Urodzinowe medale i nagrody od Gdyni

Gdynia świętuje swoje 97. urodziny. Ale nie są to typowe obchody, na których jubilat dostaje prezenty. To szacowna jubilatka wręczała dziś podczas uroczystej sesji Rady Miasta Gdyni medale i nagrody. Urodzinowa sesja też nietypowa – w Teatrze Miejskim, a nie w Ratuszu. A całość w cieniu wojny, która tragicznie doświadczyła Ukrainę, a w Gdyni wywołała falę bezprecedensowej empatii i pomocy.

Dziś, 10 lutego Gdynia świętuje urodziny. Obchody 97. rocznicy nadania praw miejskich rozpoczęły się w samo południe od złożenia kwiatów pod Pomnikiem Polski Morskiej. Wieczorem zakończyła się z kolei uroczysta sesja Rady Miasta Gdyni w Teatrze Miejskim.

Urodzinowe przemówienie wygłosiła przewodnicząca Rady Miasta Gdyni Joanna Zielińska, która odniosła się do wojny w Ukrainie, przypominając, że rok temu, podczas 96. urodzin Gdyni, chyba nikt nie spodziewał się nadciągających bomb, cierpienia, śmierci i łez.

– Świętujemy dziś 97. urodziny Gdyni. Świętujemy wciąż w cieniu wojny, wciąż oszołomieni ogromem zła, które człowiek wyrządza człowiekowi, ale też świętujemy je wiedząc o sobie o tyle więcej, o ile nas sprawdził ten czas. Wiemy, że nie jesteśmy egoistami i że nie jesteśmy chciwi. Widzimy cel i widzimy nadzieję, tak jak widzieli je nasi przodkowie, sto lat temu budujący miasto z morza i z marzeń. I jak za kilka lat, być może już na stulecie urodzin Gdyni, będziemy mogli się cieszyć i świętować razem z wolną, bezpieczną, odbudowaną po wojennych zniszczeniach naszą przyjaciółką i siostrą Ukrainą – mówiła Joanna Zielińska podkreślając wielkie zaangażowanie w pomoc gdynian, którzy otworzyli swoje domy i zaprosili pod swój dach wojennych uchodźców.

Po przemówieniu przewodniczącej Rady Miasta goście obejrzeli życzenia urodzinowe dla Gdyni przysłałne z siostrzanego miasta Żytomierza w Ukrainie, które złożył mer miasta Serhii Sukhomłyn.

Urodziny miasta to okazja by wskazać i uhonorować najbardziej dla niego zasłużonych. Zazwyczaj to jubilaci otrzymują prezenty, ale podczas urodzinowej sesji od obchodzącej jubileusz Gdyni nagrody i medale otrzymali ci, którzy wcześniej dali miastu tak wiele.

– Bardzo ważny moment w dniu, w którym świętujemy urodziny Gdyni, czyli uroczysta sesja Rady Miasta. To taka chwila, w której dziękujemy w imieniu wszystkich mieszkańców bardzo szczególnym postaciom życia naszego miasta. W tym roku pani Hanna Uszyńska-Wenda, ksiądz Jacek Socha czy tez Ochotnicza Straż Pożarna z Wiczlina to tacy bohaterowie wspaniałej Gdyni. Nagrody Czas Gdyni to też taka tradycja, w której możemy zwrócić uwagę na zarówno piękno architektoniczne, jak i też wartość inwestycji realizowanych w naszym mieście, taką wartość, która tworzy miejsca pracy, która przekształca nasze miasto – mówi prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

Medal im. Eugeniusza Kwiatkowskiego „Za wybitne zasługi dla Gdyni”

Eugeniusz Kwiatkowski przysłużył się rozwojowi miasta jak mało kto – dzięki jego wsparciu i zapewnieniu rządowego finansowania inż. Tadeusz Wenda mógł budować port, bez którego nie byłoby miasta – nic więc dziwnego, że medal „Za wybitne zasługi dla Gdyni” nosi jego imię.

Medale te otrzymują zarówno osoby indywidualne, jak i organizacje, instytucje czy przedsiębiorstwa. Przyznawany jest przez Radę Miasta Gdyni od 1994 roku, a wręcza je (nie więcej niż 3 rocznie) przewodniczący lub wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni.

Dziś medale wręczyła przewodnicząca Rady Miasta Gdyni Joanna Zielińska trójce laureatów:

  • Hannie Wendzie-Uszyńskiej
  • Księdzu Jackowi Sosze
  • Ochotniczej Straży Pożarnej w Gdyni – Wiczlinie

Bohaterów przybliżyliśmy w artykule Nagrodzeni Medalem im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, opublikowanym po XLVII sesji Rady Miasta Gdyni z 21 grudnia 2022 roku, podczas której radni przegłosowali uchwały w sprawie nadania Medalu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego.

Podczas dzisiejszej sesji laudację dla Hanny Wendy-Uszyńskiej wygłosiła wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gdyni Elżbieta Sierżęga.

– Urodziła się w Komorowie, w domu, w którym pielęgnowano takie wartości jak patriotyzm, tradycja, wiara, uczciwość. Szczególną rolę w życiu małej Hani odegrała babcia Halina, dbała nie tylko o wychowanie i edukację, ale była strażniczką tożsamości rodziny, zabiegała o kultywowanie pamięci o swoim mężu inż. Tadeuszu Wendzie – mówiła Elżbieta Sierżęga. – Przez wiele lat towarzyszyła swojemu ojcu, Jerzemu Wendzie w dążeniu do upamiętnienia budowniczego gdyńskiego portu. Od 2010 roku przejęła pałeczkę, starając się wypełnić duchowy testament swojego ojca. Głęboko zakorzeniona miłość do dziadka, przerodziła się w miłość do Gdyni. Działania te pochłonęły Ją bez reszty, traktowała je jak życiową misję i zaszczytny obowiązek.

O zasługach dla Gdyni, a w szczególności dla gdynian, księdza Jacka Sochy mówiła podczas sesji radna Ewa Krym, która podkreśliła, że miasto to przede wszystkim jego mieszkańcy, oni tworzą jego istotę, są sercem i duchem, jego żywą tkanką; a największe zasługi miastu oddaje ten, który służy ludziom tu żyjącym.

– Mam zaszczyt przedstawić Państwu osobę, której serce wypełnione jest miłością do gdynian, której serce jest wielkie i otwarte jak nasze miasto, i jak ono znajduje miejsce dla każdego człowieka. Niezwykła to osoba, której zasługi symbolizuje wspólny stół, food truck i ciepła zupa. Jest jak boży magnes, który przyciąga ludzi dobrych i pomocnych, ale także wątpiących, obolałych i zagubionych. I łączy w owocny i wspaniały sposób siłę jednych i samotność drugich – mówiła o księdzu radna.

Zbiorowych laureatów Medalu im. Eugeniusza Wendy – OSP Wiczlino przedstawił w laudacji wiceprzewodniczący rady Miasta Gdyni Jakub Ubych.

– Ratować drugiego człowieka – ryzykując własne życie i zdrowie. Nie bez przyczyny w życzeniach składanych strażakom padają słowa „tylu powrotów, ilu wyjazdów”. Choć wykonują niezwykle ważne zadania nie nazywają ich pracą, a służbą. Trudno jest znaleźć jedno słowo, którym można określić ludzi będących w gotowości przez 24 godziny i 7 dni w tygodniu, aby ruszyć na ratunek. W moim odczuciu pasuje tylko jedno – bohaterzy. To zaszczyt móc przedstawić druhny i druhów z OSP Wiczlino – powiedział Jakub Ubych.

Czas Gdyni

Czas Gdyni to Nagrody Przewodniczącego Rady Miasta Gdyni przyznawane od 1995 roku za najlepsze gdyńskie inwestycje roku. Podobnie jak Medale im. Eugeniusza Kwiatkowskiego trafiaja w ręce laureatów w urodziny miasta.

Tegorocznymi laureatami Czasu Gdyni w kategorii Inwestycje zostali:

NagrodaZarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. za budowę Publicznego Terminala Promowego przy ul. Polskiej 4

Uzasadnienie: Niezwykle potrzebna i od lat wyczekiwana inwestycja publiczna. Dzięki niej Gdynia zyskała nowe miejsce do obsługi pasażerów transportu promowego, znacząco zbliżone do centrum miasta. Promy cumują obecnie przy nabrzeżu Polskim, co znacznie ułatwia manewrowanie, a tym samym pozwala skrócić czas niezbędny do obsługi jednostki w porcie. Lokalizacja terminalu w nowym miejscu to także możliwość przyjmowania promów dłuższych aż o 65 metrów. Obiekt jest funkcjonalny i nowoczesny, zapewnia świetne warunki dla pasażerów. Terminal to również nowe miejsce pracy dla 100 osób.

WyróżnienieVastint Poland Sp. z o.o. za budynek biurowy K2 przy ul. Kieleckiej 2

Uzasadnienie: Dobry przykład budynku biurowego, kreującego nowe miejsca pracy. Kształt planu każdego piętra oparty jest na konturze litery H, co daje użytkownikom łatwość podziału na dowolne moduły i elastyczne możliwości aranżacji wnętrz. Wyróżniające są – stworzone tam – świetne warunki dla pracowników, które w połączeniu z uzyskanymi wybitnymi certyfikatami ekologicznymi, wyznaczyły nowy standard budynku biurowego w Gdyni.

Laureatami w kategorii Architektura zostali:

NagrodaAPA Wojciechowski Sp. z o.o. / Vastint Poland Sp. z o.o. za projekt budynku biurowego K2 przy ul. Kieleckiej 2

Uzasadnienie: Prosta, spokojna, racjonalna bryła. Funkcjonalność. Wysoka jakość rozwiązań architektonicznych, detali, zastosowanych materiałów. Świetne wnętrza. Budynek harmonijnie wpisuje się formą i skalą w otoczenie, nawiązując do sąsiedniego osiedla mieszkaniowego i razem z nim tworząc czytelną linię zabudowy ulicy Kieleckiej. To dobry wzór dla innych inwestycji użyteczności publicznej w Gdyni. Odpowiedzialny za prace zespół architektów „czuł to miejsce”, ponieważ cały projekt inwestycji K2 powstał w Gdyni – w trójmiejskim oddziale APA Wojciechowski Architekci.

WyróżnienieStudio Architektoniczne Kwadrat Sp. z o.o. Sp. k. / M FOR YOU Sp. z o.o. Sp. k. za odrestaurowanie i budowę Willi Agawa przy ul. Przebendowskich 21

Uzasadnienie: To zbudowana w latach międzywojennych i figurująca obecnie w gminnej ewidencji zabytków willa oraz wybudowany w roku 2022 mały budynek mieszkalny. Nowy budynek frontowy to świetny przykład neomodernistycznej zabudowy mieszkaniowej w małej skali. Tarasowa bryła. Horyzontalne, czyste podziały okienne. Białe, klarowne elewacje. Jednak wyjątkowość tej inwestycji polega na połączeniu nowej zabudowy z kompletną rewaloryzacją starszego budynku, położonego w głębi działki. Razem tworzą wyjątkowy zespół zabudowy o wysokich walorach urbanistycznych.

WyróżnienieART Architekci Sp. z o.o. Sp. k. / Ekolan Serwis Sp. z o.o. Willa Redłowo Sp. k. za projekt Wilii Redłowo przy ul. Powstania Wielkopolskiego 23 i Powstania Styczniowego 6 i 8

Uzasadnienie: Opływowe linie balkonów i bryły nawiązują do gdyńskich wzorców architektury modernistycznej. Jasne elewacje i zastosowane szlachetne materiały dobrze dopełniają całości. Dobry przykład budynku mieszkalnego wielorodzinnego. Projekt inwestycji powstał w pracowni Art Architekci.

Urocztą, urodzinową sesję Rady Miasta Gdyni w Teatrze Miejskim w Gdyni zakończył koncert formacji SIDOR x S-AGE.

Przemysław Kozłowski
Fot. Mirosław Pieślak
UM Gdynia


Poprzedni artykułCentrum Gdyni zgłoszone na listę światowego dziedzictwa UNESCO
Następny artykułUzyskaj wsparcie z Gdańskiego Funduszu Wydawniczego
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze