Kolejny wybitny żeglarz i marynarz zostanie uhonorowany w alei Żeglarstwa Polskiego. Tym razem będzie to kapitan Andrzej Drapella. Uroczystość odsłonięcia poświęconej mu tablicy będzie towarzyszyć zlotowi jachtów „Próchno i Rdza”.
Andrzej Drapella (1929-2017) był kapitanem żeglugi wielkiej, kapitanem jachtowym oraz wychowawcą wielu pokoleń żeglarzy i marynarzy. Pływał m.in. w Polskich Liniach Oceanicznych i Polsko-Chińskim Towarzystwie Okrętowym „Chipolbrok”. Pracował również w Gdańskim Urzędzie Morskim w Gdyni. Żeglował m.in. na „Darze Pomorza”, „Zawiszy Czarnym”, „Oceanii”, „Fryderyku Chopinie” oraz „Pogorii”. Ścigał się także w regatach oraz latał na bojerach.
Uroczystość w najbliższą sobotę
W sobotę, 14 października o godz. 11.00 w alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni, która znajduje się na falochronie południowym w basenie żeglarskim im. Gen. Mariusza Zaruskiego, odbędzie się uroczystość odsłonięcia poświęconej mu tablicy. Zostanie umieszczona pośród innych, upamiątniających wybitnych ludzi morza.
– Te tablice są poświęcone żeglarzom polskim, którzy osiągneli sukcesy i sportowe i byli doskonałymi nauczycielami żeglarstwa. Byli również osobami, które mogły być wzorcem zachowań dla innych osób – mówi Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.
Na uroczystość serdecznie zaprasza Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego.
– Postać kapitana Andrzeja Drapelli była bardzo ważna zarówno dla tych, którzy brali udział w regatach, ścigali się na bojerach, ale przede wszystkich dla tych wszystkich, którzy służyli pod jego dowództwem na wszystkich żaglowcach Polski, bo to zarówno był „Borchardt”, „Zawiszy Czarny”, „Pogoria” czy „Dar Młodzieży”. Była to postać bardzo ważna, wielowymiarowa, która do końca swoich dni zawsze przekazywała to co najcenniejsze w żeglarstwie, czyli pracę dla zespołu, bezpieczne pływanie, przeżywanie tej pasji, a potem też dobre radzenie sobie na lądzie – mówi Bogusław Witkowski.
Wydarzenie to towarzyszyć będzie zlotowi jachtów „Próchno i Rdza”, którego piętnasta już edycja odbędzie się w Gdyni. Uroczystość uświetni występ Męskiego Chóru Szantowego „Zawisza Czarny”.
28 tablic wybitnych żeglarzy
Warto przypomnieć, że aleja Żeglarstwa Polskiego istnieje od 2012 roku. Honoruje najważniejsze postaci polskiego żeglarstwa. Powstała z inicjatywy Gdyni, Ligi Morskiej i Rzecznej, Polskiego Związku Żeglarskiego i Pomorskiego Związku Żeglarskiego. Przewodniczącym kapituły przygotowującej tablice jest prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. Na co dzień obiektem opiekuje się Pomorski Związek Żeglarski.
W tej chwili znajduje się tam 28 tablic. W ten sposób upamiętnieni zostali: Władysław Wagner, Leonid Teliga, Teresa Remiszewska, Juliusz Sieradzki, Wojciech Orszulok, Michał Sumiński, Witold Bublewski, Zdzisław Pieńkawa, Bolesław K. Kowalski, Ludomir Mączka, Kazimierz „Kuba” Jaworski, Dariusz Bogucki, Zygfryd „Zyga” Perlicki, Zbigniew Puchalski, Tadeusz Siwiec, Bolesław Mazurkiewicz, Aleksander Bereśniewicz, Czesław Marchaj, Henryk Fronczak, Bolesław Romanowski, Andrzej Rościszewski, Henryk Jaskuła, Zbigniew „Baca” Żochowski, Otton Weiland, Tadeusz Ziółkowski, Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, Piotr Bigaj i Andrzej Lutomski.
Zygmunt Gołąb
UM Gdynia
fot: Źródło: archiwum Pomorskiego Związku Żeglarskiego