Już 12 lipca, podczas Dni Grunwaldu, na Polach Grunwaldu zatrzyma się autobus oferujący bezpłatne spotkania z ekspertami zajmującymi się problematyką nowotworową.
To część kampanii informacyjnej pt. „Spójrz, Polsko! Miej baczne oko na raka!” organizowanej przez Komisję Europejską w ramach Misji Rak. Spotkania będą się odbywać przez trzy dni. Specjaliści zapraszają osoby w każdym wieku.
Jak wynika z Krajowego Rejestru Nowotworów, w 2021 roku ponad 6,2 tys. mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego usłyszało diagnozę: nowotwór złośliwy. Chociaż jest to jeden z najniższych wskaźników zachorowalności w całej Polsce, specjaliści zachęcają, aby zwiększać swoją świadomość dotyczącą profilaktyki, badań przesiewowych oraz diagnostyki onkologicznej.
Właśnie w takim celu wystartowała objazdowa kampania informacyjna Komisji Europejskiej pod hasłem: „Miej baczne oko na raka!”. W ten sposób UE zachęca Polaków do poszerzenia swojej wiedzy na temat tej choroby oraz aktualnego postępu nauki w walce z nią – w tym finansowanych badań.
Unijny autobus przejeżdżający przez Polskę zatrzyma się w pięciu miejscach. Grunwald to trzeci (po Katowicach i Gdyni) przystanek na zaplanowanej trasie. W specjalnie oznakowanym autobusie na mieszkańców czekać będą specjaliści, którzy na co dzień zajmują się tematem nowotworów.
Codziennie od 12 do 14 lipca w godzinach 12:00–20:00 będzie można wziąć udział w spotkaniach informacyjnych, podczas których personel medyczny oraz naukowcy podzielą się wiedzą w zakresie profilaktyki raka i walki z tą chorobą oraz wskazówkami na temat właściwego stylu życia, diety, nawyków i regularnych badań.
Będzie można uzyskać odpowiedzi na takie pytania jak:
– jakie są dostępne rozwiązania, metody diagnostyki oraz leczenia, którymi dysponuje współczesna medycyna,
– jak dobrze jesteśmy przygotowani do walki z nowotworami,
– jakie badania są obecnie prowadzone na ten temat,
– jakie badania przesiewowe warto wykonywać.
Specjalnymi gośćmi tych spotkań będą pacjenci onkologiczni, którzy opowiedzą o walce z chorobą z własnego doświadczenia. Przystanek odwiedzi też Olsztyńskie Towarzystwo „Amazonki”, Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie oraz Wojewódzki Zespół Lecznictwa Psychiatrycznego z Olsztyna.
Wydarzenie kierowane jest do osób w każdym wieku. Organizatorzy zachęcają do uczestnictwa zarówno dorosłych, nastolatków, seniorów, jak i dzieci od szóstego roku życia. W autobusie dostępny będzie kącik z bezpłatnymi materiałami informacyjnymi, tablety z quizami na temat znajomości tematyki chorób nowotworowych, a także fotobudka.
Nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych. Na rodziców z maluchami czeka interaktywna zabawa w basenie z kulkami oraz kącik badacza. Dzieci będą mogły wcielić się w rolę naukowca i obejrzeć różnego rodzaju komórki pod mikroskopem.
Biuro Prasowe