Troska o przyrodę jest niezwykle ważna, dlatego już najmłodsi gdynianie dbają o otaczających ich świat, w tym także o los ptaków. 4 kwietnia odbył się finał konkursu ,,Zapraszamy ptaki do Gdyni”. Laureaci otrzymali nagrody, które wręczył wiceprezydent Gdyni – Michał Guć, następnie swoją prelekcję wygłosił ornitolog i autor książki ,,Gdynia: ptasie miasto” – Jakub Typiak.
Tegoroczny finał konkursu ,,Zapraszamy ptaki do Gdyni” odbył się 4 kwietnia w Muzeum Miasta Gdyni. Konkurs został stworzony specjalnie dla najmłodszych miłośników ptaków. W cyklicznym wydarzeniu wziąć udział mogą dzieci i młodzież z gdyńskich przedszkoli oraz szkół.
-Po raz 26 podsumowujemy akcję ,,Zapraszamy ptaki do Gdyni”. To już taka gdyńska tradycja. – powiedział Michał Guć, wiceprezydent Gdyni. – Kilka tygodni temu, w Muzeum Miasta Gdyni, była ogromna kolejka gdynian, którzy przychodzili odebrać budki i karmniki, a następnie montowali je na swoich domach, posesjach. Tak więc jak widać, gdynianie kochają ptaki i to nas bardzo cieszy. Bardzo dziękuję wszystkim uczestnikom tej akcji, zarówno tym, którzy przygotowali piękne budki i karmniki, jak i tym, którzy później wieszają je na terenie miasta.
Wyniki tegorocznego konkursu ,,Zapraszamy ptaki do Gdyni”
Zgłoszono w sumie 224 prace, w tym 170 karmników i 54 budek lęgowych. Jury przyznało łącznie 20 nagród – po 10 w kategorii budek lęgowych i karmników.
Kategoria: budki lęgowe
- Dominik Chajec
- Milena Wojcieszak
- Remigiusz Paczul
- Jakub Jankowski
- Martyna Zakrzewska
- Mikołaj Pawłowski
- Jagoda Sumper-Łoś
- Nikola Drączkowska
- Tymoteusz Błachucki
- Aleksandra Włodarska
Wyróżnieni zostali: Maciej Zakrzewski, Paweł Płatek, Marcin Brzeski, Agata Pipłowska, Maciej Modzelewski, Ryszard Neumann, Jagna Bańkowska, Miłosz Prątnicki
Kategoria: karmniki
- Iga Pankowska
- Wiktor Lipiński
- Martyna Moritz
- Dominik Gwozdowski
- Patrycja Junko
- Leon Gołąb
- Kacper Wątły
- Igor Lewczuk
- Maja Banaśkiewicz
- Rafał Piontkowski
Wyróżnieni zostali: Ignacy Broniszewski, Jan Zatorski, Anastazja Wydro, Tymoteusz Kalupa, Michał Czartowski, Natalia Szmergalska, Wojciech Makowski, Zofia Wittbrodt, Kanstantsin Kakavulin, Hanna Litwin
Dla laureatów i wyróżnionych czekały nagrody ufundowane przez sponsorów konkursu: HES Gdynia Bulk Terminal, ,,KOMA” Usługi Komunalne i Pomorski Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt ,,OSTOJA”.
-W tym roku nagroda ufundowana przez nasz ośrodek, jest przeznaczona dla szkół, które były najbardziej aktywne. To voucher edukacyjny, dzięki któremu szkoły, które wygrają tę nagrodę, będą mogły odbyć z nami zajęcia edukacyjne. – poinformowała Agnieszka Żarczyńska, technik weterynarii w Pomorskim Ośrodku Rehabilitacji Dzikich Zwierząt ,,Ostoja”. – Będą to zajęcia pokazujące jak prawidłowo postępować z dzikimi zwierzętami, jeżeli znajdziemy je na ulicy, bądź w mieście. Postaramy się przekazać wiedzę o tym jak zwierzę zabezpieczyć, jak mu pomóc, gdzie przenieść i kiedy w ogóle zareagować, a kiedy najlepiej takie zwierzę zostawić w spokoju.
Konkurs z 26-letnią tradycją
Konkurs organizowany jest od 1999 r. Na przestrzeni 26 lat, młodym gdynianom udało się stworzyć w sumie ponad 6224 budek lęgowych i karmników. Poza corocznym konkursem, miasto Gdynia organizuje szereg akcji wspierających ptasich mieszkańców przy jednoczesnym zaangażowaniu gdynianek i gdynian. Przeprowadzane są wykłady ornitologa i autora książki ,, Gdynia: ptasie miasto” Jakuba Typiaka, ponadto odbywają się specjalne warsztaty z budowania budek lęgowych i karmników.
Magdalena Starnawska
UM Gdynia