Znamy szczegóły ustawy o dystrybucji węgla przez samorządy. Jakie warunki trzeba spełnić i co należy zrobić, aby nabyć go po preferencyjnej cenie? Tłumaczymy w artykule.
W środę, 2 listopada ustawa o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych została podpisana przez prezydenta RP Andrzeja Dudę. Z jej zapisów wynika, że gminy mogą włączyć się w proces zakupu i dystrybucji węgla i sprzedawać go mieszkańcom po cenie nie wyższej niż 2 tys. zł za tonę (cena nie obejmuje kosztów transportu).
Z preferencyjnych warunków zakupu mogą skorzystać wyłącznie osoby fizyczneuprawnione do dodatku węglowego. O tym, kto może go otrzymać, pisaliśmy w osobnym artykule.
W Urzędzie Miasta Gdyni trwają intensywne prace nad przygotowaniem systemu dystrybucji węgla dla mieszkańców. Do zakupu węgla po preferencyjnej cenie w naszym mieście jest upoważnionych ponad 2000 osób.
– W ostatnim tygodniu zbieraliśmy zapotrzebowanie na konkretny sortyment węgla i szacowaliśmy ile surowca będą chcieli kupić mieszkańcy. Na tę chwilę ok. 55% z nich deklaruje chęć skorzystania z takiej możliwości. Dla mieszkańców najważniejsza jest jednak jakość dostarczonego węgla. Zgodnie z przepisami ustawy ma być ona potwierdzona certyfikatem. Obecnie procedujemy umowę z firmą PGE Paliwa, od której gmina będzie kupować węgiel. Dopinamy szczegóły związane z dystrybucją do mieszkańców – mówi Rafał Klajnert, dyrektor Urzędu Miasta Gdyni i sekretarz miasta.
Aby kupić węgiel po preferencyjnej cenie, trzeba złożyć odpowiedni wniosek. Będzie można to zrobić od poniedziałku, 7 listopada w Centrum Obsługi Mieszkańca, które działa w Centrum Riviera. Wnioski będą dostępne na miejscu oraz online – w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Gdyni.
Wnioski będą od razu weryfikowane przez pracowników Centrum Obsługi Mieszkańca. Jeśli zostaną rozpatrzone pozytywnie, mieszkaniec otrzyma imienne polecenie zapłaty, z którym będzie mógł bezpośrednio udać się do kasy w tym samym punkcie.
Natomiast jeśli wniosku nie będzie można zweryfikować na miejscu, mieszkaniec zostanie poinformowany o dalszej procedurze.
Szczegółowe informacje oraz wzór wniosku pojawią się w najbliższych dniach.
Ile węgla będzie można kupić?
Ilość węgla, jaką będzie można nabyć dla jednego gospodarstwa domowego, określono w rozporządzeniu ministra aktywów państwowych. Samorząd nie ma na to wpływu. Z zapisów wynika, że dla jednego gospodarstwa domowego będzie można kupić maksymalnie 3 tony węgla – 1,5 tony do 31 grudnia br. oraz 1,5 tony od 1 stycznia 2023 roku.
Redakcja portalu Gdynia.pl
fot. Kamil Złoch