Chcecie wiedzieć, o czym śnią zwierzęta? A może myślicie o podróży w czasie? Wystarczy obrać „Kurs na marzenia”. To nowy cykl warsztatów dla rodzin organizowany przez Muzeum Emigracji. Pierwsze spotkanie odbędzie się w najbliższą niedzielę, 25 lutego. Wybierz się w podróż do krainy wyobraźni.
Od lutego do czerwca Muzeum Emigracji będzie organizować zajęcia, które pobudzą kreatywność i nieszablonowe myślenie zarówno u dzieci, jak i ich opiekunów. Wszystko w ramach cyklu „Kurs na marzenia”.
– Hasło programowe 2024 roku w Muzeum Emigracji, czyli „Marzyciele”, stanowi punkt wyjścia do nowego cyklu warsztatów dla rodzin. „Kurs na marzenia” to warsztaty familijne, na które zapraszamy dzieci w wieku od 5 do 10 lat wraz z opiekunami. Podczas nich przeniesiemy się do krainy wyobraźni – mówi Anna Posłuszna, kierowniczka Działu Edukacji Muzeum Emigracji w Gdyni.
Posłuchaj: Anna Posłuszna, kierowniczka Działu Edukacji Muzeum Emigracji, o warsztatach „Kurs na marzenia”
Warsztaty będą odbywać się co drugą niedzielę w godz. 11.00-12.30. Udział jest płatny – 15 zł za osobę. Obowiązują też zapisy. Ci, którzy chcieliby wziąć udział w zajęciach, muszą wysłać e-mail na adres: warsztaty@muzeumemigracji.pl. W treści wiadomości należy podać: imię i nazwisko dziecka, jego wiek, numer telefonu opiekuna oraz termin warsztatów.
Pierwsze spotkanie zaplanowano już 25 lutego. Uczestnicy będą się zastanawiać, o czym śnią zwierzęta. Nie zabraknie rozmów o domowych pupilach. Będzie też tworzenie komiksów.
Czy zabawki ożywają w nocy? – to temat warsztatów, które odbędą się 10 marca. Uczestnicy wcielą się w detektywów i przeprowadzą śledztwo w tej sprawie.
Z kolei 24 marca hasłem zajęć będzie „Muzeum do zjedzenia”. Ci, którzy wezmą w nich udział, zostaną architektami i wspólnie zastanowią się, jak przearanżować budynek muzeum, aby przypominał on bajkową cukiernię czy fabrykę czekolady.
Drzemka na chmurce – tego będą dotyczyć warsztaty, które zaplanowano 7 kwietnia. Podczas nich będzie można poznać przepis na udaną drzemkę oraz uszyć małą poduszkę, która pomoże w łapaniu marzeń sennych.
21 kwietnia w Muzeum Emigracji odbędą się podróże w czasie. Uczestnicy zapoznają się z czasowrotkiem, czyli maszyną, która pozwala na takie wyprawy. Przekonają się, że można się przenieść do innych epok. Pomogą również znanym emigrantom rozwiązać zagadki z przeszłości.
Natomiast 12 maja będzie można odkryć muzealne tajemnice. To wtedy odbędą się warsztaty pod hasłem „Pstryczek, który wiele może zmienić”. Ich uczestnicy udadzą się na wycieczkę po muzeum i odkryją przyciski, które m.in. otwierają drzwi do tajnych magazynów i miejsc.
Zajęcia „Niedziela w niezwykłej akademii” zaplanowano 26 maja. Podczas nich uczestnicy zapoznają się ze światem z książki Jana Brzechwy i filmu z 1983 roku. Sprawdzą też, jak wyglądały zabawki w czasach, gdy powstawał ten film.
„Niebywałe obrazki. Przerabiamy stare zdjęcia” – to warsztaty, które odbędą się 9 czerwca. Uczestnicy przyjrzą się starym fotografiom Gdyni, a potem stworzą własne rysunki i kolorowe wycinanki, które je ubarwią.
Ostatnie spotkanie z cyklu odbędzie się 23 czerwca pod nazwą „Skok do przyszłości”. Ci, którzy będą w nim uczestniczyć, zastanowią się, jak będzie wyglądać życie za 20, 30 i 50 lat. Wspólnie zaprojektują również wynalazki przyszłości.
Szczegółowe informacje można znaleźć na facebookowym profilu Muzeum Emigracji.
Magdalena Czernek
UM Gdynia