Niech żyje Gdynia! Świętowanie 98. urodzin miasta trwa

98 lat temu Gdynia uzyskała prawa miejskie. Urodziny naszego miasta zawsze świętujemy godnie. Główne uroczystości z tej okazji odbyły się w sobotę, 10 lutego przed pomnikiem Polski Morskiej.

Urodziny naszego miasta to wyjątkowy moment, kiedy przypominamy o fenomenie budowy okna na świat II RP. Wszystko podczas miejskich uroczystości.W tym roku świętowanie rozpoczęło się w niedzielę, 4 lutego od mszy świętej w intencji miasta, która odbyła się w sanktuarium Miłosierdzia Bożego przy parafii pw. Najświętszej Marii Panny Królowej. Natomiast główne uroczystości z okazji 98. rocznicy nadania Gdyni praw miejskich zorganizowano w sobotę, 10 lutego przed pomnikiem Polski Morskiej. Wzięli w nich udział m.in. parlamentarzyści, samorządowcy z prezydentem Wojciechem Szczurkiem i przewodniczącą Rady Miasta Gdyni Joanną Zielińską na czele, Oleksandr Plodystyi – konsul generalny Ukrainy w Gdańsku, zarząd dzielnicy Pogórze, przedstawiciele Marynarki Wojennej RP, służb mundurowych, lokalnych instytucji i ruchów miejskich, uczniowie gdyńskich szkół, władze Uniwersytetu Morskiego oraz mieszkańcy.

Najpierw uczestnicy odśpiewali hymn narodowy, a potem okolicznościowe przemówienie wygłosiła Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.

– Witam wszystkich, którzy przyszli wraz z nami świętować tę uroczystość. To taki dzień, kiedy zawsze pragnę powiedzieć coś o Gdyni. Jednak tym razem zacznę inaczej. Na terenie Gdyni archeolodzy odkryli ślady osadnictwa już w latach 4200 do 1800 p.n.e. Pojawiły się one na Kępie Oksywskiej, Kępie Redłowskiej, Wysoczyźnie Kaszubskiej, a nawet tutaj, w obecnym Śródmieściu. Gdynia nie była jeszcze wtedy wsią. Jako wieś zaistniała najpierw nazwa Oksywie – w XIII wieku, a później w dokumentach pojawiła się Gdina – jako część przynależna do Oksywia. Zdecydowany rozwój naszej Gdyni to XX wiek. W 1921 roku rozpoczęła się budowa portu. W 1922 roku Sejm podjął odpowiednią ustawę, aby sfinansować tę inwestycję. 1923 rok to już intensywna budowa, a także otwarcie portu tymczasowego dla Marynarki Wojennej i schroniska dla rybaków. I w końcu 10 lutego 1926 roku to najbliższa nam data, kiedy wydano rozporządzenie Rady Ministrów o utworzeniu Gdyni – mówiła podczas uroczystości przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.

Następnie złożono wieńce i wiązanki kwiatów przed pomnikiem.

Uroczystości zakończyła defilada w wykonaniu Kompanii Honorowej z Komendy Portu Wojennego Gdynia i Orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej.

Magdalena Czernek
UM Gdynia

Poprzedni artykułTwoje dziecko ma dużo niespożytej energii? Zapisz je na zajęcia taneczne!
Następny artykułKoty duże i małe będą miały swoje święto
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze