Sprzątanie Świata już w sobotę

Wiosna to czas porządków na działkach i w ogrodach. To również dobry czas, by posprzątać tereny zielone w południowych dzielnicach naszego miasta. Dla chętnych mieszkańców przygotowano zestawy do sprzątania. Dla tych, którzy zbiorą odpady i wyślą zgłoszenie ze zdjęciem czekają nagrody! Wielkie sprzątanie Gdańska Południe już w sobotę, 20 kwietnia w godz. 9.30-12.30.

Dzień Ziemi (kalendarzowo obchodzony corocznie 22 kwietnia), jest czasem refleksji nad kondycją naszej planety i mobilizacji do działania na rzecz ochrony środowiska. Jedną z najbardziej widocznych i angażujących inicjatyw tego dnia są globalne, a także miejskie akcje Sprzątania Świata, których celem jest oczyszczenie naszego otoczenia z odpadów i promowanie ekologicznego stylu życia.

– Obchody Dnia Ziemi są doskonałą okazją do przypomnienia, jak ważne jest dbanie o środowisko. Coroczna akcja Sprzątania Świata integruje mieszkańców wokół wspólnego celu, jakim jest troska o czystość naszego miasta, dzielnicy czy osiedla. Razem możemy sprawić, że nasze najbliższe otoczenie stanie się czystsze i piękniejsze – mówi Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta ds. usług komunalnych. Serdecznie zapraszamy do udziału teraz i w przyszłości, bo cenna jest każda para rąk do proekologicznej pracy. To ważne dla nas, ale i dla przyszłych pokoleń.

Sprzątanie w 3 dzielnicach

Akcja sprzątania terenów zielonych w południowych dzielnicach Gdańska organizowana jest wraz z Radami Dzielnic Jasień, Orunia Górna-Gdańsk Południe, Ujeścisko-Łostowice.

Sprzątaniu towarzyszyć będą pikniki sąsiedzkie, które odbędą się w trzech miejscach, do których mogą dotrzeć mieszkańcy z pobliskich osiedli. Jeden odbędzie się w rejonie zbiornika Augustowska, drugi pomiędzy zbiornikami Świętokrzyska I i II, a trzeci przy zbiorniku Wielkopolska. Podczas pikniku będzie okazja, by sprawdzić swoją wiedzę o segregacji odpadów czy wykonać ekologiczny gadżet.

W pobliżu tych miejsc funkcjonować będą też punkty odbioru zebranych odpadów.

W tym roku pierwsza edycja odbywać się będzie jednocześnie w trzech lokalizacjach:

  • Dzielnica Orunia Górna-Gdańsk Południe przy zbiorniku Augustowska
  • Dzielnica Jasień przy zbiorniku Świętokrzyska I
  • Dzielnica Ujeścisko – Łostowice przy zbiorniku Wielkopolska

– Wiosna to dobry czas na sadzenie roślin i porządki. W marcu zapraszaliśmy mieszkańców do wspólnego sadzenia mikrosiedlisk leśnych. Teraz zapraszamy do wspólnego sprzątania terenów zielonych. W wyznaczonych miejscach przygotowaliśmy zestawy dla osób, które zdecydują się przyłączyć do akcji. A dla najbardziej zaangażowanych przygotowaliśmy konkurs, którego szczegóły można poznać na stronie wielkiesprzatanie.zut.com.pl – mówi Grzegorz Orzeszko, prezes Zakładu Utylizacyjnego.

Organizatorzy wspólnie z partnerami wyposażą wszystkich uczestników akcji w niezbędny sprzęt tj. worki, rękawiczki i gotowi do działania wspólnie wyruszą, aby oczyścić najbliższe tereny z zalegających odpadów. Po napełnieniu worków odpadami należy udać się do punktów startowych, gdzie na uczestników będzie czekał drobny poczęstunek.

Ważna inicjatywa

– Poprzez takie inicjatywy chcemy edukować mieszkańców i zwiększać świadomość społeczną na temat problemu zanieczyszczenia środowiska oraz promować odpowiedzialne postawy społeczne. Do każdej edycji angażujemy społeczności lokalne, organizacje pozarządowe, przedsiębiorstwa. Projekt „Sprzątanie Świata” inspiruje ludzi do podejmowania działań na rzecz czystej i zdrowej planety. – mówi Olga Goitowska dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Sprzątanie Świata to przede wszystkim szansa na fizyczne oczyszczenie środowiska, ale jest to również inicjatywa, która sprzyja budowaniu świadomego i odpowiedzialnego społeczeństwa. Dzięki takiej aktywności obywatelskiej pokazujemy, że każdy może mieć swój wkład w ochronę naszej planety. Efekty akcji są zauważalne i inspirujące. Od zmniejszenia ilości odpadów w środowisku naturalnym, przez podniesienie świadomości społecznej, aż po promowanie innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie recyklingu i gospodarki odpadami. Jednakże, aby osiągnąć trwałe rezultaty, niezbędna jest ciągła mobilizacja oraz zaangażowanie nas wszystkich.

Przed nami kolejne edycje

Akcje sprzątania świata organizowane są cyklicznie i na stałe wpisały się już do kalendarza proekologicznych wydarzeń. Czyste Miasto Gdańsk planuje organizację kolejnej edycji jesienią w 3 tydzień września. Ta odsłona akcji skierowana będzie do gdańskich placówek oświatowych.

Dzień Ziemi przypomina nam o potrzebach naszej planety, warto zastanowić się, jakie działania możemy podjąć, aby przyczynić się do jej ochrony i zachowania dla przyszłych pokoleń. Każdy gest, nawet najmniejszy, może mieć ogromne znaczenie dla naszej planety. Dlatego warto dołączyć do akcji Sprzątania Świata i uczynić Dzień Ziemi czasem aktywnego zaangażowania na rzecz czystszej i zdrowszej planety dla wszystkich.

Więcej informacji o akcji można znaleźć na profilu FB Czyste Miasto Gdańsk.

Organizatorami akcji są: Wydział Gospodarki Komunalnej UMG oraz Zakład Utylizacyjny w Gdańsku. Partnerzy Rada Dzielnicy Jasień, Rada Dzielnicy Orunia Górna-Gdańsk Południe, Rada Dzielnicy Ujeścisko-Łostowice.

Jędrzej Sieliwończyk
Urząd Miejski w Gdańsku

Poprzedni artykułReaguj na przemoc – spraw, by Twój dom był bezpieczny
Następny artykułDotacje dla zabytków w Gdańsku
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze