Zbliża się 7. edycja przeglądu Dni Krytyki Filmowej. To wydarzenie, które stwarza przestrzeń do rozmów nie tylko o kinie. W programie zaplanowano projekcje głośnych tytułów połączone ze spotkaniami z filmoznawcami, dziennikarzami i krytykami filmowymi. W tym roku w Gdyni spotkamy się z Anną Tatarską, Anną Kądzielą-Grubman, Błażejem Hrapkowiczem i Mateuszem Demskim. Przegląd potrwa od 15 do 17 kwietnia.
6 filmów, 6 spotkań i dyskusji, 4 filmowych gości – przed nami 7. edycja Dni Krytyki Filmowej. Przegląd potrwa od 15 do 17 kwietnia w Gdyńskim Centrum Filmowym.
Główną ideą imprezy jest połączenie pokazów filmowych z prelekcjami i dyskusjami znawców kina, dając publiczności możliwość wymiany poglądów i dyskusji na temat sztuki filmowej. Formuła przeglądu ma zachęcać do świadomego odbioru dzieła filmowego i jego krytycznego oglądu, polemiki i twórczego dyskursu z krytykami.
Jak co roku w ramach przeglądu zostaną zaprezentowane wybitne tytuły kina autorskiego. Obrazy nagrodzone na najważniejszych festiwalach filmowych na świecie.
Przegląd rozpocznie się w poniedziałek, 15 kwietnia o godz. 17.00 od pokazu hiszpańskiej produkcji „20 000 gatunków pszczół” (reż. Estibaliz Urresola Solaguren). To film o akceptacji, pełen zachwytu dla różnorodności świata, w którym jest miejsce dla 20 000 gatunków pszczół. To także wzruszający portret rodziny, która jest jak rój – każdy ma swoją rolę, wszyscy chronią się nawzajem. Jest miejsce dla zagubionych matek, odważnych córek, ciotek-outsiderek i strzegących rodzinnych sekretów babć. A choć w tym ulu huczy od emocji, zderzają się pokolenia i doświadczenia, to każda z jego mieszkanek ma prawo chcieć dla siebie całego życia.
O godz. 19.50 będzie można obejrzeć film „Biedne istoty” (reż. Yórgos Lánthimos), który otrzymał cztery Oscary, nagrodę dla najlepszego filmu na festiwalu w Wenecji oraz szereg innych nagród. To opowieść o ewolucji Belli Baxter – młodej kobiety, która zostaje przywrócona do życia przez genialnego i niekonwencjonalnego naukowca – doktora Godwina Baxtera. Pod jego opieką chętnie uczy się wszystkiego od nowa, ale chce też doświadczyć pełni życia.
W dyskusjach po pokazach wezmą udział: Anna Tatarska, Błażej Hrapkowicz i Anna Kądziela-Grubman.
We wtorek, 16 kwietnia o godz. 17.00 zaplanowano projekcję „Poprzedniego życia” (reż. Celine Song). In-Yun to koreańskie przekonanie, że ludzie zbliżają się do siebie, bo ich dusze poznały się w poprzednich wcieleniach. „Poprzednie życie” to love story, która z lekkością i wdziękiem definiuje na nowo zasady ekranowego romansu. Współczesny film, który goi złamane serca, daje szansę miłości, godzi przeszłość z przyszłością, uczy rozstawać się bez gniewu i z nadzieją na nowy początek.
Z kolei o godz. 19.45 odbędzie się pokaz „Strefy interesów” (reż. Jonathan Glazer). Produkcja pokazuje domowej idylli w czasach nazistowskich Niemiec. Rudolf Höss wraz z żoną Hedwigą oraz czwórką dzieci i psem mieszkają w przestronnym, pedantycznie czystym domu z wypielęgnowanym ogrodem i szklarnią. Jednak zza ścian często dobiegają niepokojące odgłosy, a czasem rozpaczliwe krzyki, ponieważ Höss jest komendantem obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Film to porażające studium banalności zła, w którym nigdy nie jesteśmy świadkami ludobójstwa ani obozowej rzeczywistości.
W dyskusjach po pokazach wezmą udział: Anna Tatarska, Błażej Hrapkowicz i Anna Kądziela-Grubman.
Ostatniego dnia przeglądu, czyli w środę, 17 kwietnia o godz. 17.00 zostanie wyświetlona „Anatomia upadku” (reż. Justine Triet). To jeden z najgłośniejszych filmów roku, zdobywca Oscara za najlepszy scenariusz oryginalny i dwóch Złotych Globów, nagrodzony Złotą Palmą w Cannes. Niepokojąca podróż w sam środek burzliwej relacji w pozornie szczęśliwym małżeństwie. A wszystko zaczyna się, gdy życie pewnej rodziny we francuskich Alpach zostaje przerwane, kiedy Samuel ginie w wyniku upadku.
Natomiast o godz. 20.30 będzie można zobaczyć „Pamięć” (reż. Michel Franco). Produkcja portretuje dwójkę bohaterów, którzy w poszukiwaniu miłości i zrozumienia muszą zmierzyć się z demonami przeszłości i chorobą. W rolach głównych występują laureatka Oscara Jessica Chastain i laureat Pucharu Volpiego na festiwalu w Wenecji – Peter Sarsgaard.
Dyskusje po pokazach poprowadzą Anna Kądziela-Grubman i Mateusz Demski.
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej Dni Krytyki Filmowej. Bilety w cenie 24 zł – normalny i 19 zł – ulgowy można nabyć online oraz w kasach Gdyńskiego Centrum Filmowego.
Organizatorem przeglądu jest stowarzyszenie „Hamulec Bezpieczeństwa”, a głównym partnerem organizacyjnym – Gdyńskie Centrum Filmowe. Mecenat nad wydarzeniem objęło miasto Gdynia.