały weekend, tj. 29 i 30 maja w godzinach otwarcia ZOO od 9.00 do 19.00. Warto pamiętać, że z Gdańską Kartą Mieszkańca 1 raz w roku wejście do ZOO jest bezpłatne.
Szczegóły atrakcji na: Weekend Malucha w gdańskim ZOO
GAK, latawce i Lem
Gdański Archipelag Kultury zaprasza na Wyspę Sobieszewską na Karnawał Latawców. Tytuł 6. edycji festiwalu „Halo, Ziema tyka… Jej Wysokość Przyroda & Fantastyka” to bezpośrednie nawiązanie do przyrody, jak i hołd dla twórczości wybitnego polskiego przedstawiciela fantastyki naukowej, pisarza, filozofa, futurologa i eseisty – Stanisława Lema. Karnawał Latawców w dniach 29 maja-1 czerwca połączy twórczy, innowacyjny i konstruktorski świat technologii ze światem przyrody i kultury.
W programie zaplanowano wydarzenie plenerowe, takie jak malowanie muralu przez artystkę Michalinę Niebrzydowską, tworzenie muralu dla dzieci przez dzieci, spotkania z pasjonatami zjawisk astronomicznych oraz literacka strefa relaksu przygotowana przez Bibliotekę na Wyspie.
Online zaplanowano m.in. rozmowy o twórczości Stanisława Lema „poLEMika”, wykład edukacyjny „Czy Ptasi Raj to eden?” Alicji Bielskiej ze Stacji Ornitologicznej Muzeum i Instytutu Zoologii PAN oraz premierę utworu autorstwa duetu Bzy z projekt „Bzy – muzyka i obraz w przestrzeni miejskiej” zrealizowanego ze środków Miasta Gdańska w ramach Stypendium Kulturalnego.
Głównym punktem wydarzenia będzie finał konkursu na najciekawszy latawiec. Aby dowiedzieć się, jak stworzyć latawiec można obejrzeć film z warsztatów konstruktorskich, które odbyły się w ramach festiwalu. Warsztaty latawcowe poprowadzili członkowie Fundacji Strefa Mocy.
Szczegółowy program wydarzenia wraz z opisami poszczególnych wydarzeń dostępny jest na stronie Karnawału Latawców.
Atrakcje w Parku Oruńskim
Wszyscy odwiedzający w sobotę Park Oruński spotkają wyjątkowe postaci. Bedą tam szczudlarze przebrani za postaci z bajek, kolorowe bańki, mim który choć nie mówi, gestem jest w stanie wyrazić wszystko i klaun, który rozśmieszy każdego. Dzieci będą mogły nauczyć się żonglować, kręcić cyrkowymi talerzykami, albo na mini – warsztatach tworzenia marionetek, zrobią własną lalkę teatralną. Artyści GAK Teatr będą czekać na najmłodszych w 29 maja od 12.00 – 15.00 w Parku Oruńskim, przy budynku GAK Scena Muzyczna.
Poznaj najbrzydsze zwierzę świata
Najnowszy spektakl Gdańskiego Teatru Miniatura pt. „Najbrzydsze zwierzę świata” będzie miał swoją premierę w sobotę, 29 maja. Wydarzenie, po długiej przerwie, odbędzie się przy udziale publiczności. Wykorzystując możliwości cyfrowe, 30 maja o godz. 17.00 zaplanowano premierę online dla tych wszystkich, którzy nie mogą zasiąść na widowni w Gdańsku.
– To komedia pełna zwariowanych i barwnych postaci, gagów, sztuczek i dobrego, często złośliwego humoru – zapowiada Punch Mama, pod którym to pseudonimem ukrywa się Laura Słabińska, reżyserka spektaklu, która pierwszy raz reżyseruje w Gdańsku.
W spektaklu zwierzęta walczą o tytuł najbrzydszego na świecie, a Rekin chce zostać filmowym amantem. „Najbrzydsze zwierzę świata” ma pomóc dzieciom zbudować wewnętrzną odporność na oceny, pokazać, że możliwy jest dystans do rankingów, że nie w każdym konkursie trzeba startować, nie każda wygrana ma wartość, a przede wszystkim, że warto wychodzić poza etykietki, nie dawać się im uwięzić, ale jak śpiewał Młynarski robić swoje. Pozwala się też pośmiać z naszej tendencji do oceniania, porównywania się, łatwego nabierania na różne błyskotki i spojrzeć z większą czułością na otaczający świat i wszystkie zamieszkujące go stworzenia.
Szczegółowy repertuar dostępny jest na stronie Teatru.
Teatr Miniatura szykuje jeszcze jedną niespodziankę dla najmłodszych z okazji Dnia Dziecka. Tajemnica ujrzy światło dzienne we wtorkowy poranek w mediach społecznościowych.
Z Hevelianum dzieci świętują cały tydzień
Hevelianum zaprasza na Tydzień Dziecka. Zaplanowano 7 dni wypełnionych atrakcjami dla rodzin z dziećmi i grup szkolnych. W programie m.in. widowiskowe science show, przyrodnicze zajęcia terenowe z wykorzystaniem aplikacji mobilnych i „Tańczące kostki”, czyli warsztaty dla małych konstruktorów z wyobraźnią.
Przygotowano pokazy naukowe na żywo, warsztaty konstruktorskie na Kreatywnym Placu zabaw oraz spacery i gry rywalizacyjne w parku na Górze Gradowej. Cały czas można też spacerować po rozległych terenach zielonych Hevelianum z wykorzystaniem aż trzech różnych kart pracy gotowych do wydruku na domowej drukarce: „Podchody z przyrodą”, „Naukowym krokiem” i „Historyczne wędrówki”.
Wydarzenia rozpoczynają się 31 maja i potrwają do 6 czerwca. Szczegółowy program znajduje się na stronie Tydzień Dziecka – Hevelianum.
Magiczna podróż w czasie z Muzeum Gdańska
Panienka z okienka, piratka, dawny gdański chirurg i szlachetna patrycjuszka spotkają się z dziećmi 1 czerwca za pomocą aplikacji Teams. Mimo dzielących ich stuleci w nadzwyczajny, magiczny sposób pojawią się w jednym miejscu, by porozmawiać o swoich codziennych doświadczeniach i nadzwyczajnych przeżyciach. To wyjątkowa okazja do zadawania pytań i zaspokojenia ciekawości dotyczącej historii i życia w dawnym Gdańsku.
Spotkanie odbędzie się 1 czerwca w godzinach 11.00-14.00. Można dołączyć w każdej chwili, wystarczy kliknąć w link, który przeniesie do magicznego spotkania.
Oddziały Muzeum Gdańska są we wtorki zamknięte dla zwiedzających. Więcej informacji o wydarzeniu z okazji Dnia Dziecka znajduje się na stronie instytucji.
Biblioteka dzieciom artystycznie
Dla swoich najmłodszych czytelników Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku przygotowała łamigłówki, malowanki, krzyżówki, zadania artystyczne oraz kreatywne. Specjalny zeszyt, w formie cyfrowej będzie do pobrania 1 czerwca ze strony internetowej www.wbpg.org.pl. Gotowe wydruki będą również dostępne w filiach WiMBP Gdańsk.
Na nowych właścicieli czeka także 70 gier planszowych „Mistrz Bajek”. Gry trafią w ręce młodych czytelników, którzy jako pierwsi zgłoszą się z wypełnionym zeszytem zadań do jednej z siedmiu filii: Biblioteki Dla Dzieci przy Targu Rakowym, Biblioteki Brzeźno, Biblioteki Chełm, Biblioteki Lawendowej, Biblioteki Manhattan, Biblioteki Oliwskiej lub Biblioteki Żabianka. W każdej z nich czeka 10 planszówek. Jedna osoba może odebrać tylko jedną grę.
Muzycznie dla dzieci
W sobotę, 29 maja o godz. 12.05 z wieży Ratusza Głównego Miasta ze specjalnym przesłanie dla najmłodszych zagrają carillony. W repertuarze m.in. fragmenty Symfonii Dziecięcej Leopolda Mozarta, wariacja na temat piosenki dziecięcej „Były sobie kurki trzy”, prawdopodobnie autorstwa Wolfganga Amadeusza Mozarta i fragmenty „Albumów dla młodzieży” Roberta Schumanna i Piotra Czajkowskiego. Transmisja koncertu w wykonaniu Moniki Kaźmierczak, carillonistki miejskiej będzie dostępna na facebooku Carillony gdańskie – Muzeum Gdańska.
Wtorkowe popołudnie będzie można spędzić z dziećmi przy dźwiękach muzyki klasycznej. Capella Gedanensis zaprasza przed ekrany komputerów lub telewizorów (z dostępem do sieci) na koncert z okazji Dnia Dziecka. 1 czerwca o godzinie 17.00 muzyki będzie można wysłuchać na kanale youtube, facebook i na portalu gdansk.pl.
Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku