Dyrektorzy największych polskich muzeów, przedstawiciele świata nauki, kultury oraz biznesu uczestniczyli w ostatnim spotkaniu Rady Muzeum Gdańska. Podsumowanie 4 lat kadencji w okresie 2018-2021 odbyło się w Muzeum Bursztynu w trybie hybrydowym. Podczas spotkania zatwierdzony został plan merytoryczny i finansowy na 2022 rok. 

– Przez cztery ostanie lata oddziały Muzeum Gdańska odwiedziło ponad 1,36 mln osób. Zorganizowaliśmy 68 wystaw czasowych w 9 udostępnionych do zwiedzania oddziałach, 21 wystaw plenerowych i wydaliśmy 45 publikacji. W ponad 500 nieodpłatnych wydarzeniach wzięło udział ponad 130 tys. osób. Mamy ponad 350 darczyńców, a nasza kolekcja wynosi 37 tys. skatalogowanych obiektów. W mijającym roku nasze oddziały odwiedzali głównie turyści z Polski, w tym blisko co piąta osoba z naszego miasta. Istniejemy po to, by opowiadać o Gdańsku – mówił Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Czym jest rada muzeum?

Zgodnie z ustawą o Muzeach z 1996 roku każde muzeum rejestrowe musi posiadać organ sprawujący kontrolę nad działalnością statutową instytucji, zwłaszcza w zakresie wypełniania misji instytucji. Członków Rady co cztery lata delegują przedstawiciele organizatora, środowiska twórcze oraz fundacje wspierające działalność danego Muzeum, jego dyrektor, a także sama Rada. Funkcja jest czysto honorowa. Za swoją pracę członkowie Rady nie pobierają wynagrodzeń.

Rada Muzeum Gdańska w kadencji 2018-2021 liczyła piętnaścioro członków. Jej przewodniczącym był prof. Edmund Kizik, a wiceprzewodniczącym prof. Cezary Obracht-Prondzyński. W składzie Rady znaleźli się również dyrektorzy największych muzeów miejskich, przedstawiciele świata kultury oraz biznesu:

 • dr Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Krakowa,
 • dr Dariusz Kacprzak, wicedyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie,
 • dr hab. Mariusz Czepczyński, prof. UG z Wydziału Oceanografii i Geografii,
 • prof. Wiesław Długokęcki z Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego,
 • prof. Igor Hałagida z Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego,
 • prof. Krzysztof Polkowski – Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku,
 • prof. Piotr Niemcewicz z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu,
 • dr Sylwia Bykowska z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk,
 • Robert Pytlos, koordynator ds. Bursztynu z Urzędu Miasta Gdańska,
 • Wojciech Duda, historyk i redaktor „Przeglądu Politycznego”,
 • dr Zbigniew Canowiecki, prezydent zarządu „Pracodawcy Pomorza”,
 • Władysław Zawistowski, dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Członkiem Rady Muzeum Gdańska był również śp. dr Jacek Kriegseisen z Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego.

Plany Muzeum Gdańska na 2022 rok

Podczas ostatniego spotkania członkowie Rady Muzeum Gdańska zatwierdzili jednogłośnie plan merytoryczny i finansowy na 2022 rok. Otrzymali również Medale Muzeum Gdańska.  

– W 2022 r. będziemy rewaloryzować zabytki związane z historią naszego miasta, opracowywać scenariusze nowych wystaw stałych, m.in. w Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku. Przygotujemy także szereg ciekawych wystaw czasowych. Latem przyszłego roku do Gdańska przyjadą obrazy mistrzów polskiego malarstwa, m.in. Jana Matejki, Józefa Chełmońskiego i Jacka Malczewskiego. Nim to się stanie późną zimą w Ratuszu Głównego Miasta zobaczymy najstarsze pocztówki z widokami naszego miasta. Wystawa będzie o tyle ciekawa, że niektóre z eksponatów, które pochodzą z prywatnych zbiorów, zostaną po raz pierwszy zaprezentowane szerokiej publiczności. Wydamy nowe publikacje i internetowe czasopismo. Złożyliśmy wnioski grantowe na kwotę 750 tys. złotych – dodał Waldemar Ossowski.

Skład nowej Rady Muzeum Gdańska zostanie powołany najpóźniej pod koniec stycznia 2022 roku i będzie liczył 9 członków.

Andrzej Gierszewski
fot. A. Grabowska
Muzeum Gdańska

Nauka Jest OK
Poprzedni artykułDofinansowanie „Łącząc Europę” dla Portu Gdynia
Następny artykułPomóżmy Oldze wygrać z chorobą
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze