Dla wielu osób początek wiosny i ciepłych dni to również początek Naszej Diety. I jak tu przetrwać z sukcesem święta wielkanocne, których potrawy do małokalorycznych nie należą? Z pewnością nie będę namawiać Was do głodowania przy Wielkanocnym stole, ale podpowiem kilka wskazówek, by cieszyć się nimi bez wyrzutów sumienia. W końcu to tylko 2 dni, a najważniejsze jest to w jaki sposób odżywiamy się i dbamy o Naszą Dietę na co dzień – mówi dietetyk Aleksandra Pędzich z Poradni Nasza Dieta.
1. Wielka Sobota – dzień postny – postaraj się zjeść znacznie mniej kalorii niż zwykle. Z pewnością również w wirze świątecznych przygotowań, gotowania potraw, sprzątania i innych domowych obowiązków możemy spalić całkiem sporo kalorii.
2. Wyznacz pory głównych posiłków – a pomiędzy nimi warto, aby na stole nie było nadprogramowych, kalorycznych przekąsek czy słodyczy. Zamiast tego postaw na wodę, herbaty ziołowe, owocowe, zielone czy też owoce lub warzywa do pochrupania.
3. W czasie świąt pozwól sobie na ulubione faszerowane jajka, pieczone pasztety, czy kawałek babki lub mazurka, jednak staraj się pilnować ich porcji. Gdy czujesz się, że jesteś już najedzony, nie dokładaj kolejnej porcji na talerz. Częste dokładki mogą wpłynąć na to, że nie będziesz kontrolować ilości spożywanych posiłków. Postaraj się jedzenie nakładać na talerz tylko raz.
4. Wprowadź zdrowe zamienniki, mniej kaloryczne, a nadal tak samo dobre w smaku. Sos do sałatek przygotuj na bazie jogurtu z niewielkim dodatkiem majonezu. Wybieraj pieczywo pełnoziarniste zamiast białego. Przygotuj warzywne sałatki jako dodatek do wielkanocnych potraw, aby dostarczyć odpowiedniej porcji warzyw. A dodatkowy kawałek ciasta zamień np. na sałatkę owocową z dodatkiem orzechów.
5.Jeśli całej rodzinie zależy, by w święta pilnować się wzajemnie co do spożytych porcji możesz także wyłożyć na stół porcje ciasta dla każdego i resztę schować do lodówki na później.
6.Nie zapominaj o ruchu. Wybierz się np. na wiosenny spacer z rodziną. Wpłynie to na Wasze lepsze samopoczucie i spalicie trochę świątecznych kalorii
Wesołych i smacznych świąt życzy Aleksandra Pędzich z Poradni Nasza Dieta!
——–
Przepisy Wielkanocne od Poradni Nasza Dieta
Pascha Wielkanocna:
Składniki:
- Banan 1 szt
- Daktyle 5 szt
- Ekstrakt waniliowy 1 kropla
- Jogurt naturalny 50 g
- Płatki migdałowe 1,5 łyżki 15g
- Rodzynki 2 łyżki 30g
- Ser twarogowy półtłusty 250g
- Sok pomarańczowy 2 łyżki
Przygotowanie:
Rodzynki zalać gorącą wodą, odstawić. Twaróg zmielić 3-krotnie. Dodać do niego rozgniecionego banana, sok z pomarańczy i jogurt. Zblendować całość na gładką masę. Do masy dodać ekstrakt waniliowy, płatki migdałów, pokrojone daktyle oraz odsączone rodzynki. Wszystkie składniki należy razem wymieszać. Sito o drobnych oczkach, wyłożyć lnianą ściereczką, nałożyć masę. Docisnąć lekko i wyrównać wierzch. Przykryć z góry ściereczką, aby pascha nie wyschła. Wstawić na kilka godzin do lodówki. Po schłodzeniu wyłożyć na talerz.
Pasztet z soczewicy i kaszy jaglanej z żurawiną:
Składniki:
- Soczewica 200 g
- Kasza jaglana 100 g
- Olej rzepakowy 2 łyżki stołowe
- Cebula 1 szt
- Żurawina suszona 4 łyżki stołowe
- Sos sojowy 3 łyżki stołowe
- Pestki słonecznika 2 łyżki stołowe stołowe
- Liść laurowy, ziele angielskie, majeranek, cząber, sól, pieprz
Przygotowanie:
Gotujemy soczewicę i kaszę. Cebulę kroimy w kostkę i podsmażamy
na rozgrzanym oleju na patelni dodając listek laurowy i ziele angielskie do czasu, aż cebula się zeszkli, po czym wyjmujemy przyprawy. Cebulę dodajemy do ugotowanej soczewicy razem z kaszą jaglaną, olejem, sosem sojowym i resztą przypraw. Miksujemy na gładką masę
i doprawiamy do smaku. Do przygotowanej masy dodajemy żurawinę
i równomiernie mieszamy. Masę przekładamy do formy i pieczemy ok. 45 minut w temp. 180 stopni. Pozostawiamy do ostudzenia i wyjmujemy
z formy.
Więcej przepisów znajdziesz na www.nasza-dieta.pl/blog
Artykuł pochodzi z najnowszego wydania Gazety Bogaty Region. Chcesz zobaczyć resztę artykułów?