Krew jest medykamentem, którego nie można wytworzyć w warunkach laboratoryjnych. Dlatego tak istotne jest oddawanie życiodajnego płynu.
Specjaliści z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przyjmują dawców stacjonarnie, ale korzystają także z mobilnych punktów poboru. Taki specjalnie wyposażony autobus podjechał w czwartek (28 kwietnia) do Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Olsztynie.
– Chęć oddania krwi zgłosiło 27 pracowników – informuje Anita Chudzińska z olsztyńskiego PWiK-u. – Po weryfikacji stanu zdrowia przez lekarza, zakwalifikowano 18 osób. Łącznie zebrano 8,1 litra krwi.
W tej chwili w olsztyńskim centrum potrzeba krwi wszystkich grup poza ABRh+/-. Zapotrzebowanie jest przede wszystkim na grupy 0Rh- oraz BRh- – w ich przypadku zapasy są minimalne. Niewiele lepiej jest w przypadku krwi ARh+.
Dawcą krwi lub jej składników – w największym uproszczeniu – może zostać każda zdrowa osoba w wieku 18-65 lat o masie ciała przynajmniej 50 kg. Życiodajny płyn może być pobierany nie częściej niż sześć razy w roku od mężczyzn i nie częściej niż cztery razy w roku od kobiet. Przerwa pomiędzy pobraniami nie może być krótsza niż osiem tygodni.
Krew można oddać RCKiK przy ul. Malborskiej 2. Centrum organizuje też akcje wyjazdowe w całym województwie. W stolicy regionu w maju specjalny ambulans dwukrotnie stanie przed Galerią Warmińską – 13 i 28 maja (piątek i sobota) w godzinach 11:00-15:00. Natomiast 22 maja (niedziela) krwiobus ma przyjechać do Jednostki Wojskowej przy ul. Saperskiej.
UM Olsztyn