Pierwsza część LX sesji Rady Miasta Gdyni odbyła się 24 stycznia. Drugą zaplanowano w urodziny miasta – 10 lutego. Podczas obrad pod głosowanie poddano uchwały dotyczące m.in. przyjęcia Strategii Rowerowej dla Miasta Gdyni do 2030 roku oraz uzgodnienia realizacji inwestycji celu publicznego w obrębie strefy ochrony pomnika przyrody – „Alei bukowej”.
Podczas sesji, która odbyła się 24 stycznia w sali obrad Urzędu Miasta Gdyni, pod głosowanie zostały poddane uchwały dotyczące m.in.:
- nadania Medalu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego „Za wybitne zasługi dla Gdyni” pani doktor Alinie Winiarskiej, panu Tomaszowi Brodewiczowi oraz Morskiej Agencji Gdynia
Gdynia od wielu lat prowadzi działania na rzecz rozwoju ruchu rowerowego, obejmujące rozwój infrastruktury rowerowej oraz działania promocyjno-edukacyjne wśród różnych grup wiekowych. Jako pierwsze miasto w Polsce uruchomiła dla mieszkańców bezpłatną wypożyczalnię rowerów towarowych oraz program dofinansowania do zakupu roweru elektrycznego.
Strategia Rowerowa dla Miasta Gdyni do roku 2030 określa najważniejsze wyzwania i potrzeby rowerzystów, przede wszystkim w zakresie priorytetowych zadań inwestycyjnych uzupełniających braki w sieci infrastruktury rowerowej. Została ona opracowana do roku 2030. Cele strategiczne mają wymiar długofalowy, wykraczający poza ramy czasowe dokumentu. Elementem operacyjnym jest plan działań na lata 2023-2030. Poprzez cały okres obowiązywania dokumentu miasto Gdynia będzie prowadziło regularny monitoring wdrażania działań – co 3 lata – co pozwoli na ich efektywną realizację.
Opracowany dokument był przedmiotem konsultacji, które były przeprowadzane w zeszłym roku od 22 listopada do 5 grudnia.
- przyjęcia programu „Gdynia Wczesnomodernistyczne Centrum Miasta. Plan Zarządzania na lata 2024-2029”
„Gdynia. Wczesnomodernistyczne Centrum Miasta. Plan Zarządzania na lata 2024-2029” jest dokumentem dopełniającym wniosek nominacyjny zespołu modernistycznego Gdyni na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wynika to z faktu, że Plany Zarządzania są obligatoryjnym dokumentem strategicznym dla dóbr nominowanych i wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zasadniczym celem Planu Zarządzania jest dokonanie analizy najważniejszych zagadnień, które mogą mieć wpływ na ochronę wartości, które uzasadniają wpisanie dobra na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i wskazanie sposobów postępowania. Przedstawiany obecnie dokument jest oparty na przyjętym 27 czerwca 2023 r. przez Radę Miasta Gdyni Planie Zarządzania uzupełnionym w zakresie mierników stanu zachowania dobra.
Dokument ten poddano konsultacjom społecznym w okresie 1-14 grudnia 2023 r. z wykorzystaniem następujących form: badania ankietowego poprzez specjalny formularz papierowy i internetowy oraz zbierania uwag i opinii listowych. W toku całych konsultacji nie zgłoszono uwag podważających przyjęte w dokumencie zasady i form ochrony dobra.
- przyjęcia programu polityki zdrowotnej o nazwie „Program profilaktyki raka piersi u mieszkanek Gminy Miasta Gdyni. Kontynuacja na lata 2024-2025”
Program polityki zdrowotnej pn. „Program profilaktyki raka piersi u mieszkanek Gminy Miasta Gdyni. Kontynuacja na lata 2024-2025” jest skierowany do mieszkanek Gdyni w wieku powyżej 20 roku życia, nieleczonych z powodu raka piersi. Jest realizowany od roku 2019 na podstawie opinii Prezesa Agencji Technologii Medycznych i Taryfikacji nr 145/2019.
Założeniem programu są działania edukacyjne w przestrzeni publicznej, medialnej oraz w jednostkach podległych urzędowi miasta i w instytucjach współpracujących. Program obejmuje również indywidualne konsultacje, skierowane do kobiet powyżej 20 roku życia, ze szczególnym uwzględnieniem grupy wiekowej 45-74, realizowane w ramach mobilnych punktów edukacyjnych. Punkty te będą usytuowane w różnych lokalizacjach i będą miały charakter rotacyjny, co pozwoli na zwiększenie dostępności.
W programie przewidziano także organizację w ciągu każdego roku realizacji programu co najmniej jednego dużego wydarzenia o charakterze eventowym w przestrzeni miejskiej. Taki event będzie punktem kulminacyjnym, łączącym działania informacyjno-edukacyjne z badaniami profilaktycznymi.
Wszystkie działania w ramach programu mają na celu zmniejszenie zachorowalności i przedwczesnej umieralności z powodu raka piersi wśród mieszkanek Gdyni.
- uzgodnienia realizacji inwestycji celu publicznego w obrębie strefy ochrony pomnika przyrody – „Alei bukowej”
Inwestycję pn. „Budowa sieci gazowej n/c wraz z przyłączami w Gdyni, ul. Słowackiego, Kilińskiego, Żwirki i Wigury, Piłsudskiego, Bema” zalicza się do kategorii inwestycji celu publicznego w rozumieniu art. 6 pkt 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami.
Zakres planowanych prac wiąże się z koniecznością prowadzenia robót ziemnych na obszarze pomnika przyrody utworzonego uchwałą rady Miasta Gdyni NR XLII/1296/22 z dnia 25 maja 2022 r. w sprawie ustanowienia pomników przyrody, stanowiącego aleję bukową przy al. Marszałka Piłsudskiego, w sąsiedztwie strefy ochrony jednego z elementów alei – buka zwyczajnego Fagus sylvatica. Strefa ochrony przyrody to obszar rzutu korony drzewa powiększony o 1 m.
Zgodnie z art. 45 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody zakazy w stosunku do pomnika przyrody nie dotyczą realizacji inwestycji celu publicznego w przypadku braku rozwiązań alternatywnych, po uzgodnieniu z organem ustanawiającym daną formę ochrony przyrody, którym na podstawie art. 44 ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody jest rada gminy.
Projektowana przebudowa przyłącza gazowego jest konieczna ze względu na wiek istniejącego rurociągu – wymiana sieci pozwoli zapewnić bezpieczeństwo oraz zminimalizuje ryzyko wystąpienia awarii. Działania naprawcze, w przypadku ewentualnej awarii istniejącego przyłącza, w dużo większym stopniu oddziaływałyby negatywnie na pomnik przyrody. Zadbano o maksymalizację ochrony systemu korzeniowego drzewa: przyłącze zlokalizowano w największym możliwym odsunięciu od strefy ochrony drzewa, zakłada się prowadzenie prac głównie metodą bezwykopową (przeciskiem na głębokości ok. 1,1m p p.t.), w sąsiedztwie strefy ochrony drzewa prace będą prowadzone wyłącznie ręcznie.
- zmiany uchwały w sprawie uchwalenia budżetu miasta Gdyni na 2024 rok
W wyniku zmian, które szczegółowo opisane są na stronie BIP (aneks 1), budżet miasta Gdyni wynosi po stronie:
- dochodów 2.119.556.524,59 zł
- wydatków 2.165.950.309,59 zł
- przychodów 177.157.637 zł
- rozchodów 130.763.852 zł
W trybie nadzwyczajnym przyjęto także uchwałę dotyczącą zmiany wysokości budżetu obywatelskiego na zadania wybierane w 2024 roku. Więcej informacji na ten temat znajdziemy w artykule pt. „Dodatkowe miliony na urodzinowe pomysły dla Gdyni”.
Podczas środowej sesji przedstawiono również sprawozdania z prac Rady Dzielnicy Dąbrowa i Komisji Kultury.
Posiedzenie RMG było emitowane na stronie gdynia.pl/sesja oraz portalu eSesja.tv.
Pełny porządek obrad można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej.
Magdalena Śliżewska
UM Gdynia