Wystartuj w PKO Gdynia Półmaratonie

Biegowe wydarzenie sportowe, które elektryzuje tłumy, powraca w wielkim stylu. W sobotę, 18 maja, Gdynia stanie się ponownie areną sportowej rywalizacji biegaczy. Tego dnia o godzinie 20:00 na jej ulice ruszą tysiące zawodników z całego kraju, by zmierzyć się z półmaratońskim wyzwaniem.

• 5. edycja półmaratonu w Gdyni
  • W ofercie półmaraton, sztafeta, bieg na 5 km i zawody dla dzieci
  • Rejestracja do 11 maja

Jeden bieg, trzy dystanse

Półmaraton w Gdyni
 to nie tylko sportowe wyzwanie, ale także wyjątkowa okazja do spędzenia czasu w atmosferze radości wraz z innymi biegaczami, których na tą chwilę jest ponad 3000. W ramach tegorocznej edycji, uczestnicy będą mieli szansę zmierzyć się z dystansem półmaratonu, który posiada atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, 3-osobową sztafetą półmaratońską oraz biegiem na 5 km. Limit uczestników zawodów został ustalony na 6000 osób, a rejestracja trwa do 11 maja lub do momentu wyczerpania dostępnych miejsc.

Nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych. W samo południe, wystartuje Frugo Kids Run, czyli impreza dla dzieci i młodzieży. Ci, w zależności od wieku, do pokonania będą mieli od 100 do 1000 metrów.

Malownicza, gdyńska trasa

Start półmaratonu odbędzie się z malowniczego Skweru Kościuszki w Gdyni o godzinie 20:00
. Podczas pierwszych kilometrów biegu zawodniczki i zawodnicy podziwiać będą mogli między innymi ORP Błyskawica, Dar Pomorza, Sea Towers czy Dworzec Morski. Następnie miną Port Gdynia, Muzeum Emigracji, gdyńską stocznię stację Gdynia Główna i swoje korki skierują ku obiektom Gdyńskiego Centrum Sportu. Ostatnie kilometry wiodły będą ulicą Świętojańską oraz Bulwarem Nadmorskim wprost do mety usytuowanej na Skwerze Kościuszki.

Najlepsi i najszybsi biegali w Gdyni

Przypomnijmy, że pierwsza edycja gdyńskiego półmaratonu odbyła się 20 marca 2016 roku, a linię mety przekroczyło 4125 zawodników. Gwiazdą imprezy był srebrny medalista olimpijski z Londynu oraz podwójny mistrz świata (Berlin 2009, Daegu 2011) Abel Kirui z Kenii, który po zaciętej walce uplasował się na trzecim miejscu. Historycznym triumfatorem imprezy został Maiyo Kimaiyo Hillary Kiptum, również z Kenii, któremu pokonanie 21 km trasy zajęło 1 godzinę, 2 minuty i 41 sekund. Wśród kobiet, z czasem 1:13:16, zwyciężyła także Kenijka Chebet Agnes.

Kolejne edycje, które odbyły się w latach 2017-2019 ukończyło odpowiednio 5895, 5889 i 6237 osób. W 2020 roku z powodu pandemii koronawirusa zawody towarzyszące Mistrzostwom świata w półmaratonie musiały zostać odwołane. Zorganizowany został jedynie światowy championat, w którym Krystian Zalewski (1:01:32) ustanowił nowy rekord Polski, a drużyna kobiet uplasowała się na 7. miejscu. To były najlepsze rezultaty naszych biegaczy w historii tych prestiżowych zawodów, w trakcie których padło wiele fantastycznych wyników, w tym rekord świata w biegu kobiet oraz rekord mistrzostw ustanowiony przez zwycięzcę biegu elity mężczyzn.

Rejestracja na zawody jest możliwa poprzez formularz dostępny na stronie SlotMarket.pl, a organizatorem PKO Gdynia Półmaratonu jest Sport Evolution Group Sp. z o.o.