Wystartowała jubileuszowa edycja konkursu „Zapraszamy ptaki do Gdyni”, który już od ćwierćwiecza łączy pokolenia i rozpala pasję ornitologiczną wśród młodych gdynian. W tym czasie tysiące zbudowanych przez mieszkańców karmników i budek lęgowych pojawiło się w przestrzeni miejskiej. Na kolejne Wydział Środowiska Urzędu Miasta Gdyni czeka do 17 lutego. Tradycyjnie na budowniczych ptasiej infrastruktury czekają atrakcyjne nagrody.
Choć niewiele łączy ludzi i ptaki, którym bliżej jest do opierzonych dinozaurów niż najbardziej zaawansowanych ewolucyjnie ssaków naczelnych, to w trakcie ewolucji mierzyliśmy się z podobnymi problemami – jak znaleźć partnera, chronić przed drapieżnikami czy złą pogodą, jak wykarmić potomstwo… Być może dlatego obserwacja ptaków tak bardzo fascynuje tak wielu ludzi.
Jednak obserwacja ptaków to nie tylko poznawanie ich ciekawych obyczajów i poszerzanie ornitologicznej wiedzy. To także dbanie o nasz dobrostan i zdrowie psychiczne – obserwacja ptaków pozwala osiągnąć stan flow, w którym pozytywnie tracimy poczucie mijającego czasu oraz stan uważności, który wyostrza zmysły i pozwala doświadczać tego, co dzieje się wokół. Już samo słuchanie śpiewu ptaków może zmniejszać poziom odczuwalnego stresu.
A żeby ptaki podglądać niekoniecznie trzeba jechać na błota i rozlewiska i spędzać godziny w stroju moro z lornetką na wieży obserwacyjnej. Można to też robić w mieście, przez własne okno, zaglądając do budki lęgowej lub karmnika. Pod warunkiem, że miasto te ptaki do siebie zaprosi. Gdynia robi to od ćwierćwiecza. Przez te wszystkie lata mieszkańcy zbudowali w ramach konkursu „Zapraszamy ptaki do Gdyni” blisko 6 tysięcy budek i karmników oraz wykonali prawie 600 prac plastycznych w roku 2021 – jedynym, kiedy pandemia wymusiła inną organizację konkursu.
– Tegoroczna edycja konkursu „Zapraszamy ptaki do Gdyni” jest wyjątkowa i specjalna. To już 25 raz namawiamy wszystkich by chwycili za młotki, piły oraz wkrętarki i rodzinnie usiedli do majsterkowania. Konkurs organizowany jest nieprzerwanie już ćwierć wieku. Zapewne niejeden rodzic sam w szkole brał udział w tym konkursie i teraz może wspólnie z dzieckiem powrócić do wspomnień sprzed lat. Niesłabnące zainteresowanie konkursem pokazuje jak kolejne pokolenia młodych gdynian są zainteresowane losem naszych skrzydlatych towarzyszy. Jest to doskonały pretekst do rozmów na temat odpowiedzialnego dokarmiania ptaków oraz na wszystkie inne ptasie tematy. Z pomocą gdyńskich uczniów w tym roku również wzbogacimy Gdynię w nowe miejsca lęgowe dla ptaków oraz wspaniałe karmniki, w których można będzie dokarmiać i obserwować ptaki – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji, któremu podlega organizujący konkurs Wydział Środowiska.
Celami skierowanego głównie do gdyńskich uczniów konkursu są:
- poznawanie gatunków ptaków żyjących w mieście i jego okolicach,
- zachęcanie dzieci i młodzieży do działań na rzecz ochrony przyrody,
- uzupełnianie miejsc lęgowych dla ptaków – dziuplaków, którym wycinanie starych drzew oraz termomodernizacja budynków ogranicza możliwość zakładania gniazd,
- wspieranie walki z owadzimi szkodnikami, stanowiącymi pokarm dla ptaków poprzez wieszanie budek lęgowych na drzewach opanowanych przez szkodniki,
- edukacja na temat właściwych zasad dokarmiania ptaków.
Zasady konkursu
Jubileuszowa edycja konkursu to okazja do zdobycia cennych i kolekcjonerskich nagród indywidualnych i pomocy dydaktycznych dla szkoły.
Prace będą oceniane w dwóch równorzędnych kategoriach – budka lęgowa i karmnik. Autorom 10 najlepszych prac w każdej kategorii zostaną przyznane nagrody rzeczowe. Komisja konkursowa może przyznać także do 10 wyróżnień w każdej kategorii oraz ewentualne nagrody specjalne.
PAMIĘTAJ!
- Jeden uczestnik konkursu – jedna praca (budka lub karmnik).
- Do konkursu nie można zgłaszać budek lęgowych i karmników zakupionych w sklepach.
- Konstrukcja karmnika i budki powinna umożliwiać ich czyszczenie.
Prace złożone w konkursie stają się własnością organizatora i zgodnie z postanowieniami regulaminu po rozstrzygnięciu konkursu zostaną rozdane instytucjom, szkołom i mieszkańcom Gdyni w terminie późniejszym – około połowy marca. Prosimy śledzić informacje – o terminie rozdawaniu prac będzie osobne ogłoszenie.
Karmniki i budki lęgowe należy zgłaszać do koordynatora szkolnego. Przyjmowanie prac (w tym indywidualnych) w Wydziale Środowiska trwa do 17 lutego 2023 roku do godziny 15:45, (informacja w portierni) a zwycięzcy zostaną wybrani do 28 lutego 2023 roku.
Szczegółowe informacje na temat konkursu można uzyskać od pracownika Wydziału Środowiska pod numerem telefonu: 58 668 84 78.
Regulamin konkursu w formacie PDF jest do pobrania pod artykułem.
Do pobrania:
Przemysław Kozłowski
UM Gdynia