Dlaczego doszło do Holokaustu? Jakie postawy wywoływał on wśród mieszkańców Europy? O tym opowiada wystawa, którą od 1 września będzie można oglądać na skwerze Kościuszki. „Byli sąsiadami. Ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady” to ekspozycja przygotowana przez United States Holocaust Memorial Museum. Dotychczas zaprezentowano ją już w 21 krajach.
Wystawa „Byli sąsiadami. Ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady” powstała w 2013 roku z okazji 20-lecia United States Holocaust Memorial Museum. Do 2017 roku można było ją oglądać w siedzibie tej instytucji w Waszyngtonie. Potem stworzono mobilną wersję wystawy, która jest prezentowana na całym świecie.
Od 1 września plenerowa ekspozycja będzie dostępna na skwerze Kościuszki w Gdyni. Wystawa opowiada o postawach, które wobec masowej eksterminacji ludności żydowskiej przyjęli mieszkańcy Europy. Poddaje ona analizie niektóre z kluczowych pytań dotyczących Holokaustu. Dlaczego był on możliwy? Co sprawiło, że tak wielu zwykłych ludzi w całej Europie popierało zbrodnie nazistów lub milczało? Dlaczego tak niewielu pomagało tym najbardziej zagrożonym? Co kierowało tymi, którzy nie wykorzystywali okazji i nie ulegali pokusie zdrady bliźnich, pokazując, że nawet w nadzwyczajnie trudnych czasach istnieje alternatywa dla współudziału w złych czynach?
Całość ma pokazać, że jednostki mogą samodzielnie podejmować decyzje. Analizując wybory, jakich dokonywali zwykli ludzie w przeszłości, odbiorcy będą mieli szansę zastanowić się nad swoimi rolami i obowiązkami w dzisiejszych czasach.
Wystawę będzie można oglądać w przestrzeni miasta do 30 września.
O wystawie
Mobilna wersja ekspozycji została przetłumaczona na 10 języków. Dotychczas zaprezentowano ją już w 21 krajach. W Polsce po raz pierwszy pojawiła się w styczniu 2022 roku w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Do tej pory była także prezentowana w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie czy Łodzi.
O United States Holocaust Memorial Museum
United States Holocaust Memorial Museum to niezależna, federalna instytucja edukacyjna, amerykańskie narodowe miejsce pamięci o ofiarach Holokaustu. Utrwala pamięć o Holokauście i dba o jego prawidłowe rozumienie. Poprzez siłę historii zagłady muzeum wzywa do przeciwstawiania się antysemityzmowi i innym formom nienawiści, a także do wspierania ludzkiej godności.
Magdalena Czernek
UM Gdynia