Narodowe Muzeum Morskie chce upamiętnić 50. rocznicę zwycięstwa załogi „Daru Pomorza” w regatach Operation Sail. W tym celu muzealnicy poszukują uczestników tego historycznego rejsu z 1972 roku. Zamierzają zaprosić ich na pokład żaglowca, a także przeprowadzić z nimi wywiady.
Udział „Daru Pomorza” w regatach Operation Sail w 1972 roku dla wielu był sporym zaskoczeniem. Dlaczego? Był to pierwszy żaglowiec z krajów socjalistycznych, który wystartował w tych zawodach. Polska fregata nie miała sobie równych i wygrała. Wyprzedziła o niecałe pięć minut zachodnioniemiecki bark „Gorch Fock”. „Darem Pomorza” dowodził wtedy kpt. ż.w. Kazimierz Jurkiewicz.
– Oprócz stałej załogi na pokładzie byli też studenci szkół morskich w Gdyni i Szczecinie, a także dziennikarze i fotograficy. Wieść o zwycięstwie szybko dotarła do Polski. Po powrocie do portu załodze zgotowano uroczyste i imponujące powitanie. Potem żeglarzy uhonorowano odznaczeniami państwowymi, a cała załoga otrzymała nagrodę „Rejs Roku”– mówi Arleta Gałązka, kustoszka „Daru Pomorza”.
W tym roku minie 50 lat od tego historycznego zwycięstwa. Z tej okazji Narodowe Muzeum Morskie chce zorganizować spotkanie z uczestnikami rejsu i poszukuje osób, które brały w nim udział.
– Planujemy spotkać się z nimi i nagrać rozmowy. Liczymy, że zechcą podzielić się wspomnieniach z rejsu. Chcemy dowiedzieć się, jakie emocje im towarzyszyły, jaka atmosfera panowała na pokładzie i czy po latach wciąż myślą o tej wyprawie z sentymentem – dodaje Gałązka.
Wywiady z uczestnikami zostaną przeprowadzone na początku maja i w czerwcu. Potem będzie można je obejrzeć na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych Narodowego Muzeum Morskiego.
Osoby, które brały udział w regatach Operation Sail w 1972 roku, mogą się zgłaszać, wysyłając e-mail na adres: a.galazka@nmm.pl lub dzwoniąc pod nr tel. 690-232-409.
Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej Narodowego Muzeum Morskiego.
9 września, czyli w 50. rocznicę powrotu „Daru Pomorza” z regat do Gdyni ma się odbyć kameralne spotkanie z uczestnikami rejsu na pokładzie żaglowca.
źródło: Narodowe Muzeum Morskie
fot. Janusz Uklejewski, zbiory NMM