Pułkownik Dąbek uhonorowany pamiątkową tablicą

Był zasłużonym dla Gdyni i kraju wojskowym. We wrześniu 1939 roku pełnił obowiązki dowódcy Lądowej Obrony Wybrzeża. Mowa o pułkowniku Stanisławie Dąbku. Poświęcona mu tablica została dziś odsłonięta na skwerze im. Ireny Kwiatkowskiej na gdyńskim Obłużu. W uroczystości udział wzięli m.in. prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, wiceprezydent Marek Łucyk, przedstawiciele Marynarki Wojennej, parlamentarzyści, radni miasta i dzielnicy oraz mieszkańcy.

Skwer im. Ireny Kwiatkowskiej to jedno z najchętniej uczęszczanych przez mieszkańców Obłuża miejsc rekreacji w tej części Gdyni. Okolice popularnego stawku to miejsce spotkań mieszkańców dzielnicy czy zabaw najmłodszych. W poniedziałek, 19 września, skwer wzbogacił jeszcze jeden element. To pamiątkowa tablica, będąca uhonorowaniem życia i działań zasłużonego dla naszego kraju i miasta pułkownika Stanisława Dąbka.

W uroczystości jej odsłonięcia udział wzięli m.in. prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, wiceprezydent Marek Łucyk, przedstawiciele Marynarki Wojennej, radni miasta, parlamentarzyści, osoby związane z Obłużem oraz mieszkańcy dzielnicy.

– Historia Gdyni to historia niezwykłych ludzi. Na różnych etapach – kiedy rodziło się miasto, potem było budowane, kiedy były takie momenty, że trzeba było walczyć, często z ofiarą krwi, o wolność, o godność – wiele postaci, które mieliśmy zaszczyt dzisiaj wspominać, jako mieszkańców naszego miasta, to prawdziwi bohaterowie. Bez wątpienia taką postacią, heroiczną, wielką, i jakże symboliczną dla naszego miasta, jest pułkownik Stanisław Dąbek. To taki nasz obowiązek, żebyśmy tą sztafetę pamięci, emocje, świadomość – kim były te wielkie, wspaniałe postacie naszego miasta – utrwalali i przypominali – mówił Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. 

Tablica powstała z inicjatywy Rady Dzielnicy Obłuże. Wykonana jest z kamienia, a zdobiąca ją inskrypcja głosi: „Pamięci pułkownika Stanisława Dąbka, bohaterskiemu dowódcy Lądowej Obrony Wybrzeża w wojnie z niemieckim najeźdźcą w 1939 roku. Mieszkańcy Obłuża”.

– My, radni dzielnicy Obłuże, mamy ogromną satysfakcję, że jest to pierwsza i jedyna w przestrzeni publicznej w Gdyni tablica upamiętniająca pamięć pułkownika Stanisława Dąbka. Miejsce, gdzie ustawiono odsłanianą w dniu dzisiejszym tablicę, jest szczególne. Obok przebiega ulica pułkownika Stanisława Dąbka. Jest to ulica, która łączy trzy północne dzielnice Gdyni. Rozpoczyna się na Oksywiu, przebiega przez Obłuże i kończy się na Pogórzu. Ponadto niedaleko stąd, bo na terenie jednostki wojskowej na Babich Dołach, śmierć poniósł pułkownik Stanisław Dąbek – mówił podczas uroczystości Jan Gumiński, przewodniczący Rady Dzielnicy Obłuże.

Kamień i tablicę według projektu przygotował Stanisław Śliwa, generał Piłsudczyków, prezes Zarządu Krajowego Związku Piłsudczyków RP. To on także wykonał tablicę poświęconą admirałowi Józefowi Unrugowi, odsłoniętą w czerwcu ubiegłego roku również na Obłużu.

Stanisław Dąbek urodził się 28 marca 1892 roku w Nisku na Podkarpaciu. Podczas I wojny światowej walczył w stopniu podporucznika w armii Austro-Węgier. Pod koniec 1918 roku wstąpił do Wojska Polskiego i walczył w wojnie polsko-bolszewickiej. W przededniu II wojny światowej wyznaczony na dowódcę Morskiej Brygady Obrony Narodowej oraz p.o. dowódcy Lądowej Obrony Wybrzeża. Obroną dowodził do 19 września, kiedy to w obliczu przeważających sił Wehrmachtu i nieuchronnej klęski, odebrał sobie honorowo życie strzałem z pistoletu w głowę, nakazując wcześniej niezwłoczne zakończenie walk po jego śmierci. Pułkownika Stanisława Dąbka pośmiertnie awansowano na stopień generała brygady.

 Paweł Kukla
fot. Kamil Złoch


Poprzedni artykułJesienna bajka –warsztaty dla dzieci i opiekunów w Światowidzie
Następny artykułNowe tablice upamiętnią wybitnych mieszkańców Oliwy
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze