Świętujemy rok Kopernika

Ponad połowę swojego życia spędził na Warmii, w tym kilka w Olsztynie. 2023 rok został uznany Rokiem Mikołaja Kopernika.

Zbliża się oficjalna inauguracja obchodów upamiętniających tego wielkiego uczonego. Cykl wydarzeń rozpocznie się w stolicy Warmii i Mazur w sobotę (21 stycznia). W tym roku przypada 550. rocznica urodzin Kopernika i 480. rocznica jego śmierci.

– Wszystkie nasze instytucje kultury włączają się w obchody – informuje prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. – Nie mam wątpliwości, że oferta będzie atrakcyjna zarówno dla mieszkańców, jak i gości naszego miasta.

Koncerty, odczyty, wystawy, konkursy – to tylko niektóre wydarzenia. Rokowi Kopernika będzie towarzyszyć też specjalne publikacje czy realizacja zaawansowanych projektów. Jednym z nich będzie modernizacja Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego.

– Obiekt otrzyma nową kopułę oraz nowoczesną aparaturę projekcyjną o zupełnie nowych możliwościach multimedialnych – dodaje prezydent Olsztyna. – Ponadto w Planetarium powstanie coś absolutnie wyjątkowego. Habitat Księżycowy to rodzaj stałej wystawy interaktywnej imitującej bazę księżycową, w której poczujemy się jak na powierzchni Srebrnego Globu. Z kolei w Obserwatorium Astronomicznym rozszerzona zostanie oferta kulturalno-edukacyjna.

Rok Kopernika w Olsztynie i regionie zostanie zainaugurowany 21 stycznia (sobota) na Starym Mieście. Okazją będzie historyczna inscenizacja upamiętniająca obronę naszego miasta przed najazdem krzyżackim, którą dowodził sam Mikołaj Kopernik.

* 10:00-11:00 bazylika św. Jakuba
Msza inaugurująca Rok Mikołaja Kopernika
* 11:00-15:00 scena staromiejska
Festyn z okazji obrony Olsztyna przed Krzyżakami przez Mikołaja Kopernika. W programie m.in.: pokazy walk rycerskich, pokazy i wystawa sprzętu Wojska Polskiego z udziałem 9 Olsztyńskiego Batalionu Dowodzenia, występy Zespołu Pieśni i Tańca Kortowo Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, pokazy kowalstwa artystycznego oraz ptaków drapieżnych, koncert muzyki dawnej w wykonaniu Balladum połączony z miniwarsztatami tańców dawnych.
* 11:00-13:00 Kawiarnia Moja
Bezpłatne kulinarne warsztaty z wypiekania Marcepana Królewieckiego o godz. 11.00 i 13.00 (wiek 6+, liczba miejsc ograniczona, zgłoszenia: ala@kawiarniamoja.pl).
* 11:30-12:00 Muzeum Archidiecezji Warmińskiej
Otwarcie wystawy poświęconej Mikołajowi Kopernikowi.
* 12:15-12:45 scena staromiejska
Uroczyste rozpoczęcie Obchodów Roku Mikołaja Kopernika w Województwie Warmińsko-Mazurskim.
* 14:30-15:30 Muzeum Warmii i Mazur
Inscenizacja Obrony Zamku przez Mikołaja Kopernika.

UM Olsztyn

Poprzedni artykułOto najlepsze fotografie
Następny artykułPolicjanci przedstawili zarzuty za postrzelenie psa
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze