Dodatkowe miliony na urodzinowe pomysły dla Gdyni

Za dwa lata nasze miasto będzie świętować okrągły jubileusz. 100 lat to okazja do wspólnej celebracji. Wszak to święto wszystkich mieszkańców. Dlatego to gdynianie będą mieli wpływ na program obchodów. Do dyspozycji mieszkańców mają być też dodatkowe dwa miliony złotych na realizację projektów miejskich w ramach Budżetu Obywatelskiego, które będą związane z jubileuszem miasta. O planach na stulecie Gdyni mówił podczas specjalnego briefingu prezydent Wojciech Szczurek.Setne urodziny Gdyni będą celebrowane hucznie i długo. Przygotowania do tego wyjątkowego jubileuszu już się rozpoczęły. A o tym, jak będą wyglądać obchody, zadecydują mieszkańcy. 

– Gdynia jest miastem niezwykłym, szczególnym. Kiedy powstawała, spełniały się aspiracje wszystkich Polaków. Budowali i tworzyli ją ludzie niezwykli, zaangażowani, którzy ze wspólnotowości czerpali swoją siłę. Gdynianie zawsze budowali wspólnotę. Ta wspólnota zawsze dawała energię do tego, by zmieniać i  udoskonalać Gdynię, żeby każdego roku była piękniejsza, lepsza, bardziej przyjazna. Dlatego zapraszamy mieszkańców do tego, by wspólnie z nami zaplanowali obchody stulecia – mówił podczas briefingu Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

 W związku z tym odbędą się największe w historii miasta konsultacje społeczne na temat programu obchodów 100-lecia Gdyni. Ruszą one 1 lutego. Będzie prowadzone online na stronach gdynia100.pl i konsultujemy.gdynia.pl, ale i stacjonarnie: w Przystaniach, bibliotekach, punkcie informacyjnym Urzędu Miasta Gdyni i Centrum Obsługi Mieszkańców. W ankiecie będzie można wybrać już gotowe pomysły, ale także zgłosić własne. Komitet Obywatelski 100-lecia Gdyni

Nad propozycjami zgłaszanymi przez mieszkańców będzie pracować Komitet Obywatelski 100-lecia Gdyni, który prezydent powołał we wtorek, 23 stycznia. Tworzą go 33 osoby (skład komitetu można poznać, pobierając załącznik do tekstu). To samorządowcy i społecznicy zaangażowani w życie miasta. Komitet pełni funkcję doradczą i konsultacyjną. 

– Chcemy, by program obchodów kształtował się w twórczej dyskusji, którą podejmie to grono – podkreślał prezydent Gdyni. Dodatkowe dwa miliony na projekty w ramach BO

Z okazji nadchodzącego jubileuszu miasta zaplanowano także dodatkową pulę środków w ramach Budżetu Obywatelskiego – na projekty miejskie związane ze stuleciem Gdyni. Będą to w sumie dwa miliony złotych. Zostaną one rozdysponowane w dwóch edycjach jubileuszowego Budżetu Obywatelskiego. Milion złotych w tym roku, a kolejny w 2025 roku. Zgłaszane pomysły będą mogły dotyczyć wyłącznie działań o charakterze miękkim, popularyzujących historię miasta lub wspierających budowanie lokalnej wspólnoty. Głosowanie na pierwszą pulę pomysłów jest planowane we wrześniu br

– Świętowanie rozpoczniemy pod koniec 2025 roku. Przez cały 2026 rok, ale także na początku 2027 roku będziemy realizować jeszcze projekty związane z jubileuszem naszego miasta. Wszystkie działania mają budować poczucie wspólnotowości naszego miasta – zaznaczył Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. Projekt uchwały dotyczący przeznaczenia dodatkowych środków na realizację urodzinowych projektów miejskich w ramach Budżetu Obywatelskiego zostanie przedstawiony radnym na środowej sesji Rady Miasta. 

Granty na stulecie

Ponadto w 2025 roku w budżecie miasta znajdzie się też specjalna pula środków na konkursy grantowe. Granty na realizację wydarzeń związanych ze stuleciem miasta będą mogły otrzymać organizacje pozarządowe, instytucje kultury, rady dzielnic czy jednostki edukacyjne. To kolejna forma zaangażowania gdynian w decydowanie o kształcie i formie obchodów stulecia miasta. 

–  Wierzę w to, że to szerokie włączenie mieszkańców w budowanie kalendarza wydarzeń i projektów, spowoduje, że każdy gdynianin w roku jubileuszowym poczuje dumę z historii naszego miasta, dumę ze współczesności, ale też będzie powodować, że marzenia o przyszłości i życiu w naszym mieście będą z roku na rok coraz bardziej ambitne – zakończył prezydent Gdyni.


Poprzedni artykułFilmowe i muzyczne granty czekają na twórców
Następny artykułFerie z dmuchanymi torami na Dolince
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze