Zeszłoroczne strajki rolników nie były przypadkowe. Globalizacja, brak dobrych regulacji i ochrony prawnej polskich rolników przed wielkimi koncernami, bankami oraz światowymi zmianami powoduje, że niestety polskie rolnictwo znalazło się w krytycznym punkcie. Jako społeczeństwo musimy sobie zdać sprawę, że jeśli obecny stan rzeczy się utrzyma to w przyszłości grozi nam jako Polakom ryzyko wielkich podwyżek cen produktów rolnych.
Upadek polskiego rolnictwa to groźba wysokich cen w sklepach!
Jako konsumenci coraz większą ilość zakupów dokonujemy w hipermarketach i dyskontach, nie zaś w małych lokalnych warzywniakach czy na targowisku. Globalizacja i spora ingerencja rynków zewnętrznych w polskie rolnictwo powoduje, że sytuacja rolników jest coraz trudniejsza.
Pandemia tylko przyspieszyła ten proces i uwidoczniła trwające od lat wyniszczające mechanizmy nierównej konkurencji.
Polska słynęła z produkcji rolnej przez setki lat. Niestety coraz więcej znaków pokazuje, że ta dziedzina wpływająca znacząco na produkt PKB może już wkrótce wpaść w poważne kłopoty. Polska w dużej mierze straciła już przemysł stoczniowy, motoryzacyjny. Wkrótce wskutek zmian energetycznych degradacji może ulec również górnictwo. Jeśli stracimy jeszcze najważniejszą gałąź jaką jest rolnictwo, to niestety gospodarcza przyszłość Polski nie rysuje się w dobrych barwach. Jeśli polski kapitał zniknie z rolnictwa w naszym kraju, ceny produktów spożywczych dyktować będą wielkie sieci handlowe i koncerny.
Dobrze, że znajdują się Posłowie jak Poseł Zbigniew Ziejewski z Koalicja Polska – PSL, którzy nie chcą do tego dopuścić. Mają oni rację. Nie bez przyczyny, Bill Gates, jeden z najbogatszych ludzi na świecie, skupuje ziemię rolną w USA. Wielu ekspertów i analityków gospodarczych już dziś szacuje, że już za kilkanaście lat na świecie panować będzie niedobór produktów rolnych, rolnictwo będzie wtedy złotem XXI wieku. Trzeba o nie dbać, a nie dobijać gospodarczo i uzależnić się od zagranicznych uwarunkowań.
Kto miał kłopoty w pandemii. Czy wiesz, że?
- rolnik siejący ziemniaki miał problem w pandemii. Wszystko przez zamknięte restauracje, bary i mniejsze spożycie np. frytek
- w branży mięsa wołowego zdestabilizowany został rynek szlachetnych elementów takich jak polędwica, antrykot i rostbef. Polska jest wiodącym eksporterem tych towarów w Europie.
- spadła sprzedaż czerwonej kapusty w 2020 r., mniejszy eksport
- w Polsce panuje ptasia grypa, co powoduje spory ubytek stad reprodukcyjnych.
Już niedługo na rynku może być 30% mniej drobiu, co spowoduje wzrost cen!
Mechanizmy, które doprowadzają do upadku polskie rolnictwo
- monopolizacja rolnictwa, rynku produkcji produktów rolnych oraz dystrybucji produktów rolnych- znikają małe gospodarstwa rolne, wskutek coraz niższych cen skupu, zostają duże podmioty
- zamknięta branża hotelowa i gastronomiczna w pandemii, utrata rynku HoReCa, brak zbytu
- zarwane łańcuchy dostaw zagranicę, polskie rolnictwo było czołowym eksporterem. Towar zostaje w kraju powodując nadpodaż i spadki cen skupu. Taka sytuacja dotyczyła w dużej mierze mleka, drobiu, wołowiny
- podrożały zboża i rzepak, wskutek potrzeby gromadzenia zapasu w czasie pandemii
- coraz większa rola pośredników pomiędzy rolnikiem a sklepem, często surowiec rolny bezpośrednio od rolnika stanowi tylko 15% ostatecznej ceny!
- wiele akcji społecznych pokazało, że większe sklepy nie zawsze prawidłowo oznaczają kraj pochodzenia produktów rolnych.
- gwałtowny wzrost cen paliw i środków do produkcji rolnej
- rolnicy mają wysokie zadłużenie w bankach, w przypadku wzrostu stóp procentowych, raty mogą być za wysokie do spłaty dla rolników
- osłabiająca się złotówka, droższe zakupy sprzętów do rolnictwa
- upadek polskich firm produkujących sprzęt do rolnictwa, m.in. kłopoty legendarnego URSUSA, uzależnienie od zagranicy
- Unia Europejska chce wprowadzić podatek od mięsa, by walczyć z klimatem!
- lansowanie mody na produkty bezmięsne to cios w wiele branż polskiego rolnictwa
Artykuł pochodzi z najnowszego wydania Gazety Bogaty Region. Chcesz zobaczyć resztę artykułów?
Kliknij i zobacz wersję e-wydania Gazety Bogaty Region