W piątek, 25 listopada w AmberExpo zakończył się trzydniowy konkurs branżowy SkillsPoland Gdańsk 2022, podczas którego wystąpiło prawie 200 zawodników. Stawką była możliwość reprezentowania naszego kraju na międzynarodowym finale EuroSkills Gdańsk 2023. Konkurs o europejskim zasięgu po raz pierwszy odbędzie się w Polsce.
SkillsPoland to największy konkurs branżowy, skierowany do uczniów szkół zawodowych, studentów kierunków technicznych oraz do osób rozpoczynających swoją karierę. W tym roku w Gdańsku była możliwość zobaczyć zmagania w aż 22 konkurencjach, wśród nich m.in.: architektura krajobrazu, budownictwo cyfrowe czy przemysł 4.0.
– W Gdańsku 50% uczniów szkół ponadpodstawowych, to właśnie uczniowie szkół technicznych, zawodowych i branżowych. SkillsPoland to inicjatywa, która w wyjątkowy sposób podkreśla, jak ważne jest to, co w Gdańsku jest jednym z priorytetów. Konkurencje, z którymi przyszło się zmierzyć zawodnikom, znajdują się w obszarach, w których potrzeba nam wyszkolonych osób – mówiła Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska, ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.
Najlepsi z najlepszych
W trakcie SkillsPoland Gdańsk 2022 wyłonieni zostali zwycięzcy w aż 22 konkurencjach:
- Architektura krajobrazu – drużyna Róża Olszewska i Artur Tsybran
- BIM/budownictwo cyfrowe – Dorota Cieślicka
- Chmura obliczeniowa – Dominik Gubrynowicz
- Cukiernictwo – Patrycja Mrożek
- Cyberbezpieczeństwo – drużyna Jakub Bliźniuk i Filip Brzozowski
- Florystyka – Weronika Kwiatek – Binda
- Frezowanie CNC – Rafał Rygalik
- Fryzjerstwo – Emilia Wilde
- Gotowanie – Janusz Perucki
- Instalacje sanitarne i grzewcze – Paweł Zawieracz
- Instalacje elektryczne – Tomasz Chlipała
- Integracja robotów przemysłowych – drużyna Piotr Wyrzyk i Hubert Krasuski
- Meblarstwo – Mateusz Janta
- Mechanika pojazdów rolniczych i budowlanych – Rafał Piechaczek
- Mechatronika – drużyna Emilia Glibowska i Stanisław Michalski
- Obsługa gości hotelowych – Dawid Miotk
- Przemysł 4.0 – drużyna Krzysztof Woźniak i Patryk Kubański
- Serwis restauracyjny – Łukasz Kobyłecki
- Stolarstwo – Radosław Kropaczewski
- Spawalnictwo – Alan Kaczkowski
- Technologia mody – drużyna Filip Borzym i Maksymilian Młynarski
- Zabiegi kosmetyczne – Adam Skibiński
Podczas konkursu wystąpiło 200 zawodników (gościnnie również zawodnicy zagraniczni), a ich zmagania oceniało 140 sędziów z Polski i zagranicy. Przestrzenie AmberExpo przez 3 dni odwiedziło ponad 10 tysięcy widzów, którzy poza kibicowaniem mogli spróbować swoich sił w kilkunastu strefach „try a skill”, strefie gamingowej, a ponadto wziąć udział w warsztatach tematycznych dla nauczycieli, odwiedzić targi szkół i strefy partnerskie. Wydarzenie uświetniły panele dyskusyjne z przedstawicielami nauki, biznesu i instytucji publicznych.
Zawody na szczeblu europejskim
Przyszłoroczne EuroSkills, które odbędą się w Gdańsku, to największe w Europie zawody umiejętności branżowych organizowane na Starym Kontynencie od 2008 roku. Polska po raz pierwszy uzyskała zaszczytne miano organizatora tego wyjątkowego konkursu, potocznie nazywanego „Igrzyskami Olimpijskimi zawodów branżowych”. Rywalizacja toczyć się będzie w ponad 50 konkurencjach w 6 obszarach: technologia informatyczna i komunikacyjna, produkcja i inżynieria, technologia budownictwa, transport i logistyka, usługi społeczne i osobiste, sztuka i moda.
– Za rok w Gdańsku będziemy mieli ponad 600 zawodników z ponad 30 krajów świata. Będą konkurować w widowiskowych dyscyplinach, od takich tradycyjnych jak florystyka czy gotowanie, po takie jak mechatronika, robotyka czy cyfrowe projektowanie budynków – mówił Marek Zając, wiceprezes spółki SkillsPoland.
Głównymi celami przyświecającymi od ponad 70 lat idei WorldSkills jest podnoszenie kwalifikacji zawodowych, wymiana dobrych praktyk oraz budowanie wizerunku szkolnictwa branżowego. Zawodom towarzyszą rozmaite pokazy, występy i konferencje, a na miejsce zjeżdżają się przedstawiciele wiodących firm z całego świata, aby szukać potencjalnych pracowników i managerów.
Patryk Rosiński
fot. Grzegorz Mehring
Urząd Miejski w Gdańsku