Kulturalne lato w Gdyni

Tegoroczne lato w Gdyni upłynie pod znakiem literatury i czytelniczych atrakcji. Nie zabraknie kulturalnych wydarzeń, które na stałe wpisały się w kalendarz miejskich imprez. W czerwcu po raz pierwszy zagości u nas Festiwal Reportażu Non-Fiction. W lipcu powróci Plener Literacki. A w sierpniu Gdynia tradycyjnie stanie się Miastem Słowa.

Mole książkowe i pasjonaci literatury w najbliższe wakacje powinni zawitać do Gdyni. Będzie tu na nich czekać moc atrakcji.

– Gdynia literaturą stoi, a w tym roku będzie jeszcze bardziej dynamiczną areną dla miłośników słowa pisanego. Zapraszamy wszystkich wielbicieli książek do udziału w wyjątkowych wydarzeniach – mówi Maja Wagner, naczelniczka Wydziału Kultury Urzędu Miasta Gdyni.

Plener Literacki

Do naszego miasta powraca Plener Literacki, czyli trzy dni spotkań z pisarzami i językoznawcami, a także wyjątkowa okazja, aby zdobyć ciekawe książki w promocyjnych cenach.

Wydarzenie potrwa od 19 do 21 lipca, a odbędzie się tradycyjnie na bulwarze Nadmorskim. To kiermasz książek połączony z atrakcyjnym programem literackim. Coś dla siebie znajdą tam zarówno miłośnicy dobrej lektury, jak i ci, którzy czytają okazjonalnie. Wstęp wolny.

Na stoiskach wydawniczych pojawią się zarówno nowości, jak i bestsellery. Na pewno będzie w czym wybierać. Wystawcy przygotują również ofertę specjalną.

Festiwal Miasto Słowa

Gdynia stawia literaturę na wysokim miejscu i dba o odpowiedni poziom artystyczny wydarzeń kulturalnych. Świadczy o tym m.in. Nagroda Literacka Gdynia i towarzyszący jej festiwal literacki Miasto Słowa. Program obejmuje szereg spotkań, dyskusji i przedsięwzięć poświęconych literaturze. To przegląd najważniejszych tytułów, obiecujących debiutów i premier, a także przewodnik po ciekawych zjawiskach w rodzimej literaturze.

W tym roku festiwal potrwa od 28 sierpnia do 1 września. To będzie okazja do spotkania m.in. z autorami najciekawszych książek, które pojawiły się w ostatnim czasie na polskim rynku wydawniczym. Wstęp wolny.

Kulminacyjnym momentem będzie finał Nagrody Literackiej Gdynia. Kostki Literackie zostaną wręczone 30 sierpnia.

W tym roku do konkursu o nagrody zgłoszono rekordową liczbę książek – aż 717. W kategorii „Esej” – 82 tytuły, w kategorii „Proza” – 231 pozycji, w kategorii „Poezja” – 241 książek, a w kategorii „Przekład na język polski” – 163 tytuły.

Festiwal Reportażu Non-Fiction

Z Krakowa do Gdyni przenosi się również Festiwal Reportażu Non-Fiction. Zawita do naszego miasta od 28 do 30 czerwca. Hasłem przewodnim wydarzenia będzie „Morze”.

Dzięki przenosinom do Gdyni festiwal wzbogaci się o pozaliterackie formy reportażu: radio, podcasty czy wystawę fotoreportażu.

Organizatorzy festiwalu od lat kładą szczególny nacisk na tematy związane z wrażliwością społeczną, różnymi formami wykluczenia, katastrofą ekologiczną, ubóstwem, rynkiem pracy czy gentryfikacją. W tym roku skupią się m.in. na migracjach i migrantach, pograniczu, kolonializmie czy elektrowniach jądrowych.

Więcej informacji można znaleźć w osobnym artykule na gdynia.pl. Szczegóły temat programu pojawią w drugiej połowie maja.

Magdalena Czernek
fot. Anna Rezulak
UM Gdynia

Poprzedni artykułRusza Rolkowisko
Następny artykułReaguj na przemoc – spraw, by Twój dom był bezpieczny
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze