Wojciech Szczurek prezydentem 25-lecia! Prestiżowa nagroda dla gospodarza Gdyni

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek został uhonorowany nagrodą „Samorządowiec Dwudziestopięciolecia” w kategorii „Prezydent Miasta”. Okazją ku temu był IX Europejski Kongres Samorządów.  

  • Kongres samorządów platformą wymiany poglądów i miejscem najważniejszych debat, 
  • Konkurs dla liderów samorządów, 
  • Nagroda Samorządowca Dwudziestopięciolecia dla Wojciecha Szczurka, 
  • Wojciech Szczurek: dedykuję tę nagrodę mieszkańcom Gdyni, 
  • Rządzi Gdynią od 25 lat.


IX Europejski Kongres Samorządów
, który odbywa się w Mikołajkach pod hasłem „Przyszłość idei decentralizacji w zmieniającym się świecie”, to ważne, coroczne wydarzenie, organizowane przez Fundację Instytut Studiów Wschodnich, organizatora Forum Ekonomicznego. Stanowi platformę wymiany poglądów oraz miejsce spotkań liderów samorządów, przedstawicieli elit regionalnych, członków administracji państwowej, organizacji pozarządowych, a także biznesu.  

– Europejski Kongres Samorządów w Mikołajkach to najważniejsze debaty o przyszłości samorządów, debaty środowiska politycznego, samorządowego i gospodarczego. Tu wykuwają się nowe idee i nowe pomysły, dotyczące tego, jak będą wyglądać nasze miasta w przyszłości, jak budować porozumienia, współprace, jak uczyć się wzajemnie, by jakość życia mieszkańców naszych miast była jak najlepsza – powiedział Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. 

Liderzy samorządowców zgłoszeni do konkursu 

Wydarzeniem szczególnym podczas Europejskiego Kongresu Samorządów jest konkurs „Samorządowiec Kadencji”. Jego pomysłodawcą i koordynatorem prac kapituły, składającej się z przedstawicieli samorządowych związków i stowarzyszeń oraz instytucji i fundacji wspierających samorządy, jak też byłych samorządowców, jest Rafał Kergerredaktor naczelny serwisów PortalSamorzadowy.pl, WNP.PL oraz PulsHR.pl

Celem konkursu jest wybór i nagrodzenie tych liderów samorządowców wszystkich szczebli jednostek samorządu terytorialnego, którzy dzięki mądrym i odważnym decyzjom, sprawnemu zarządzaniu przyczyniają się do rozwoju swoich gmin, powiatów i województw. Kandydatów do tegorocznej  nagrody wskazali członkowie kapituły konkursu. 

– Dobiega końca wyjątkowa kadencja, pierwsza tak długa w historii, która trwała ponad pięć lat. Ostatnie wybory w samorządach mieliśmy jesienią 2018 roku. Konkurs „Samorządowiec Kadencji” to zatem wyjątkowe przedsięwzięcie także z tego powodu, że samorządowcy mieli tym razem bardzo dużo czasu i okazji, żeby się wykazać. Wspólnie przeżyliśmy pandemię, wybuch wojny na Ukrainie, kryzys surowcowy i inflację. Chcemy uhonorować ludzi, którzy nie tylko związali życie z samorządem, ale też aktywnie w nim w tym czasie działali, mimo trudnych warunków zmienili swoje małe ojczyzny na lepsze – podkreśla Rafał Kerger

Wojciech Szczurek Samorządowcem Dwudziestopięciolecia 

W trakcie uroczystej Gali IX Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach zostało wręczonych sześć wyróżnień Samorządowca Dwudziestopięciolecia. Przyznano je w kategoriach: „Sołtys”, „Wójt”, „Burmistrz”, „Starosta”, „Prezydent” i „Marszałek”.  Wręczono też trzy wyróżnienia za całokształt zasług i osiągnięć na rzecz samorządu terytorialnego. We wszystkich kategoriach nominowanych było aż 70 lokalnych liderów

Nagrodę „Samorządowiec Dwudziestopięciolecia” w kategorii „Prezydent Miasta” otrzymał Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. 

– To wielki zaszczyt i moment wzruszenia, jednak nie traktuję tej nagrody jako wyróżnienia indywidualnego. Gdynia nie byłaby miastem docenianym i podziwianym, gdyby nie ludzie – jej mieszkanki i mieszkańcy. To właśnie Wam chciałbym zadedykować tę nagrodę. Wam, gdyniankom i gdynianom, a także wszystkim moim współpracownikom – to dzięki Wam mamy szczęście żyć w mieście, w którym spełniają się marzenia. W mieście, z którego jesteśmy dumni! – powiedział nam po gali Wojciech Szczurek

Od 25 lat rządzi Gdynią 

Wojciech Szczurek jest prezydentem Gdyni od 1998 roku. Aktywność samorządową poprzedzoną działalnością obywatelską (współtworzył Komitet Obywatelski) rozpoczął w 1990 roku, kiedy został radnym. W latach 1991-1998 był przewodniczącym Rady Miasta Gdyni, równocześnie reprezentował miasto w Sejmiku Samorządowym Województwa Gdańskiego. Od 2003 roku jest prezesem Stowarzyszenia Miast Autostrady Bursztynowej, którego aktywność przyczyniła się do rozpoczęcia budowy autostrady A1. Inicjator powołania w 2011 roku Metropolitalnego Forum Wójtów, Burmistrzów, Prezydentów i Starostów NORDA, którego celem jest współpraca działających w nim samorządów na rzecz rozwoju Pomorza. Prezes Rady powołanego w 2015 roku stowarzyszenia Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot.

Zygmunt Gołąb
UM Gdynia

Poprzedni artykułWystawa mająca źródło w twórczości Anny Świrszczyńskiej w Gdańskiej Galerii Miejskiej
Następny artykułTrzy lata w pełni niskopodłogowej floty tramwajowej w Gdańsku
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze