Ślimak był na stołach polskich już setki lat temu… polska arystokracja uwielbiała te danie! Większość z nas jest święcie przekonana, że ślimaki są potrawą wywodzącą się z Francji. Nic bardziej mylnego. Otóż w Polsce już setki lat temu na stołach polskiej arystokracji zajadano się tym przysmakiem. Pierwsza Polska Książka Kucharska z 1682 r. zawierała więcej przepisów ze ślimaków niż potraw z wieprzowiny.
Przez długi czas daniem postnym u klasztornych mnichów były właśnie ślimaki, dopiero później ryby stały się bardziej powszechnie stosowanym daniem postnym. Misję przywrócenia świetności tego dania rozpoczął z wielką pasją Grzegorz Skalmowski z Pasłęka, który przygodę z tymi mięczakami rozpoczął w 2003 roku. To koło Pasłęka stworzył znaną przez lata farmę ślimaka odwiedzaną nawet przez światowe telewizje. Grzegorz Skalmowski ideę ślimaków na polskich stołach promuje poprzez wiele różnych eventów, występował w wielu programach telewizyjnych uznanych polskich stacji.
Kilka lat temu Grzegorz Skalmowski wspólnie z wieloma wybitnymi kucharzami z Polski wydał książkę “Ślimaka kulinarna podróż – czyli o tym co zapomniane, a przypomnienia warte”, gdzie znajdziemy mnóstwo przepisów z zastosowaniem mięsa ze ślimaka.
Ze śluzu ze ślimaka wytwarzane są również kosmetyki, które dzięki unikalnym właściwościom mają niesamowity wpływ regenerujący na skórę. Efekt działania zaskoczył już nie jedną z kobiet.
Dania ze ślimaka skomponowane przez samego Grzegorza Skalmowskiego są dostępne w Pasłęku w Hoteliku 51, tutaj mieści się właśnie całoroczne słynne już na całą Polskę “Bistro Ślimaka”. Warto tu przyjechać i spróbować tego wyjątkowego smaku.
A skoro mówimy już o wieczorowej porze, warto dodać, że mięso ze ślimaka uznawane jest za jeden z najlepszych afrodyzjaków… Udanych wspomnień wakacyjnych
z Pasłęka!
Zobacz więcej w naszym Letnim Przewodniku Turystycznym! Dostępny jest w wersji papierowej gazety Bogaty Region kolportowanej w wielu miejscowościach turystycznych na Warmii i Mazurach oraz nad Zalewem i Mierzeją Wiślaną, a także w wersji online na stronie głównej naszego portalu pod adresem www.bogatyregion.pl/letniprzewodnikturystyczny2022.pdf Stale uzupełniamy go o aktualne informacje, najnowsze wydarzenia i atrakcje organizowane przez instytucje kulturalne, samorządy, lokalne firmy i przedsiębiorców, a także polecane miejsca warte zwiedzenia na weekendowy wyjazd lub dłuższy urlop. Gdzie pojechać? Co na weekend we dwoje? A co dla rodziców z dwójką maluchów? Co ciekawego dzieje się na Warmii i Mazurach? A może nad morze?