Posiadasz psa lub kota? Niewykluczone, że masz w domu czworonożnego bohatera, który może pomóc w ratowaniu zdrowia i życia innych zwierzaków! Zwierzęcy bank krwi prowadzi nabór psów i kotów, gotowych podzielić się darem życia z innymi. Sprawdź, czy Twój zwierzak może dołączyć do grona czworonożnych bohaterów!
Przyjęło się, że krwiodawstwo dotyczy tylko ludzi. Tymczasem, wraz z rozwojem medycyny weterynaryjnej, coraz więcej psów i kotów oddaje krew dla swoich pobratymców. Wiążą się z tym określone profity, ale najważniejsze jest to, że dzieląc się krwią własnego psa czy kota, realnie pomagamy i ratujemy życie zwierzakom w potrzebie.
Zbierają krew dla zwierząt
Jednym z gabinetów weterynaryjnych, prowadzących w Gdyni bank zwierzęcej krwi, jest Klinika Weterynaryjna New Wet 24. Jak informuje Alicja Hewelt, technik weterynarii i koordynator banku krwi, zbiórka życiodajnej substancji realizowana jest w je placówce już drugi rok. Powód?
– To potrzeba pacjentów naszej kliniki w ich leczeniu. Poza tym występował problem ze sprowadzeniem do nas krwi psów i kotów. Jest jej po prostu mało, a nie ma preparatów krwiozastępczych tak jak w przypadku ludzi, stąd też podjęliśmy decyzję o tym, że otwieramy własny bank krwi – powiedziała dla portalu gdynia.pl Alicja Hewelt.
Kiedy przydaje się krew psa i kota?
– Krew od psich i kocich krwiodawców przydaje się przy zwierzętach, które uległy różnego rodzaju wypadkom, zatruciach, przy niedokrwistościach spowodowanych m.in. chorobami odkleszczowymi oraz nowotworach, choć samych potrzeb jest o wiele więcej – mówi Alicja Hewelt. – W naszej bazie dawców mamy kilkadziesiąt psów, jednak kotów jest o wiele mniej, bo o wiele trudniej znaleźć kociego dawcę, spełniającego wymagania co do oddania krwi – podkreśla.
Jak często potrzeba jest krew psa czy kota? Jak się okazuje – przez cały czas. Klinika posiada własną, zebraną krew i zazwyczaj w zapasie jest jedna, maksymalnie dwie jednostki krwi. Warto bowiem wiedzieć, że krew ma swoją przydatność i jest ważna jedynie miesiąc od pobrania. Nie można więc pobierać jej za dużo, żeby nie leżała. Jednak to, co jest w zapasach, schodzi na bieżąco. Jednak, jak mówi pracowniczka kliniki, zawsze można liczyć na bardzo wiele dobrych osób, które po telefonicznym wezwaniu w przypadku pilnej potrzeby, natychmiast przyjeżdżają na donację ze swoim czworonogiem.
Pies powyżej 20 kg wagi, kot – powyżej 4
Krew pobierana jest od psów miedzy 2. a 9. rokiem życia, ważących powyżej 25 kg. Zwierzęta muszą być przyjazne i spokojne; to wymóg, by ich nie stresować przy donacji. W przypadku kotów o wiele trudniej znaleźć dawcę mieszącego się w takim samym zakresie wieku, ważącego ponad 4 kg i na tyle spokojnego, by dał sobie pobrać krew.
– Zwierzęcej krwi nie da się wyprodukować, zastąpić preparatem, poza tym czasem zdarza się, że również nasz pies czy kot potrzebuje krwi. Dlatego zachęcam do tego, by ją oddawać. Po pierwsze to na pewno dobry uczynek, a po drugie – oferujemy czworonożnemu krwiodawcy darmowe badania i opiekę profilaktyczną – mówi Alicja Hewelt. Jak podkreśla, sama donacja, czyli oddanie krwi, nie jest stresującym zabiegiem, a z każdym dawcą klinika ma dobre relacje. Powoduje to, że zwierzęta chętnie oddają krew.
Jak zostać psim czy kocim krwiodawcą?
Trzeba spełnić kilka ważnych wymagań, bo nie każdy czworonóg może oddać krew innym. W przypadku psów wygląda to następująco:
- waga co najmniej 25 kg,
- wiek pomiędzy 12 miesięcy – 8 lat,
- regularnie odrobaczany,
- szczepiony przeciwko chorobom zakaźnym oraz zabezpieczony przed pchłami i kleszczami,
- nieprzyjmujący na stałe leków,
- spokojne, miłe usposobienie.
Z kolei w przypadku kotów to:
- waga co najmniej 4 kg,
- wiek pomiędzy 12 miesięcy – 8 lat,
- niewychodzący z domu,
- regularnie odrobaczany i szczepiony na choroby zakaźne,
- nieprzyjmujący leków na stałe,
- spokojny.
Pomóż pomagać klinice
„Krwi nie można w żadnej sposób wyprodukować, dlatego tak istotne jest zwierzęce krwiodawstwo. Krew potrzebna jest przy ratowaniu życia w warunkach szpitalnych – psy i koty po wypadkach, nowotworach, zatruciach trutkami, przy chorobach odkleszczowych np. babeszjozie, chorobach zakaźnych parwowirozie, po rozległych operacjach, a także w wielu innych przypadkach, kiedy niedokrwistość zagraża życiu zwierzęcia” – piszą pracownicy kliniki na swojej stronie internetowej. Warto więc rozważyć psią czy kocią donację, bo nigdy nie wiemy, kiedy krew innego zwierzęcia uratuje zdrowie bądź życie naszego czworonoga.
Oddanie krwi i co dalej?
Klinika zachęca właścicieli psów i kotów, spełniających określone parametry, do dołączenia do grupy czworonożnych bohaterów, ratujących życie innym. Oddanie krwi to nie tylko satysfakcja z realnej pomocy innemu psu czy kotu. Zakwalifikowanemu na dawcę zwierzęciu lekarze określają grupę krwi. Ponadto wykonywane są podstawowe badania krwi przy każdej donacji, a każdy czworonożny krwiodawca przechodzi również, przed każdym oddaniem krwi, badanie kliniczne. Benefity za oddanie krwi to darmowe tabletki na odrobaczenie, darmowe szczepienie na wściekliznę przy oddawaniu krwi 3 razy w roku, wysokoenergetyczna karma po każdym krwiodawstwie, własne miejsce na ścianie honorowych dawców krwi Kliniki Weterynaryjnej New Wet 24 oraz zawieszka honorowego dawcy krwi.
Jeśli Wasze czworonogi spełniają wymogi, by zostać dawcą, a Wy chcecie zrobić coś dobrego dla innych zwierząt, realnie pomóc w ratowaniu ich zdrowia i życia, skontaktujcie się z kliniką pod nr +48 790 454 500.
– Zachęcamy do kontaktu i zapraszamy. Pamiętajmy, że krew może przydać się kiedyś również naszym czworonogom – apeluje Alicja Hewelt.
Zygmunt Gołąb
Fot. Bank krwi Edina New Vet 24 h
UM Gdynia