Sztuczna inteligencja na Karwinach! W Gdyni trwa innowacyjny pilotaż!

Gdynia pierwszym miastem w Polsce, w którym sztuczna inteligencja dostarcza ciepło! Właśnie w  naszym mieście realizowany jest nowatorski na skalę kraju pilotaż. Polega on na zarządzaniu dostawą ciepła za pomocą sztucznej inteligencji. Innowacyjne urządzenie firmy Grundfos optymalizuje pracę sieci cieplnej w rejonie dzielnicy Karwiny w Gdyni. Rozwiązanie, testowane w Gdyni, sprawdza się już z powodzeniem m.in. w duńskim ciepłownictwie. Pozwala zaoszczędzić energię i obniżyć koszty dostawy ciepła. Jeśli pilotaż wypadnie pozytywnie, to niewykluczone, że sztuczna inteligencja za kilka lat będzie zarządzać dostarczaniem energii cieplnej nie tylko do gdyńskich mieszkań. 

W środę, 19 kwietnia, na terenie komory ciepłowniczej K-614 A na gdyńskich Karwinach, odbyła się konferencja „Inteligentny system zarządzania siecią ciepłowniczą w Gdyni”, inauguirująca nowoczesny pilotaż, jakiego w Polsce jeszcze nie było. Udział w niej wzięli  przedstawiciele gdańskiego samorządu, spółki OPEC oraz firmy Grundfos. 

Jak mówi Wojciech Szczurek, Prezydent Gdyni, ostatnie miesiące to czas kryzysu energetycznego, który wszystkim uświadomił, jak ważna jest efektywność ekonomiczna i ekologiczna systemów ciepłowniczych. 

– Chcemy, by koszty ciepła dla naszych mieszkańców były jak najniższe, jakość dostarczania jak najwyższa. Do tego trzeba podejmować działania, które będą wpływały na oszczędność energii przesyłanej w ramach sieci gdyńskiego OPEC – powiedział włodarz Gdyni dla portalu gdynia.pl. – To urządzenie, prezentowane dziś, to prototyp w Polsce, to urządzenie, które dzięki sztucznej inteligencji pozwala bardzo mocno ograniczać koszty przesyła ciepła, strat tego ciepła, wpływając na portfele finalnych odbiorców, ale także, co warto podkreślić, wpływa na poprawę środowiska. Bo dzięki temu zużywamy mniej energii do tego, by dostarczy wysokiej jakości ciepło do mieszkańców naszego miasta – podkreślił Wojciech Szczurek

Pilotaż na Karwinach 

W ramach wspólnego przedsięwzięcia Gdyni, Grundfos i OPEC, na wydzielonym fragmencie sieci ciepłowniczej OPEC, z komory K-614 A w  obszarze ul. Buraczanej w Gdyni Karwinach, zainstalowano nowoczesny moduł firmy Grundfos. Dzięki inteligentnej kontroli i redukcji temperatury już teraz faktem staje się zmniejszenie strat ciepła, a także obniżenie temperatury w sieci ciepłowniczej – z zachowaniem komfortu cieplnego odbiorców. Ponadto działania te pozwalają na skuteczną redukcję emisji dwutlenku węgla i jednocześnie stanowią realizację jednego z kluczowych założeń polityki klimatycznej Miasta Gdyni. 


Prezentacja sposobu działania systemu iGRID firmy Grundfos. Na zdj. m.in. Wojciech Szczurek, Prezydent Gdyni, Katarzyna Gruszecka – Spychała, Wiceprezydent Gdyni ds. Gospodarki oraz pracownicy OPEC. Fot. Zygmunt Gołąb

– To innowacyjne rozwiązanie, którego dotąd w Polsce jeszcze nigdzie nie zastosowano. Sprawdzili je Duńczycy, którzy słyną z czystych ekologicznie technologii. Skorzystamy z ich doświadczeń jako pierwsi i, mam nadzieję, otworzymy ścieżkę dla innych miast – mówi Wojciech Szczurek, Prezydent Gdyni. – W ubiegłym roku, również jako pierwsi w kraju, obliczyliśmy ślad węglowy naszego miasta. Zobowiązałem się, że do 2030 roku obniżymy go o 43 procent. Technologia, która zastosowaliśmy w OPEC, po modernizacji węzłów w przedszkolach czy wykonaniu mapy termowizyjnej,  jest jednym z tych działań, które przybliża nas do celu. Efektywniejsze wykorzystanie ciepła to więcej pieniędzy w portfelach mieszkańców i czystsze powietrze. Tak właśnie w Gdyni chcemy wykorzystywać nowoczesne technologie. Mają służyć mieszkańcom, a jednocześnie być przyjazne dla środowiska – podkreśla Wojciech Szczurek. 

Sztuczna inteligencja w służbie człowieka 

iGRID firmy Grundfos to nowa gama rozwiązań dla branży sieci ciepłowniczych, która dzięki inteligentnej kontroli temperatury nie tylko pozwala walczyć ze stratami ciepła, ale też pomaga przygotować się do wykorzystania odnawialnych źródeł energii. 

Alexander Gamolya, Dyrektor Generalny Grundfos Polska oraz Dyrektor Handlowy ds. Rozwiązań Cyfrowych w UE.

 – Zrównoważony rozwój, innowacyjne rozwiązania oraz jakość życia ludzi – to są najważniejsze wartości, jakie przyświecają firmie Grundfos. Dlatego też wierzymy, że nasza współpraca z OPEC i władzami miasta Gdynia przyczyni się do osiągnięcia celów klimatycznych, poprzez skuteczną redukcję emisji dwutlenku węgla. Nasza firma zobowiązuje się do ciągłego dążenia do realizacji kluczowych założeń polityki klimatycznej oraz do partnerstwa z naszymi klientami w celu optymalizacji energetycznej, poprawy gospodarki wodnej, wydajności i niezawodności procesów. Cieszymy się, że nasze rozwiązania w zakresie sieci ciepłowniczych zwiększają wydajność istniejących instalacji, co umożliwia zaoszczędzenie funduszy i przeznaczenie ich na nowe inwestycje. Naszym celem jest dalszy rozwój i udoskonalanie naszych innowacyjnych rozwiązań oraz wdrażanie ich na większą skalę w Polsce i na całym świecie – mówi Alexander Gamolya, Dyrektor Generalny Grundfos Polska oraz Dyrektor Handlowy ds. Rozwiązań Cyfrowych w UE

Większa wydajność, mniejsza awaryjność 

Zwiększenie wydajności sieci to także wydłużenie żywotności rur i instalacji. Dzięki temu OPEC będzie mógł zaoszczędzone w ten sposób fundusze przeznaczać na nowe inwestycje. 

 – Podstawowym celem  inwestycji jest zwiększanie efektywności istniejącej sieci ciepłowniczej. Ponadto, zamontowana technologia umożliwi nam sprawdzenie wpływu obniżenia parametrów temperatury wysokoparametrowej sieci cieplnej na komfort ciepła odbiorców i przyniesie rzeczywiste oszczędności energii. Jednocześnie, tak zaimplementowanie rozwiązanie technologiczne pozwoli na wyciągnięcie wniosków, czy w szybki sposób będziemy mogli zmierzać w kierunku przechodzenia na sieci cieplne 4. generacji i co najważniejsze, jakie zalecenia będą wynikały dla właścicieli budynków, które odbierają ciepło, abyśmy wszyscy mogli racjonalnie zarządzać ciepłem – podsumowuje Wojciech Folejewski, Prezes Zarządu OPEC Sp. z o.o. w Gdyni. 

Prezes zarządu OPEC, Wojciech Folejewski, prezentujący zasady działania rozwiązania iGRID. Fot. Zygmunt Gołab

Rozwiązanie iGRID zastosowane w gdyńskim OPEC-u jest projektem pilotażowym. Przez najbliższe 2 lata będą zbierane dane dotyczące skuteczności działania urządzenia oraz na bieżąco prowadzona będzie weryfikacja kosztów związanych z jego wdrożeniem na większą skalę. 

Na czym polega pilotaż? 

Z pytaniem o szczegóły zwróciliśmy się do Wojciecha Folejewskiego, Prezesa Zarządu OPEC Sp. z o.o. w Gdyni

Rozwiązanie iGRID firmy Grundfos pozwala nam optymalizować, minimalizować zużycie energii na utrzymanie ciepła, tego samego ciepła o dobrych parametrach, w mieszkaniach. Na czym to polega? W skrócie: robimy obieg zamknięty na dzielnicy ciepła już raz dostarczonego. W związku z tym energia w podgrzanej wodzie, która już trafiła na Karwiny, nie wraca z grzejników bezpośrednio do źródła do elektrociepłowni, żeby być ponownie pogrzana, pokonując kilometry i setki metrów wysokości, tylko jest zatrzymywana na osiedlu w obiegu zamkniętym i w tym obiegu wykorzystywana wielokrotnie. Daje to bardzo dużą oszczędność energii i pozwala cały czas zapewniać wystarczającą ilość energii dla utrzymania ciepła w mieszkaniach – wyjaśnia Wojciech Folejewski

Konferencja inaugurująca pilotaż zgromadziła m.in. pracowników spółki OPEC. 

Do czego jest potrzebna sztuczna inteligencja? 

– Do tego, by tym systemem optymalnie sterować, dlatego że intensywność operacji jest tak istotna, tak wielka, że tylko sztuczna inteligencja, umieszczona w chmurze, jest w stanie na bieżąco optymalizować i ustawiać urządzenia, żeby odpowiednia prędkość, ciśnienie i temperatura tej wody dały minimum zużycia energii dla maksimum efektu ciepła w mieszkaniu – tłumaczy Folejewski dodając, iż przykład duński pokazuje jasno, że tam stało się to rozwiązaniem standardowym i przyniosło olbrzymie efekty oszczędnościowe.

Zygmunt Gołąb
fot. Zygmunt Gołąb


Poprzedni artykułPomoc dla opiekunów osób z niepełnosprawnością
Następny artykułKolejne regulacje dotyczące hulajnóg
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze