Już po raz 30 policjanci będą czuwali nad bezpieczeństwem kwestujących wolontariuszy i tych wszystkich, którzy wspierają WOŚP. Na ulicach pojawi się więcej policjantów z różnych pionów. Przypominamy o tym, że w przypadku gdy będziemy świadkami sytuacji wymagającej interwencji mundurowych, alarmujmy ich, dzwoniąc pod alarmowy numer telefonu 112.
Już od wielu lat, na początku stycznia policjanci przygotowują się do zabezpieczenia Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na ulicach Starogardu Gdańskiego pojawi się więcej funkcjonariuszy. W zapewnienie bezpieczeństwa kwestujących i mieszkańców zaangażowani zostaną kryminalni, mundurowi z prewencji oraz ruchu drogowego. Ci ostatni będą dbali między innymi o bezpieczeństwo użytkowników dróg oraz płynność ruchu w rejonie starogardzkiego rynku, gdzie o godzinie 20:00 odbędzie się zakończenie finału światełkiem do nieba.
Policjanci nawiązali kontakt z organizatorem tegorocznego finału w celu ustalenia zasad współpracy oraz kierunków działań mających zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom oraz kwestującym wolontariuszom. Ponadto mundurowi są w stałym kontakcie z przedstawicielami starogardzkiego OSIRu – organizatorem 30 Finału WOŚP, z którym na bieżąco wymieniane są informacje mogące mieć wpływ na bezpieczeństwo uczestników Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Wczoraj tj. 26 stycznia br. policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Starogardzie Gdańskim uczestniczyli również w odprawie online z udziałem sztabu WOŚP i osobami, które będą zajmowały się kwestowaniem. W spotkaniach tych brało udział blisko 300 wolontariuszy. Ponadto policjanci przygotowali kilka porad dla darczyńców i osób kwestujących na rzecz tegorocznego WOŚP.
Pamiętajmy, że:
- Każdy z wolontariuszy będzie wyposażony w identyfikator imienny ze zdjęciem, który musi zawierać m.in. numer zbiórki, hologram potwierdzający oryginalność identyfikatora, pieczątkę Fundacji oraz kod QR. Identyfikator musi być wypisany czytelnie. Zdjęcie musi być wyraźne, a wizerunek osoby na zdjęciu powinien odpowiadać wyglądowi wolontariusza;
- Każdy wolontariusz musi nosić swój identyfikator w widocznym miejscu;
- Skarbonka wolontariusza musi być oklejona banderolami Fundacji WOŚP. Na górze przy otworze do wrzucania pieniędzy powinien znajdować się wyraźnie napisany ten sam numer kwestującego, który widnieje na identyfikatorze.
- Jeśli będą mieli Państwo podejrzenie, że ktoś podszywa się pod wolontariusza WOŚP i posługuje się podrobionym identyfikatorem lub podejrzanie wyglądającą puszką, prosimy o kontakt z Policją na numer telefonu alarmowego 112.
Prosimy również o wszelkie informacje dotyczące podejrzanych zachowań napotkanych osób, które zagrażają bezpieczeństwu wolontariuszy i osób kwestujących.
Porady dla wolontariuszy:
- Prowadźcie zbiórkę pieniędzy w bezpiecznych miejscach: centrach handlowych, w których zatrudnieni są pracownicy ochrony, głównych ciągach komunikacyjnych; miejscach dobrze oświetlonych miejscach, w których występuje duże natężenie ruchu pieszych, miejscach objętych monitoringiem kamer, itp.
- Nie prowadźcie zbiórek w miejscach mało uczęszczanych, na źle oświetlonych ulicach,
- Unikajcie prowadzenia zbiórek pieniędzy samodzielnie. W grupie jest zawsze bezpieczniej!!! Starajcie się zapewnić sobie towarzystwo innych wolontariuszy, a jeżeli to możliwe, opiekę osób dorosłych.
- Szczególnie ważne jest, abyście wracając do Waszego sztabu, po zakończeniu zbiórki pieniędzy, poruszali się w grupie, korzystajcie z pomocy Waszych znajomych, bliskich.
- Pamiętajcie również o stosowaniu się do obowiązujących obostrzeń i zaleceń związanych z przeciwdziałaniem Covid19, szczególnie o zakładaniu maseczek w sklepach, galeriach oraz innych obiektach użyteczności publicznej.
Jeżeli będziecie tego potrzebowali, zwracajcie się o pomoc do Policji – numer telefonu alarmowego 112 lub straży miejskiej (numer telefonu alarmowego 986).
Wszystkim wolontariuszom życzymy pełnych puszek, życzliwości przechodniów i bezpiecznego powrotu do swoich sztabów WOŚP!