2 kwietnia obchodziliśmy 18 rocznicę śmierci św. Jana Pawła II, Papieża, który miał olbrzymi wpływ na zmiany jakie zaszły w Europie Środkowo- Wschodniej. Jego posługa duszpasterska od początku do końca dawała otuchy i odwagi w czasach mrocznego komunizmu. Co ważniejsze, dla wielu z nas jego obecność jest żywa także po dziś dzień, co udowodnili Polacy w minioną niedzielę oddając hołd wielkiemu Polakowi.
Nie zniszczono autorytetu św. Jana Pawła II za życia, nie udaje się to jego przeciwnikom także po jego śmierci
„Pokolenie JPII”- taki pasek wyświetlała stacja TVN w tygodniach, kiedy wybitny Papież umierał w 2005 roku. Niestety w ostatnim czasie stacja TVN kolejny raz podjęła się próby przedstawienia Papieża Jana Pawła II w niekorzystnym świetle w kontekście jego ewentualnego uczestnictwa w tuszowaniu pedofilii. Materiał stacji nie spotkał się jednak z pozytywnym odbiorem wśród polskiego społeczeństwa. 2 kwietnia w całej Polsce, także w naszym regionie, mieliśmy do czynienia z wyrazami poparcia. W Olsztynie o godzinie 21:37 pod Wysoką Bramą mieszkańcy mogli wziąć udział we wspólnym różańcu. Wcześniej odśpiewano barkę, ulubioną pieśń Jana Pawła II. Z kolei w Elblągu uroczystości rozpoczęła msza w katedrze św. Mikołaja na Starym Mieście, następnie uroczystości kontynuowano pod pomnikiem Papieża.
Jeżeli św. Jan Paweł II miałby tyle za uszami jak próbują wmawiać nam niektóre media powołując się na księży wątpliwej reputacji lub SB-eckie teczki to dlaczego wielu historyków wiąże komunistyczne służby z zamachem na Papieża Jana Pawła II? Dlatego, że Papież był zgniły moralnie, czy też z tą zgnilizną moralną i światem zła walczył? Co ważne walczył nie tylko poza Kościołem, ale również wewnątrz struktur kościelnych, które miały różnego rodzaju księży powiązanych z agenturą.
Każdy z nas pamięta zamach na Papieża za którym stał Ali Agca. Wg. wielu dochodzeń nie był to przypadkowy strzelec. Do zamachu doszło 13 maja 1981 roku na placu św. Piotra w Rzymie. Ali Agca był związany z Ruchem Wyzwolenia Narodu Tureckiego (RWNT) – lewicową organizacją terrorystyczną. Jako jej przedstawiciel przeszedł w Syrii szkolenie terrorystyczne. Nie bez znaczenia był fakt, że RWNT miało powiązania z bułgarską i sowiecką bezpieką. Z kolei szkolenie w Syrii prowadzili specjaliści z NRD, a prawdopodobnie także Bułgarii.
Autorytet Papieża broni się kolejne lata i pokolenia gdyż słowa Papieża były ponadczasowe. Poprzez słowa pełne wartości duchowej trafiały do milionów ludzi. Czytając wielkanocne orędzia Papieża Jana Pawła II widzimy jak daleko wyprzedzał on przyszłość w swoich analizach.
Ostatnie orędzie wielkanocne z 2005, tuż przed śmiercią…
W swoim ostatnim orędziu tuż przed śmiercią (2005 roku) ostrzegał przed tym by materialny postęp ludów nigdy nie usunął w cień wartości duchowych, które są duszą ich cywilizacji. Dziś, gdy widzimy wojnę na Ukrainie, wojny w innych zakątkach świata jak Syria czy kraje Afryki, a po przeciwnej stronie widzimy różne siły polityczne i biznesowe, które na tych krzywdach ludzkich walczą o własne interesy jak na dłoni widać jak mało wartości pozostało w naszym świecie. Widać to też po protestach, które walczą o legalną aborcję, nawet zdrowych dzieci … przed czym tak mocno przestrzegał Papież… Tymczasem świat i wiele grup społecznych wybiera aborcję, wojny czy sztuczną inteligencję, która może mieć przerażające skutki dla ludzkiej pracy i bezrobocia wielu z nas, a co za tym idzie biedę i problemy ze spłatą kredytów zaciągniętych na swoje domy i mieszkania…
Warto więc w tych chwilach nagonki na św. Jana Pawła II zastanowić się czy postęp cywilizacyjny i bogactwa wybranych grup społecznych jest ważniejszy od mądrości, wartości duchowych i życia tradycyjnej rodziny.
Poniżej prezentujemy wybrane Orędzia Jana Pawła II, które głoszone były zawsze w niedzielny wielkanocny poranek. Orędzia te mają charakter „Urbi et orbi” co oznacza „Miastu i światu”. Papież po raz pierwszy wygłosił je w 1979 roku, a ostatnie (dał do odczytania) w pamiętnym 2005 roku, krótko przed jego śmiercią.
Artykuł pochodzi z najnowszego wydania Gazety Bogaty Region. Chcesz zobaczyć resztę artykułów?