Światowy Zjazd Kaszubów w setne urodziny Gdyni

Wprawdzie setne urodziny Gdyni będziemy obchodzić dopiero za dwa lata, ale już wiemy, że do wspólnego świętowania dołączą Kaszubi z całego świata. O tym m.in. rozmawiano podczas spotkania w Urzędzie Miasta Gdyni, w którym uczestniczyli przedstawicieli Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

W czwartek, 4 kwietnia prezydent Gdyni Wojciech Szczurek gościł przedstawicieli Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego: prezesa zarządu głównego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Jana Wyrowińskiego, prezesa gdyńskiego oddziału Franciszka Gurskiego oraz prezesa Kaszubskiego Forum Kultury – Andrzeja Buslera. Głównym tematem spotkania był Światowy Zjazd Kaszubów, który miasto chce zorganizować w 2026 roku, czyli na swoje setne urodziny. Jest już w tej sprawie wstępna deklaracja prezesa Jana Wyrowińskiego, która ostatecznie zostanie zatwierdzona na kolejnym posiedzeniu zarządu głównego ZKP.

– Jestem zaszczycony i bardzo się cieszę, że w roku bardzo szczególnym, w roku stulecia naszego miasta, możemy zaprosić do Gdyni Kaszubów z całego świata – podkreśla Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

– Dla nas niezwykle istotne jest to, aby na każdym kroku podkreślać kaszubskie korzenie Gdyni. Że to miasto, które było dumą II Rzeczpospolitej i jest dumą III Rzeczpospolitej, wyrosło z kaszubskiej wioski – dodaje Jan Wyrowiński, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Miasto z morza i marzeń było już gospodarzem tej cyklicznej imprezy w 2006 roku. Do Gdyni przyjechało wtedy około 12 tys. Kaszubów z różnych części regionu. Światowe Zjazdy Kaszubów odbywają się na pamiątkę zjednoczenia wszystkich terenów charakteryzujących się zwartym osadnictwem kaszubskim w jednym województwie – pomorskim. Od 1999 roku ich corocznymi gospodarzami są kolejne miasta i miejscowości z Pomorza.

– Pamiętam, jak 20 lat temu kilkanaście tysięcy Kaszubów z całego regionu tu przyjechało. Myślę, że nie inaczej będzie w 2026 roku. I ten zjazd pięknie podkreśli kaszubskie korzenie naszego miasta – komentuje Andrzej Busler, prezes Kaszubskiego Forum Kultury.

Magdalena Śliżewska
UM Gdynia

Poprzedni artykułWyłoniono laureatów konkursu ,,Zapraszamy ptaki do Gdyni”
Następny artykułWiosenne płukanie sieci wodociągowej w Olsztynie
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze