Jaki będzie Gdańsk w 2030? – konsultacje społeczne

Jaki będzie Gdańsk w 2030? Co zmieni się w mieście? Jak chcemy to osiągnąć? O tym rozmawiali uczestnicy pierwszego spotkania konsultacyjnego projektu Programów Rozwoju 2030. Kolejne spotkanie już 6 listopada.

W sobotę 21 października odbyło się pierwsze spotkanie w ramach konsultacji społecznych projektu dokumentu Programy Rozwoju 2030. Spotkanie miało miejsce w Kunszcie Wodnym – siedzibie Instytutu Kultury Miejskiej na Targu Rakowym 11.

– Mimo niepogody przyszliście, a to oznacza że bardzo kochacie nasze miasto, więc z całego serca dziękuję za Waszą obecność – przywitała gości Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska – Wizją naszego miasta jest miasto skupiające to, co najcenniejsze: ludzi dumnych z dziedzictwa, solidarnych, otwartych, kreatywnych, rozwijających się i wspólnie kształtujących przyszłość. Właśnie wasz udział w tworzeniu czterech programów rozwoju, zielone, wspólne, dostępne i innowacyjne miasto o tym świadczy.

Programy Rozwoju 2030 są elementem wdrażania Strategii Rozwoju Miasta Gdańsk 2030 Plus. Niezbędnym etapem tworzenia programów były działania partycypacyjne. Mieszkańcy Gdańska mogli zgłosić swoje uwagi i idee dotyczące przyszłości miasta podczas warsztatów „Jaki ma być Gdańsk w 2030? Porozmawiajmy o programach rozwoju miasta”, które odbyły się w marcu i kwietniu tego roku. Mieszkanki i mieszkańcy Gdańska wypełni w sumie 3600 ankiet.

– W czasie naszych warsztatów, rozmów, które odbywaliśmy wiosną z Państwem w różnych miejscach naszego miasta, w różnych dzielnicach pokazywaliśmy, po co my to w ogóle robimy, po co ponownie zajęliśmy się strategią 2030, przecież jeszcze mamy 7 lat do końca jej obowiązywania. Ale nasz świat po pandemii bardzo się zmienił. Zmieniliśmy się my, zmienia się otoczenie, zmieniają się wyzwania, klimat i nieustannie zmieniają się nasze potrzeby, potrzeby nas mieszkańców miasta, zmienia się struktura społeczna. Niestety starzejemy się, a dzieci przybywa coraz mniej, takich przykładów jest wiele. Dlatego podjęliśmy decyzję o aktualizacji strategii – wyjaśniła prezydent Dulkiewicz.

Prezydent Gdańska przedstawiła cele, jakie miasto planuje osiągnąć do 2030 roku: Gdańsk miastem zielonym, wspólnym, dostępnym i innowacyjnym, a także jakie inwestycje i działania są zakładane w ramach programów. Kluczowe inwestycje to m.in.:

  • Park Południowy,
  • Nowe Centrum Dzielnicy Gdańsk Południe,
  • Centrum Zdrowia Psychicznego,
  • Budowa i remonty dróg,
  • Nowe szkoły podstawowe i liceum na południu Gdańska,
  • Rozwój terenów inwestycyjnych w otoczeniu portu morskiego i lotniczego,
  • Budowa linii tramwajowej Gdańsk Południe – Wrzeszcz,
  • PKM Południe wraz z inwestycjami towarzyszącymi.

Oprócz wskazanych inwestycji, miasto planuje również szereg innych działań: wprowadzenie Standardu Ochrony Drzew, kontynuację programu in vitro, rozwój edukacji zawodowej, program poprawy bezpieczeństwa wokół szkół podstawowych, rozwój przestrzenny zgodnie z ideą miasta krótkich odległości czy programy stypendialne w zakresie kultury.

Zastępcy prezydenta, jako opiekunowie poszczególnych programów przedstawili ich założenia. Kluczową częścią spotkania była dyskusja z mieszkańcami na temat zapisów dokumentu Programy Rozwoju 2030. Uczestnicy przekazywali swoje uwagi, które zostały spisane na formularzach konsultacyjnych.

Spotkanie było również otwarte dla dzieci, podczas dyskusji dorosłych, mogły skorzystać z warsztatów kreatywnych z klockami pod tytułem “Zaprojektuj swój Gdańsk”.

Konsultacje społeczne projektu dokumentu Programy Rozwoju 2030 trwają do 19 listopada. Kolejne spotkanie konsultacyjne odbędzie się również w Kunszcie Wodnym, w poniedziałek 6 listopada. Uwagi można zgłaszać za pomocą formularza (papierowo, pocztą elektroniczną lub online), do pobrania na stronie https://www.gdansk.pl/strategia

Izabela Kozicka-Prus
Urząd Miejski w Gdańsku
fot. www.gdansk.pl/ G.Mehring


Poprzedni artykułWyniki jesiennej edycji programu Otwarty IKM na działania kulturalne w nurcie less waste
Następny artykułDzień Wszystkich Świętych. Jak dojechać na cmentarze w Gdynii?
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze