Z wielką przyjemnością ogłaszamy wyniki ogólnopolskiego konkursu Generalnego Konserwatora Zabytków „Zabytek Zadbany” 2020. Znamy już właścicieli i zarządców, którzy wzorowo wywiązują się z obowiązku opieki nad zabytkami. W tegorocznej edycji w konkursie wzięły udział 63 obiekty, z czego z województwa warmińsko-mazurskiego nagrodzony został Budynek dawnego dworca cesarskiego w Gumniskach Małych.
Budynek dawnego dworca cesarskiego w Gumniskach Małych otrzymał wyróżnienie w kategorii architektura i budownictwo drewniane. Dworzec został wybudowany w latach 90. XIX wieku dla cesarza Wilhelma II w Prakwicach; na obecne miejsce translokowano go po 1918 r. Nagrodzone prace objęły m.in. stabilizację i uzupełnienia konstrukcji, remont elewacji i pokrycia dachu, odtworzenie detali snycerskich, konserwację i odtworzenie stolarek. Kapituła przyznała wyróżnienie właścicielom obiektu – Magdzie Pawlak-Grabowskiej i Rafałowi Grabowskiemu – za prace budowlano-konserwatorskie, restauratorskie i adaptacyjne dawnego dworca cesarskiego w Gumniskach Małych, które uchroniły obiekt przed degradacją, utrwaliły i uczytelniły autentyczną substancję zabytkową, przywróciły integralność formy architektonicznej i detalu, a zarazem zapewniły optymalną opiekę w utrzymaniu zabytku.
„Zabytek Zadbany” jest przeznaczony dla właścicieli, posiadaczy lub zarządców, a także wojewódzkich konserwatorów zabytków, kierowników delegatur wojewódzkich urzędów ochrony zabytków oraz konserwatorów samorządowych. Mogą w nim brać udział obiekty wpisane do rejestru zabytków nieruchomych. Spośród nadesłanych wniosków, które spełniają wymogi formalne, jury konkursu – składające się z ekspertów z dziedziny ochrony i opieki nad zabytkami – wyłoniło ścisłą czołówkę zabytków, która jest nagradzana w poniższych kategoriach:
A. Utrwalenie wartości zabytkowej obiektu;
B. Rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu (w tym założenia dworskie i pałacowe); w 2020 r. jury nie przyznało nagród
C. Adaptacja obiektów zabytkowych;
D. Architektura i budownictwo drewniane;
E. Zabytki techniki (w tym budownictwo przemysłowe i inżynieryjne);
F. Kategoria specjalna: właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem.
Konkurs ma już ponad czterdziestoletnią tradycję, po raz pierwszy został rozstrzygnięty w 1975 r. Celem jest promocja właściwych postaw i upowszechnienie najlepszych wzorów konserwacji obiektów zabytkowych, właściwego ich użytkowania i zagospodarowania.
Od 2011 r. procedura konkursowa realizowana jest przez Narodowy Instytut Dziedzictwa.
Pełna lista nagrodzonych znajduje się na stronie
https://nid.pl/pl/Informacje_ogolne/Aktualnosci/news.php?ID=4311